Blog domelia.sk https://www.domelia.sk/blog Blog domelia.sk Wed, 13 Feb 2019 08:53:33 +0000 sk-SK hourly 1 Infografika – Ako efektívne využívať stránku Domelia.sk https://www.domelia.sk/blog/infografika-ako-efektivne-vyuzivat-stranku-domelia-sk/ https://www.domelia.sk/blog/infografika-ako-efektivne-vyuzivat-stranku-domelia-sk/#respond Tue, 05 Feb 2019 17:39:51 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3718 Pozri si graficky spracovaný návod ako efektívne využívať stránku Domelia.sk. Ak rád čítaš a chceš podrobnejší návod či informácie, pozri si trošku dlhší, ale o to hodnotnejší článok „ako efektívne využívať stránku Domelia.sk„. Táto infografika vychádza z neho. A ak … Continue reading

Príspevok Infografika – Ako efektívne využívať stránku Domelia.sk zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Pozri si graficky spracovaný návod ako efektívne využívať stránku Domelia.sk. Ak rád čítaš a chceš podrobnejší návod či informácie, pozri si trošku dlhší, ale o to hodnotnejší článok „ako efektívne využívať stránku Domelia.sk„. Táto infografika vychádza z neho. A ak ťa zaujíma za čo vlastne u nás platíš, prejdi na článok „za čo vlastne platím na portáli Domelia.sk„.

Infografika – Ako efektívne využívať stránku Domelia.sk:

Infografika - Ako efektívne využívať portál Domelia.sk

Príspevok Infografika – Ako efektívne využívať stránku Domelia.sk zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/infografika-ako-efektivne-vyuzivat-stranku-domelia-sk/feed/ 0
Návod – Ako efektívne využívať portál Domelia.sk https://www.domelia.sk/blog/ako-efektivne-vyuzivat-portal-domelia-sk/ https://www.domelia.sk/blog/ako-efektivne-vyuzivat-portal-domelia-sk/#respond Tue, 05 Feb 2019 17:39:30 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3722 Zaujíma ťa ako efektívne využívať portál Domelia? Prečítaj si podrobný manuál o tom ako by to v ideálnom prípade malo vyzerať. Ak nemáš čas čítať, pozri si prehľadnú infografiku, ktorá vychádza z tohto článku. Každopádne aj článok aj infografika ti dá návod … Continue reading

Príspevok Návod – Ako efektívne využívať portál Domelia.sk zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Zaujíma ťa ako efektívne využívať portál Domelia? Prečítaj si podrobný manuál o tom ako by to v ideálnom prípade malo vyzerať. Ak nemáš čas čítať, pozri si prehľadnú infografiku, ktorá vychádza z tohto článku. Každopádne aj článok aj infografika ti dá návod ako využiť portál Domelia.sk čo najefektívnejšie.  

Aj napriek tomu, že je stránka od istého momentu spoplatnená, dá sa využívať bezplatne. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme ako stránku využiť čo najlepšie vo svoj prospech, ako ušetriť peniaze a ako z nej vyťažiť maximum. Poďme teda na to:

Za čo vlastne platíš?

Na stránke Domelia.sk platíš hlavne za komunikáciu. Čo znamená, že ak chceš odpísať na správu, alebo chceš reagovať na profil či inzerát (chceš sa s daným človekom dohodnúť na práci alebo pomoci), musíš mať aktívne členstvo. Komunikácia nie je nijak obmedzená a teda ak pošleš jednu alebo dvesto správ, vždy zaplatíš len členský poplatok v podobe prístupu ku komunikácií. V platenom členstve získaš ešte aj prednostné zverejnenie všetkých profilov alebo inzerátov, čo znamená, že Tvoje profily alebo inzeráty zobrazíme medzi prvými v zozname. Viac o tom v krátkom článku tu.

Ako stránku využiješ čo najefektívnejšie?

Už vieš za čo platíš, za komunikáciu a prednostné zverejnenie profilov, čo znamená, že všetko ostatné je zadarmo. Môžeš mať vytvorené a zverejnené profily vo všetkých kategóriách a ak si domácnosť alebo firma môžeš mať nekonečno veľa zverejnených inzerátov. Tvoje profily a inzeráty sú zdarma zaradené do patričných zoznamov a sú viditeľné pre každého, kto stránku navštívi, hľadá prácu alebo pomoc do domácnosti. Každý z platiacich členov ti môže napísať a ty zdarma dostaneš o tom upozornenie do emailu a svojho konta. Môžeš nazbierať neobmedzené množstvo reakcií a hodnotení na svoj profil alebo inzerát. Plus ti každý deň zdarma pošleme informáciu, ak niekto zverejní pre teba vhodný profil alebo inzerát. Tieto služby sú a budú vždy zadarmo.

Vieš si overiť či sa ti oplatí zaplatiť?

Áno, úplne bezplatne si môžeš overiť, či sa ti oplatí členstvo zakúpiť. Zverejni si inzeráty alebo profily a môžeš čakať kým ti niekto napíše (prejaví záujem o tvoje služby, alebo o tvoj pracovný inzerát). Ak už máš odpoveď, oplatí sa ti zakúpiť členské, nakoľko je veľká šanca, že si nájdeš prácu, alebo nájdeš vhodného poskytovateľa služieb.

Čo v prípade, keď ti nikto nepíše?

V tomto bode máš tiež možnosť, ako si zdarma overiť, či sa ti členské oplatí zaplatiť. Jednoducho si zdarma vyhľadaj profily, alebo pracovné inzeráty, a ak v zozname nájdeš dostatok profilov, alebo inzerátov, ktoré vyhovujú tvojim požiadavkám, získaš väčšiu istotu, že sa máš na koho obrátiť (komu napísať). V tomto prípade sa oplatí platiť členské hneď, lebo máš vysokú šancu, že nájdeš čo hľadáš a ty predsa chceš byť medzi prvými, kto sa pokúsi danú prácu alebo pomocníka získať.

Ak ale nenájdeš v zozname nikoho, alebo žiadny inzerát, členské neplať a vyskúšaj si zdarma zverejniť profil, alebo inzerát, ako som spomínal v predchádzajúcom bode tohto článku.

Profil je u nás zdarma zverejnený až šesť mesiacov a inzerát jeden mesiac. Po uplynutí tejto doby môžeš opätovne profil aj inzerát zverejniť tiež zdarma. Týmto spôsobom môžeš aktívne a hlavne zdarma vyhľadávať prácu či pomoc, až do doby, kým sa podarí nájsť pre teba vhodnú prácu alebo pomocníka. A ak od nás dostaneš zdarma správu, že ťa niekto potrebuje, alebo máme profil aký hľadáš, zaplatíš členský poplatok a správu si môžeš prečítať a na ňu odpísať.

PS: V tomto bode je dôležité si uvedomiť aj druhú stránku mince a pozrieť sa na svoj profil, alebo inzerát očami druhej strany. Zaujal by ma môj profil, alebo inzerát natoľko, že by som naň reagoval? Ak je odpoveď nie a správy nechodia, vyskúšaj upraviť tvoj profil alebo inzerát tak, aby bol čo najzaujímavejší. Pridaj lepšiu fotku, uprav detailnejšie popis, alebo skús pracovať s cenou. Viac o tom ako na lepší profil v samostatných článkoch.

PS2: Veľkou pomocou k práci sú pre pomocníkov referencie a teda hodnotenia od prijímateľa služieb. Ak vieš o niekom kto ti hodnotenie môže poskytnúť, neváhaj mu poslať žiadosť o hodnotenie emailom a ak je členom Domelie, môžeš mu poslať žiadosť priamo zo svojho konta.

9 z 10 domácností odpovedalo rovnako na otázku „čo je najdôležitejšie pri výbere pomocníka?“, odpovedali, že referencie. Preto neotáľaj a vždy si ich vypýtaj.  

Ako na nákup členstva?

Členský poplatok zvoľ na vhodné časové obdobie. Čím viac správ chodí tým viac času budeš potrebovať na ich vybavenie. Ak chceš rýchlu prácu alebo vybaviť len jednu ponuku tak si vyber najmenšie členstvo. Ak máš ponúk viac no chceš ich vybaviť v kratšom čase, vyber stredné členstvo. Ak ale plánuješ poskytovať, alebo ponúkať služby dlhodobo, vyber najdlhšie členstvo. Najdlhšie členstvo je vždy najlacnejšie. V tomto bode si treba uvedomiť, že niektorí naši používatelia riešia všetko naraz a teda potrvá aj týždeň možno dva, kým ti odpíšu, a preto musíš byť trpezlivý.

 

Príklady ako efektívne využívať portál Domelia.sk

Som poskytovateľ a teda si chcem privyrobiť, hľadám si prácu:

Využijem služby zdarma:

 1. Zaregistrujem sa
 2. Vytvorím si profil/y
 3. Po overení administrátorom sa zverejní môj profil
 4. Domácnosti a firmy vidia môj profil a
 5. Domácnosti mi môžu písať správy
 6. Som kľudný všetky správy sa zdarma ukladajú v mojom konte
 7. Medzitým si pýtam referencie/hodnotenia
 8. Získavam hodnotenia
 9. Dostávam upozornenia o správach ktoré mi niekto poslal
 10. Dostávam upozornenia o vhodných inzerátoch pre môj profil
 11. Vyhľadávam pracovné inzeráty priamo na stránke, alebo v aplikácii
 12. Obdržím prvé správy na môj profil alebo nájdem zaujímavý inzerát, na ktorý chcem ihneď odpovedať
 13. Rozhodnem sa kúpiť členské

Využijem spoplatnené služby

 1. Odpovedám na správy od domácností
 2. Reagujem na všetky pre mňa vhodné inzeráty
 3. Získavam prácu – kým mám aktívne členstvo snažím si zaplniť kalendár
 4. Môj profil je uprednostnený pred ostatnými nečlenmi v zoznamoch
 5. Vďaka odpovedaniu na správy si vylepšujem reakčnú dobu a tým aj skóre aktivity
 6. Získavam odznak za rýchlu komunikáciu. V očiach domácností vyzerám šikovne
 7. Vďaka zvýhodnenej pozícií v zozname a odzankom, získavam nové ponuky práce

 

Som domácnosť a teda hľadám pomocníka = poskytovateľa služieb v domácnosti

Využijem služby zdarma:

 1. Zaregistrujem sa
 2. Vytvorím inzerát/y
 3. Po overení administrátorom sa zverejní môj inzerát
 4. Dostávam upozornenia o správach a vhodných profiloch pre môj inzerát
 5. Vyhľadávam si profily poskytovateľov
 6. Hodnotím poskytovateľov, s ktorými som komunikoval alebo spolupracoval v minulosti
 7. Obdržím prvé správy na môj inzerát alebo nájdem vyhovujúceho poskytovateľa, ktorému chcem ihneď osloviť
 8. Rozhodnem sa kúpiť členské

Využijem spoplatnené služby:

 1. Neobmedzene odpovedám na správy od poskytovateľov
 2. Kontaktujem všetky profily poskytovateľov, ktoré sú pre mňa zaujímavé
 3. Získavam pomoc – kým mam aktívne členstvo snažím sa nájsť poskytovateľov rôznych služieb, ktoré moja domácnosť potrebuje

Ak si si všimol, vieš získať dostatok informácií, kým sa rozhodneš, či sa ti v danom momente členstvo oplatí zaplatiť alebo nie. A keď sa ti to stále nezdá, kľudne počkaj na vhodnejší čas (kým bude viac príležitostí), skús upraviť svoj profil alebo inzerát, aby bol lákavejší a počkaj. Určite od nás dostaneš zdarma upozornenie, keď sa naplní tvoj zoznam alebo schránka správ.

Prečo ti radíme?

Zmyslom Domelie nie je vyberať poplatky za členské. Zmyslom domelie je pomáhať s prácou a pomocou v domácnosti, samozrejme za predpokladu, že sa nám spoločne podarí udržať chod stránky a aplikácie. Preto sa ti chceme poďakovať za každý vytvorený profil či inzerát, tieto služby budeme vždy ponúkať bezplatne a samozrejme ďakujeme aj za každý členský poplatok, vďaka ktorému dokážeme udržať chod stránky a pracovať na jej vylepšeniach. Pomáhame tak spolu vybudovať nezávislý trh mikropráce a komunitnej výpomoci.

Ďakujeme

Tím Domelia

Príspevok Návod – Ako efektívne využívať portál Domelia.sk zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-efektivne-vyuzivat-portal-domelia-sk/feed/ 0
Kam dať domáceho miláčika počas pobytu na dovolenke? https://www.domelia.sk/blog/kam-dat-domaceho-milacika-pocas-pobytu-na-dovolenke/ https://www.domelia.sk/blog/kam-dat-domaceho-milacika-pocas-pobytu-na-dovolenke/#respond Mon, 04 Feb 2019 09:15:24 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3707 Dovolenka je synonymom oddychu a ničnerobenia, časom, kedy všetky starosti človek zahodí za hlavu. Po určitom počiatočnom zhone nastáva ten pravý relax, všetko je vybavené, chladnička odpojená, kvety poliate. Ale kam dať domáceho miláčika počas vašej neprítomnosti? Núka sa viacero … Continue reading

Príspevok Kam dať domáceho miláčika počas pobytu na dovolenke? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Dovolenka je synonymom oddychu a ničnerobenia, časom, kedy všetky starosti človek zahodí za hlavu. Po určitom počiatočnom zhone nastáva ten pravý relax, všetko je vybavené, chladnička odpojená, kvety poliate. Ale kam dať domáceho miláčika počas vašej neprítomnosti? Núka sa viacero možností.

Poznámka na úvod: Tento článok sme pre vás pripravili v spolupráci s dovolenka.sme.sk.

1. Obráťte sa na rodinu, prípadne dôverných známych, susedov

Nie je snáď potrebné zdôrazňovať, že domáce zvieratko nie je vec. Ak ho teda potrebujete niekomu zveriť, mal by to byť niekto, komu dôverujete a máte istotu, že sa o miláčika náležite postará. A kto je vhodnejší, než rodina, prípadne dôverný známy? Alebo sused, s ktorým vychádzate?

Je však zopár vecí, na ktoré je nevyhnutné myslieť ešte predtým, než im domáceho miláčika dáte na opatrovanie. V prvom rade by ste mali zistiť ich záujem a vzťah k zvieratám. Nie je nič horšie ako dať psa alebo mačku (škrečka, králika, morské prasiatko a podobne) niekomu, kto sa oň nebude starať, prípadne tak bude robiť s odporom.

Kam dať psa počas pobytu na dovolenke? - Blog - Domelia.sk

Nemenej dôležité je zhodnotiť, či domácnosť známeho, rodinného príslušníka vyhovuje podmienkam, ktoré si vyžaduje vaše zvieratko. Ide predovšetkým o priestor na pohyb, dostatok pobytu na čerstvom vzduchu, prípadne svetla či tepla. Niektoré zvieratá (predovšetkým väčšie plemená psov) potrebujú výbeh, v opačnom prípade trpia.

Ak sa už s niekým blízkym takto dohodnete, ostáva vám už len odovzdať mu všetky potrebné inštrukcie k starostlivosti a nevyhnutné príslušenstvo (vodidlá, obojky, misky, krmivo, hračky a podobne).

2. Ubytujte domáceho miláčika v zvieracom hoteli

Vy budete v jednom hoteli, váš miláčik v tom svojom. Samozrejme nejde o rovnaký koncept, avšak funkčný základ je podobný. Vaše domáce zvieratko bude „ubytované“ na presne vyhradenom mieste, kde má k dispozícii fundovanú starostlivosť, dostatok stravy, pohybu, tepla a (ak si to vyžaduje) inú štvornohú spoločnosť.

Na Slovensku je trend takýchto zariadení ešte stále len v plienkach, aj v našich končinách ich však niekoľko nájdete. Pozor je potrebné dať na podmienky, za ktorých zvieratá prijímajú. Niektoré hotely sa môžu venovať len mačkám, iné malým psom, ďalšie potenciálne odmietnu hlodavce a podobne.

Vodítka - Kam dať domáceho miláčika počas pobytu na dovolenke? - Blog - Domelia.sk

V záujme blaha svojho domáceho zvieratka si takéto miesto vždy osobne prezrite. Pýtajte sa na všetko čo vám napadne, nezabudnite spomenúť špeciálnu starostlivosť, ktorú si váš miláčik vyžaduje (lieky, injekcie, žiadny hluk a iné neštandardné požiadavky).

3. Využite služby zvieracej pestúnky/pestúna

Áno, aj takéto povolanie existuje. Ide o špecializovaných ľudí, ktorých prioritou je prebrať na seba všetku starostlivosť o vášho domáceho miláčika v prípadoch, kedy tak nemôžete urobiť vy. Či už ide o dovolenku, služobnú cestu, dlhšiu neprítomnosť, alebo inú obdobnú situáciu.

Cica -Kam dať domáceho miláčika počas pobytu na dovolenke? - Blog - Domelia.sk

Ak sa rozhodnete využiť služby zvieracej pestúnky, dohodnite si všetky špecifikácie už vopred. To znamená, že danej osobe zveríte kľúče od domácnosti (ináč nemôže vykonávať pravidelnú kontrolu a starostlivosť), nadiktujete všetky inštrukcie, poviete všetko podstatné o miláčikovi a dohodnete sa na formalitách.

Výhodou tohto typu opatery je, že zvieratko nie je v cudzom prostredí a nie je vystavené stresujúcim podmienkam. Nepísaným benefitom môže byť aj to, že pestún/ka vám môže postrážiť domácnosť, poliať kvety a podobne. Zároveň ide zvyčajne o lacnejšiu alternatívu k zvieracím hotelom.

Kde takúto osobu nájdete? Existujú špecializované webstránky ako je aj stránka domelia.sk, prípadne môžete naraziť na inzerát niekde na internete, služby pestúnky vám rovnako môže odporučiť známy (referencia je najcennejšia).

Niekoľko rád na záver

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vždy myslíte na to, že vaša neprítomnosť v domácom miláčikovi vyvolá stresové reakcie. Na to, aby ich zvládol, musí oň byť postarané čo najlepšie. To znamená zveriť ho do opatery človeku s vybudovaným vzťahom k zvieratám, schopnému čeliť aj krízovým a nepredpokladaným situáciám.

V žiadnom prípade nenechávajte domáceho miláčika samého (možno s výnimkou rybičiek, aj tu však záleží od ich návykov na kŕmenie).

Na záver sme pre vás pripravili krátky zoznam, ktorý by ste si mali úspešne „vyškrtať“ pred odchodom na dovolenku:

● Zvieratko bude mať dostatok pohybu (ak si ho vyžaduje vo zvýšenej miere).
● Nebude zbytočne vystavené stresujúcim podmienkam, t.j. priveľkému hluku, zime, svetlu/tme, zvýšenému pohybu ľudí, iným zvieratám (ak ich netoleruje).
● K dispozícií bude mať správnu stravu niekoľko krát do dňa a neustály prístup k čistej pitnej vode.
● Miláčik je odčervený a zaočkovaný, čistý a upravený – má platné preukazy.
● K dispozícii je celá výbava a potrebné príslušenstvo (od vodidiel, cez hračky, až po potrebné lieky).
● S osobou, ktorá sa o zvieratko bude starať, si presne dohodnete špecifiká opatery, nezabudnite ani na presné časy odovzdania a vyzdvihnutia miláčika.

 

Príspevok Kam dať domáceho miláčika počas pobytu na dovolenke? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/kam-dat-domaceho-milacika-pocas-pobytu-na-dovolenke/feed/ 0
Za čo vlastne platíš na portáli Domelia.sk? https://www.domelia.sk/blog/za-co-vlastne-platis-na-portali-domelia-sk/ https://www.domelia.sk/blog/za-co-vlastne-platis-na-portali-domelia-sk/#respond Thu, 24 Jan 2019 13:07:32 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3689 Na stránke Domelia.sk platíš hlavne za komunikáciu, no v cene členstva je aj tvoje zviditeľnenie. Čo zanemená, že ak chceš poslať, alebo odpísať na správu, musíš mať aktívne členstvo. Počet správ nie je obmedzený a teda ak pošleš jednu alebo … Continue reading

Príspevok Za čo vlastne platíš na portáli Domelia.sk? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Na stránke Domelia.sk platíš hlavne za komunikáciu, no v cene členstva je aj tvoje zviditeľnenie. Čo zanemená, že ak chceš poslať, alebo odpísať na správu, musíš mať aktívne členstvo. Počet správ nie je obmedzený a teda ak pošleš jednu alebo dvesto správ, vždy zaplatíš len jeden členský poplatok. Vďaka aktívnemu členstvu získaš navyše prednostné umiestnenie. Vďaka čomu ťa uvidí a osloví oveľa viac záujemcov. Vytvorenie profilov a inzerátov je zdarma. Aktivácia profilu a inzerátu nie je podmienená kúpou členstva a teda je tiež zdarma. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, ako stránku čo najlepšie využiť vo svoj prospech, ako ušetriť peniaze a ako z nej vyťažiť maximu. Poďme teda na to.

Príklady

Pre lepšie pochopenie za čo na stránke domelia.sk platíš, pozri si ideálny príklad pre poskytovateľa a pre domácnosť. Príklady ti ukážu ako efektívne využívať portál domelia.sk.

1. Som poskytovateľ, chcem si privyrobiť, hľadám si prácu:

Najprv využijem služby zdarma:

 1. Zaregistrujem sa
 2. Vytvorím si profil/y
 3. Počkám na zverejnenie administrátorom
 4. Môj profil je zverejnený v zozname profilov
 5. Domácnosti a firmy ma môžu nájsť
 6. Domácnosti a firmy mi môžu písať
 7. Správy sa ukladajú v mojom konte
 8. Dostávam upozornenia o správach a vhodných inzerátoch pre môj profil/y
 9. Získavam hodnotenia cez email alebo od členov
 10. Vyhľadávam pracovné inzeráty priamo na stránke alebo v aplikácií
 11. Niekto mi poslal správu, alebo som našiel inzerát, na ktorý chcem odpovedať
 12. Rozhodnem sa kúpiť členské

Využijem spoplatnené služby

 1. Odpovedám na správy od domácností
 2. Reagujem na všetky pre mňa vhodné inzeráty
 3. Získavam prácu – kým mám aktívne členstvo, snažím si zaplniť kalendár
 4. Môj profil je uprednostnený pred ostatnými nečlenmi v zoznamoch
 5. Vďaka rýchlym odpovediam získavam vysoké hodnotenie aktivity

 

2. Som domácnosť, hľadám pomocníka, poskytovateľa služieb v domácnosti

Využijem služby zdarma:

 1. Zaregistrujem sa
 2. Vytvorím inzerát/y
 3. Počkám na zverejnenie administrátorom
 4. Inzerát mám zverejnený v zozname inzerátov
 5. Získavam správy od poskytovateľov
 6. Vyhľadávam si pre mňa vhodné profily poskytovateľov
 7. Medzitým hodnotím poskytovateľov s ktorými som komunikoval alebo spolupracoval
 8. Dostávam upozornenia o správach a vhodných profiloch pre môj inzerát
 9. Získal som dostatok odpovedí na môj inzerát, alebo vidím dostatok vhodných profilov poskytovateľov v zozname
 10. Rozhodnem sa kúpiť členské

Využijem spoplatnené služby:

 1. Neobmedzene odpovedám na správy od poskytovateľov
 2. Kontaktujem všetky profily poskytovateľov, ktoré sú pre mňa zaujímavé
 3. Získavam pomoc – kým mam aktívne členstvo, snažím sa nájsť poskytovateľov všetkých služieb, ktoré moja domácnosť potrebuje

 

S našimi službami zadarmo ako je zverejnenie profilu a inzerátu, prehliadanie našej databázy ponúk, emailové notifikácie, dokážeš získať dostatok informácií na rozhodnutie či sa ti oplatí kúpiť členstvo. Ak ti ale neprišli správy a zoznamy ponúk sú prázdne, kľudne počkaj na vhodnejší čas (kým bude viac príležitostí). Skontroluj a vyskúšaj upraviť svoj profil alebo inzerát, aby bol lákavejší a počkaj. Určite od nás dostaneš upozornenie keď sa naplní tvoj zoznam, alebo schránka správ. Ak si ale našiel v zozname dostatok ponúk, na ktoré by si chcel odpovedať, alebo ti už chodia správy, neváhaj a členské si zaplať čo najskôr,  aby si mohol reagovať na ponuky a odpovedať na správy. Aj tu totiž platí zásada, kto prv príde, ten skôr melie. Dobré ponuky sa rýchlo míňajú.

Malá rada na záver:

Ak si už zaplatil a očakávaš rýchlu odpoveď na svoje správy, pokús sa osloviť v prvom rade ďalších aktívnych členov. Títo takmer určite odpíšu a sú dôveryhodnejší, lebo sa neboja do svojej prezentácie, alebo pracovnej ponuky investovať.

 

S túžbou byť nápomocní

Tím Domelia

Príspevok Za čo vlastne platíš na portáli Domelia.sk? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/za-co-vlastne-platis-na-portali-domelia-sk/feed/ 0
Domelia je v novom šate – Nový dizajn pre Tvoju lepšiu prehľadnosť https://www.domelia.sk/blog/domelia-je-v-novom-sate-novy-dizajn-pre-tvoju-lepsiu-prehladnost/ https://www.domelia.sk/blog/domelia-je-v-novom-sate-novy-dizajn-pre-tvoju-lepsiu-prehladnost/#respond Fri, 23 Nov 2018 15:20:29 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3654 Možno si si už stihol všimnúť novinku, ktorú stránka Domelia.sk prináša. V priebehu rokov sa stránka pomalinky menila až dorazila do bodu, kedy potrebovala zmeniť aj svoj dizajn. Dizajn potrebovala prispôsobiť hlavne potrebám svojich používateľov. Výrazná zmena sa dotkla hlavnej … Continue reading

Príspevok Domelia je v novom šate – Nový dizajn pre Tvoju lepšiu prehľadnosť zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Možno si si už stihol všimnúť novinku, ktorú stránka Domelia.sk prináša. V priebehu rokov sa stránka pomalinky menila až dorazila do bodu, kedy potrebovala zmeniť aj svoj dizajn. Dizajn potrebovala prispôsobiť hlavne potrebám svojich používateľov.

Výrazná zmena sa dotkla hlavnej stránky a horného menu

Nová hlavná stránka

Hlavná stránka teraz už v prvom kroku zistí tvoje potreby a následne ti ponúkne iba tie možnosti, o ktoré sa zaujímaš:Rozdelovač - Tvoja praca a pomoc v domácnosti - Domelia.skPotrebuješ pomôcť alebo si chceš privyrobiť? Jednoduchým klikom nájdeš obsah, ktorý potrebuješ. Ak už Domeliu využívaš, klikni na prihlásenie a po úspešnom prihlásení sa ti celá stránka prispôsobí.

 

Vždy dostupný obsah

Naša hlavná stránka je teraz skvelým rázcestníkom aj pre neprihláseného používateľa. Z hlavného menu sa na klik dostaneš k žiadanému obsahu. Stačí sa len rozhodnúť či chceš zarábať alebo potrebuješ pomôcť a kliknúť. A aj keď sa preklikneš kamkoľvek, stále máš na klik prístupný celý obsah cez odkazy v hlavnom menu:

nové horné menu - Domelia.sk

Chceš si privyrobiť, potrebuješ pomôcť v domácnosti alebo hľadáš zamestnancov/klientov pre svoju firmu? Teraz všetko dostupné na jeden klik aj v novom hlavnom menu.

 

Krátky filter

Nová hlavná stránka ti po kliku zobrazí krátky filter našej pracovnej inzercie, ty si vyberieš v akej oblasti a kde potrebuješ pomôcť, alebo chceš zarábať, a po kliku na tlačidlo hľadať ťa zoberieme do patričného zoznamu profilov pomocníkov, alebo pracovných inzerátov:

Krátky filter - Domelia.sk

Kam zmizlo pôvodné horné menu?

Malá zmena sa tak dotkla aj ľavého filtra na našich zoznamoch inzerátov a profilov. Z pôvodného horného menu, sme možnosť výberu služby presunuli do ľavého filtra.

bocne menu - Domelia.skVeríme, že touto malou úpravou uľahčíme orientáciu v zoznamoch a tak viac nebudeš strácať čas zdĺhavým vyhľadávaním.

Nové menu po prihlásení

Pre registrovaných používateľov je pripravené prehľadnejšie horné menu, vďaka ktorému sa používateľ vždy ľahko a rýchlo dostane tam, kam potrebuje a to z akéhokoľvek miesta na stránke.

Menu prihlásený - Domelia.sk

Po prihlásení na ľavej strane nového menu nájdeš svoju nástenku a zoznam pracovných inzerátov či profily pomocníkov. Na pravej strane zas nájdeš tvoje správy, profily či inzeráty a ďalšie možnosti akými sú osobné údaje, nápoveda, nastavenia prihlasovacích údajov a mailových notifikácií, cenník, prehľad objednávok a možnosť odhlásiť sa nájdeš pod svojim menom. Všetko pekne dostupné z akéhokoľvek miesta na stránke.

Zmena farby

Pri redizajne sme sa rozhodli použiť modrú farbu ako našu hlavnú farbu, nakoľko s pôvodnou lososovou farbou sa častejšie spájalo skôr ženské publikum. Našou snahou je prispôsobiť stránku neutrálne, keďže ju používa aj veľa mužských používateľov 😉

Redizajn - Domelia.skDúfame, že sa ti zmeny budú páčiť, umožnia ti ľahko a rýchlo používať našu stránku a tak ušetríme tvoj drahocenný čas.

Poďakovanie

Veľká vďaka patrí nášmu programátorovi Majovi, nadrel sa ako drak, aby sa nám to podarilo. Tiež nezavislým chalanom Marekovi a Peťovi, ktorí nám s veľkou chuťou pomohli a pripravili toto skvelé riešenie.

Prosba:

Vieme, že nie sme neomylní a pri práci sa vždy vyskytnú aj chyby alebo nefunkčnosti. Preto ťa touto cestou prosíme, ak sa ti niečo nezdá, neváhaj a píš nám na support@domelia.sk.

Ďakujeme

Tím Domelia

Príspevok Domelia je v novom šate – Nový dizajn pre Tvoju lepšiu prehľadnosť zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/domelia-je-v-novom-sate-novy-dizajn-pre-tvoju-lepsiu-prehladnost/feed/ 0
Chcete sa stať opatrovateľkou? Vybrali sme TOP 10 opatrovateľských kurzov na Slovensku https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelsky-kurz-na-sk/ https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelsky-kurz-na-sk/#respond Fri, 23 Nov 2018 13:45:57 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3474 Chcete si nájsť prácu opatrovateľky, no neviete, kde začať? Jednou z hlavných podmienok je absolvovať opatrovateľský kurz. Pozrite si náš výber TOP 10 opatrovateľských kurzov. Kurz opatrovania je určený pre všetkých, ktorí sa chcú živiť opatrovaním druhých ľudí na Slovensku … Continue reading

Príspevok Chcete sa stať opatrovateľkou? Vybrali sme TOP 10 opatrovateľských kurzov na Slovensku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Chcete si nájsť prácu opatrovateľky, no neviete, kde začať? Jednou z hlavných podmienok je absolvovať opatrovateľský kurz. Pozrite si náš výber TOP 10 opatrovateľských kurzov.

Kurz opatrovania je určený pre všetkých, ktorí sa chcú živiť opatrovaním druhých ľudí na Slovensku či v zahraničí. Zákon o sociálnych službách určuje, že prácu opatrovateľa môže robiť len osoba, ktorá má na to vzdelanie.

Výhodu majú tí, ktorí majú zdravotnícke vzdelanie, ako napríklad zdravotné sestry, pretože absolventi zdravotníckych škôl už opatrovateľský kurz absolvovali počas školy. Ak však nepatríte do tejto kategórie, musíte si spraviť akreditovaný opatrovateľský kurz v rozsahu minimálne 220 hodín. Aj keď sa opatrovateľkami v našej spoločnosti častejšie stávajú ženy, kurzy sú, samozrejme, určené aj pre mužov.

V prvom rade by ste sa mali porozhliadať po kurze opatrovania. Nemusíte mať obavy, že budete musieť dochádzať, pretože opatrovateľské kurzy sú, našťastie, roztrúsené po celom Slovensku. Pri výbere vhodného opatrovateľského kurzu je veľmi dôležité, aby bol akreditovaný a teda akceptovaný nielen Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj vaším budúcim zamestnávateľom.

Akciová ponuka!

Vzhľadom k zmenám v legislatíve, ktoré upresňujú podmienky poskytovania služieb starostlivosti o deti do 3 rokov, Ti dávame do pozornosti zvýhodnenú ponuku absolvovania akreditovaného kurzu s kvalifikovanou referenciou od spoločnosti UniCare centrum, ktorá spolupracuje so spoločnosťami Slovenský červený kríž a BM Agency.

Uvádzacia akciová cena pre prvých prihlásených je 300€ z pôvodných 480€. V cene je 220 hodinový akreditovaný kurz opatrovateľka detí a 56 hodinová stáž na získanie kvalifikovanej referencie pre domácnosti Domelie, pre opatrovateľky, ktoré poskytujú služby opatrovania pre deti 3+ (t.j. nepotrebujú akreditovaný kurz opatrovateľka detí), ponúkame pri registrácii sa do trainee programu do 30.11.2018  – zdarma kurz prvej pomoci pre deti.

 

Chcem sa prihlásiť do UniCare trainee programu

 

Ďalej sme vybrali pre vás TOP 10 opatrovateľských kurzov na Slovensku:

1. Opatrovateľský kurz BM Agency

BM Agency Logo

Kurz opatrovateľstva od spoločnosti BM Agency je akreditovaný na 230 hodín a je oficiálne schválený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Jeho výhodou je, že ho viete absolvovať už do 20 dní, a to v dennej, večernej či diaľkovej forme. Vyučovať vás budú kvalifikovaní lektori, ktorí neovládajú len teóriu, ale majú i množstvo praktických skúseností v odbore. Teoretické vyučovanie teda dopĺňajú praktickými ukážkami, aby ste si vedeli reálne predstaviť, čo vás čaká a ako by ste dané činnosti mali vykonávať.

Agentúra navyše na začiatku vyučovacej hodiny každému študentovi poskytne prednášky z kurzu opatrovania zadarmo a vy si tak doma v pokoji môžete prejsť učivo ešte raz. Ak ste zas zástancom klasických vytlačených skrípt, agentúra vám ich poskytne za symbolický poplatok. Po absolvovaní kurzu na vás čaká oficiálny certifikát opatrovateľky v slovenskom i nemeckom jazyku.

Jednou z nesporných výhod opatrovateľského kurzu BM Agency je, že je organizovaný takmer na celom Slovensku, a to i v menších mestách, ako je napríklad Detva, Hriňová, Nové Zámky a podobne. Celkovo sa môžete vyškoliť až v 85 mestách na Slovensku. Cena za opatrovateľský kurz BM Agency sa pohybuje od 119 do 260 €.

Vďaka tomu, že je opatrovateľský kurz akreditovaný ministerstvom práce, je možné požiadať o RE-PAS, inými slovami vám ho zaplatí úrad práce a vy ho budete mať zadarmo. Pri príspevku na rekvalifikáciu však myslite na to, že získať ho môžete len vtedy, ak ste za posledných päť rokov neabsolvovali cez úrad práce kurz v rovnakom odbore.

Kurz opatrovateľstva BM Agency sa končí skúškou pred komisiou, ktorá sa skladá z testu a ústnej odpovede.

2. Opatrovateľský kurz VaV Akademy

VaV Akademy FB Home Page

Kurz opatrovateľstva cez VaV Akademy je rovnako ako v prípade predchádzajúceho kurzu akreditovaný Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Cena kurzu sa pohybuje od 199 eur do 259,90 eur, avšak vďaka akreditácii z ministerstva a projektu RE-PAS máte aj v tomto prípade opatrovateľský kurz či kurz nemčiny pre opatrovateľky možnosť absolvovať bezplatne. Po absolvovaní kurzu vo VaV Akademy získate kvalifikáciu, ktorá vám umožní zamestnať sa ako opatrovateľka či opatrovateľ v celej Európskej únii.

Na to, aby ste mohli absolvovať 230-hodinový opatrovateľský kurz, potrebujete mať ukončené aspoň základné vzdelanie a prekážkou, samozrejme, nie je ani to, že ste sa v tejto sfére nikdy predtým nepohybovali. Vďaka premyslenému konceptu vzdelávania, ktorý pozostáva nielen z teoretickej časti, ale aj praktickej časti a odbornej stáže, budete na svoju novú prácu dôkladne pripravení.

Teoretické i praktické vyučovanie sa koná v priestoroch VaV Akademy, odborná stáž v sociálnom zariadení, ktoré vám taktiež vybaví agentúra. Ak však budete mať záujem stáž absolvovať niekde inde, agentúra s tým problém nebude mať. Priemerná dĺžka kurzu je 5 týždňov. Čo sa týka materiálov potrebných na vzdelávanie, tie vám poskytnú zadarmo na CD. Nenájdete tam len texty prednášok, ale aj videá či rôzne cvičenia. Agentúra opatrovateľské kurzy realizuje v 90 mestách na Slovensku.

3. Kurz opatrovania cez Slovenský červený kríž

Kurz opatrovania Slovenský Červený kríž (2)

Ak hľadáte opatrovateľský kurz v Bratislave, môžete si ho spraviť aj cez Slovenský červený kríž. Po jeho absolvovaní rovnako ako v prechádzajúcich prípadoch získate osvedčenie o kompetencii vykonávania práce opatrovateľky na Slovensku i v zahraničí.

Kurz opatrovania prostredníctvom Slovenského červeného kríža trvá celkovo 226 hodín, z ktorých teória trvá 105 hodín a praktická výučba v rozsahu 43 hodín. Odborná stáž trvá 72 hodín. V teoretickej časti sa budete venovať úvodu do opatrovateľstva, komunikácii a etike v opatrovateľstve, ale i základom psychológie či anatómie človeka. V praktickej časti si jednotlivé teoretické vedomosti budete nacvičovať a chýbať nebudú ani simulované situácie.

Stáž absolvujete priamo v zdravotníckom zariadení. Po úspešnom ukončení okrem certifikátu o absolvovaní kurzu opatrovania získate aj európsky certifikát prvej pomoci. Slovenský červený kríž navyše umožňuje platiť kurz na splátky, a to bez navýšenia ceny. Cena kurzu je 285 eur.

4. AT Personalistika neponúka len kurz opatrovania, ale rovno i prácu

AT Personalistika - Opatrovateľský kurz

Agentúra AT Personalistika sídli vo Vranove nad Topľou a opatrovateľský kurz poskytuje nielen v tomto meste, ale aj v Ružomberku a Veľkých Kapušanoch. Môžete si spraviť buď opatrovateľský kurz s akreditáciou alebo opatrovateľský kurz RE-PAS, teda cez úrad práce, ktorý vám kurz preplatí.

Kurz trvá 230 vyučovacích hodín, pričom 150 z nich sa venujete teórii a zvyšných 80 hodín je určených pre praktické vzdelávania. Ako bonus agentúra na svojej webovej stránke uvádza možnosť výkonu opatrovateľskej činnosti v Rakúsku, a to hneď po úspešnom absolvovaní kurzu.

5. Prosocia – opatrovateľský kurz i kurz nemeckého jazyka pre opatrovateľky

PROSOCIA - Kurzy opatrovania

Prosocia vznikla v roku 2006 ako iniciatíva, ktorá sa zameriava najmä na pomoc ľuďom v sociálne nepriaznivej situácii. V priebehu svojej činnosti rozšírila portfólio aj o kurzy opatrovania a kurzy nemeckého jazyka pre opatrovateľky. Cena za kurz opatrovania je 145 eur a kurz trvá 220 hodín. Prosocia svoje kurzy realizuje v Banskej Štiavnici, Dunajskej strede, Hurbanove, Kolárove, Komárne, Leviciach, Novej bani, Senici, Skalici, Veľkom Mederi, Zlatých Moravciach a v Žarnovici. Opatrovateľský kurz je akreditovaný Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Na jazykovom kurze nemčiny sa naučíte v cudzom jazyku zistiť zdravotný stav pacienta, inštrukcie a úkony, ktoré sú potrebné pre prácu opatrovateľky, a taktiež sa naučíte, ako pacienta upokojiť a podávať lieky podľa predpisu. Cena za kurz sa pohybu od 3,20 eur za vyučovaciu hodinu, pričom kurz trvá 40 hodín.

6. Opatrovateľský kurz v Prešove či Košiciach? Kurzy ponúka aj Arcidiecézna charita Košice

arcidiecezna_charita_kosice - kurzy

Arcidiecézna charita Košice ponúka akreditovaný vzdelávací program “Kurz opatrovania – kombinovaná forma”, čo znamená, že z celkového počtu hodín 230 si 120 hodín prejdete formou samoštúdia z publikácie, ktoré vám poskytnú, a 40 hodín teoretickej časti bude prebiehať buď v Košiciach, alebo v Prešove. Podľa toho, v ktorom z týchto miest sa rozhodnete kurz absolvovať. Zvyšných 70 hodín si vyskúšate prácu opatrovateľky priamo v teréne v niektorom z partnerských zariadení sociálnych služieb. Cena kurzu je 200 eur.

7. Opatrovateľský kurz v Brezne – MISERICORDIA

Ak hľadáte opatrovateľský kurz priamo v meste Brezno, jednou z možností, ako ho absolvovať, je nezisková organizácia Misericordia. Kurzy opatrovania sú akreditované ministerstvom a prebiehajú v dennej aj večernej forme. Kurz opatrovania sa končí záverečnou skúškou, po ktorej vám bude vydaný dvojjazyčný certifikát o jeho absolvovaní. Rozsah kurzu je 253 vyučovacích hodín a bude vás stáť 210 eur.

8. Opatrovateľský kurz v Považskej Bystrici, v Košiciach či v Prešove cez Global Education Centre

Global Education Centre - Opatrovateľské kurzy

Koľko stojí opatrovateľský kurz cez agentúru Global Education Centre? Za akreditovaný kurz opatrovateľstva zaplatíte 250 eur. V tejto cene sa naučíte všetko, čo budete ako opatrovateľka potrebovať a súčasťou kurzu je aj prvá pomoc. Ak ste navyše evidovaní na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny SR, môže vám projekt RE-PAS preplatiť kurz v jeho plnej výške.

9. Opatrovateľský a ošetrovateľský kurz v poradenskom centre CPPS

cpps opatrovatelsky kurz

Jednou z možností získať opatrovateľské vzdelanie v Bratislave je poradenské centrum CPPS, ktoré ponúka kurz opatrovania za 137 eur. Osvedčenie o úspešnom ukončení kurzu získate v slovenskom a v českom jazyku.

10. Nezisková organizácia Eduvis ponúka opatrovateľský kurz aj v rámci projektu RE-PAS

eduvis_logo - opatrovateľský kurz

Opatrovateľský kurz organizácie Eduvis je akreditovaný v rozsahu 220 hodín. Po úspešnom absolvovaní získate osvedčenie v slovenskom jazyku a v jednom cudzom jazyku podľa vášho výberu (anglický jazyk alebo nemecký jazyk). Výhodou je, že ho môžete uhradiť aj na splátky bez navýšenia. Navyše ho ako rekvalifikáciu môžete získať zadarmo.

Záver

V konečnom dôsledku ak sa rozhodnete pre akýkoľvek kurz od vyššie spomínaných spoločnosti urobíte dobre. Po jeho absolvovaní budete môcť legálne opatrovať deti do troch rokov, alebo do šiestich ak sú zdravotne znevýhodnené. Každá rodina s takýmto dieťaťom dá prednosť kvalifikovanej pomoci. V tomto prípade nič nie je viac ako referencia a overená recenzia. Držíme palce.

 

Príspevok Chcete sa stať opatrovateľkou? Vybrali sme TOP 10 opatrovateľských kurzov na Slovensku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelsky-kurz-na-sk/feed/ 0
Osobná asistencia sa chybne zamieňa s opatrovaním. Rozhovor s osobnou asistentkou https://www.domelia.sk/blog/osobna-asistencia-sa-chybne-zamiena-s-opatrovanim/ https://www.domelia.sk/blog/osobna-asistencia-sa-chybne-zamiena-s-opatrovanim/#respond Tue, 11 Sep 2018 11:40:20 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3640 Osobní asistenti zdravotne znevýhodneným napĺňajú život neraz aj extrémnym dobrodružstvom. Život so zdravotným postihnutím nemusí byť o odopieraní si zážitkov.  Na plnohodnotne strávený čas, koníčky, a záujmy má právo každý. Aj to je jeden z názorov osobných asistentov, ktorí na … Continue reading

Príspevok Osobná asistencia sa chybne zamieňa s opatrovaním. Rozhovor s osobnou asistentkou zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Osobní asistenti zdravotne znevýhodneným napĺňajú život neraz aj extrémnym dobrodružstvom. Život so zdravotným postihnutím nemusí byť o odopieraní si zážitkov.  Na plnohodnotne strávený čas, koníčky, a záujmy má právo každý. Aj to je jeden z názorov osobných asistentov, ktorí na Slovensku pomáhajú ťažko zdravotne postihnutím napĺňať život vytúženými spoločenskými, športovými a ďalšími aktivitami. Prečítajte si rozhovor s dlhoročnou osobnou asistentkou Ľubkou. Vyspovedali sme ju, čo ju motivovalo, aké má skúsenosti s osobnou asistenciou, čo jej osobná asistencia dáva a čo odporúča každému kto rozmýšľa podobným zmysluplným spôsobom.  


„Keď som pred 11 rokmi žila v Bratislave, mala som popri svojej práci a koníčkoch čas, ktorý zostával nevyplnený. Rozhodla som sa ho venovať ľuďom v ťažkej životnej situácii a uchádzala sa o miesto dobrovoľníčky na onkológii. Napokon ma však nepozvali do užšieho výberu, lebo vraj nebudem mať dosť času, keďže som príliš aktívna,“

hovorí Žilinčanka Ľuboslava Figurová.

Aj takto nejako môže začať práca osobnej asistentky na Slovensku. Bez odhodlania a túžby poskytnutia nezištnej pomoci, to u nás zatiaľ nejde.

Od 1. júla sú však podmienky lepšie. Hodinová mzda narástla z pôvodných 2,78 na 3,82 eura na hodinu. Táto suma je odbremenená od zdravotných odvodoch, ktoré za asistentov platí štát. Tí, čo odpracujú minimálne 140 hodín mesačne navyše neplatia ani sociálne odvody a majú tak právo na dôchodkové zabezpečenie. Ľuboslava zdôrazňuje, že ide o prácu, ktorá človeku prinesie viac, ako len peniaze do peňaženky každý mesiac.

O čom je práca osobného asistenta? Môžete hneď na začiatok priblížiť pracovný deň, či týždeň?

Osobnú asistentku robím prevažne ľuďom so svalovou dystrofiou, ktorí sú odkázaní na pohyb na invalidných vozíkoch a na pomoc pri každodenných činnostiach. Najčastejšie ide o zabezpečenie prepravy, sprievodu na koncerty, do divadla, ale aj pri športe, či už ide o turistiku, výlety, alebo dokonca turnaje v paralympíjskej disciplíne boccia. Okrem toho som tri roky robila asistentku aj klientke, ktorá bola študentkou. Práve tu som získala znalosti, ktoré boli zaujímavé a prínosné aj pre mňa. Celkovo musím povedať, že osobnú asistenciu vnímam ako obohatenie môjho života. Dá sa povedať, že sa stretávam s výnimočnými ľuďmi, s ktorými realizujeme bežné aktivity netradičným spôsobom.

Práca osobného asistenta osôb so zdravotným znevýhodnením môže pripomínať prácu opatrovateľa. Aký je vlastne rozdiel medzi týmito dvoma povolaniami?

Pri opatrovaní ide predovšetkým o umožnenie zotrvania osoby so zdravotným znevýhodnením v jeho prirodzenom domácom prostredí. To znamená, že mu opatrovateľ pomáha pri plnení životných funkcií a činností, pomoc je vhodná skôr pre pasívnejších klientov. Pri osobnej asistencii ide skôr o pomáhanie v aktivizácii, sociálnej integrácii a vedení nezávislého života klientov. Ide o možnosť kompenzovať deficity, ktoré osoba zo zdravotným postihnutím má a dopomáhať viesť zmysluplný a hodnotný život. To znamená mať koníčky, študovať, pracovať, rozvíjať aby klient nemusel ísť do zariadenia sociálnych služieb. Opatrovanie je forma svoj potenciál a podobne.

Ak sa pozriete spätne na to, ako ste žili predtým, než ste sa stali asistentkou a ako žijete dnes, zmenila vás táto práca nejako?

Všimla som si, že vďaka osobnej asistencii som začala vnímať svet farebnejšie. Mám aktívny a dobrodružný život, ktorý ma neustále učí brať situácie s nadhľadom, či s humorom. Táto práca mi dala inú životnú optiku na hodnoty. Dosť dôsledne som sa naučila hľadať riešenia a nie prekážky, či výhovorky, prečo niečo nejde. Ja osobne mám vďaka tejto práci zážitky, aké by som za normálnych okolností nenadobudla. Spomínam napríklad na „brázdenie“ po ľadovci na vozíku na Dachsteine v nadmorskej výške 2700 metrov nad morom.

Vaše nadšenie a zanietenie je veľmi sympatické. Na Slovensku však práca s ťažko zdravotne postihnutými nedokáže zaujať také masy, ako napríklad práca v kancelárii. Nevzbudzuje to vo vás smútok alebo hnev?

Žiaľ, naša spoločnosť je stále nastavená najmä na vytváranie konkurencie s cieľom mať zo všetkého čo najväčší zisk. Vnímam to tak, že ľudia chcú predovšetkým finančný kapitál, na základe ktorého by chceli prosperovať a úplne ignorujú sociálny kapitál. Tým myslím medziľudské vzťahy. Práve budovanie sociálneho kapitálu je dôležitejšie, lebo vyhrávame všetci ako spoločnosť. Málo si uvedomujeme, že spolupráca je lepšia ako konkurencia. Toto je ten hlavný a smutný dôvod, prečo je spoločnosť málo angažovaná pri riešení sociálnych problémov, pričom problematika sociálnej práce so zdravotne postihnutými je len jednou časťou tohto celku.

Ako vnímate budúcnosť sociálnej práce na Slovensku? Vnímate zvyšujúci záujem o pomoc zo strany zdravotne postihnutých?

Dá sa konštatovať, že pomoc je potrebná teraz a v budúcnosti bude ešte viac. Sme totiž svedkami pribúdajúceho počtu osôb so zdravotných postihnutím, ktoré prichádzajú v dôsledku nových civilizačných diagnóz. Spomenúť môžem autizmus, cukrovku, sklerózu multiplex, ťažké alergie, či astmatikov. Zároveň je stále viac autonehôd, či ľuďí s inými úrazmi. Nemôžeme tiež zabúdať na to, ako prudko rastie počet seniorov. Dnes už azda niet rodiny, v ktoré by nebol niektorý z jej členov v onkologickej alebo po onkologickej liečbe. Tieto témy očividne potrebujú väčšiu váhu. Je na nás, do akej miery sa budeme chcieť v tejto oblasti angažovať, aby sa nezvyšoval počet a podiel ľudí na okraji záujmu spoločnosti.

Osobnej asistencii sa venujete už viac ako desať rokov. Komu by ste, na základe získaných skúseností, odporučili toto povolanie?

Je to práca pre každého, kto chce z tohto sveta spraviť trochu lepšie miesto na život. V podstate netreba žiadne špecifické vzdelanie, stačí mať vôľu a ochotu pomáhať druhým ľuďom. Určite je vhodné, aby išlo o empatického, spoľahlivého, dochvíľneho a trpezlivého človeka. Dôležitý je tiež rešpekt názorov a zvykov iných ľudí a najmä rešpektovanie inakosti. Určite by som dala túto prácu do pozornosti tým, ktorí chcú mať flexibilný pracovný čas i priestor. Miesto výkonu nie je v domácom prostredí ako pri opatrovaní, osobná asistencia sa vykonáva všade tam, kde zdravotne znevýhodnený človek potrebuje pomoc. Táto práca nepredstavuje iba možnosť doplnenia si príjmu, ale najmä bohatý potenciál na zmysluplne strávený čas, stretnutie zaujímavých ľudí a budovanie aktívnej komunity.

Predstavme si, že by som sa o prácu asistenta zaujímala ja. Čo by som mala spraviť preto, aby som sa vôbec mohla uchádzať o takéto miesto?

Je dobré, ak uchádzač navštívi niektorú z agentúr osobnej asistencie, ktoré vedú databázy ľudí, ktorí takúto pomoc potrebujú a zároveň dokážu sprostredkovať vhodného klienta. Agentúry môžu zároveň poskytnúť aj sociálne poradenstvo zamerané na osobnú asistenciu. Poradia ohľadom zmlúv, daňových, či odvodových povinností a administratívy. Na Slovensku fungujú agentúry napríklad pod hlavičkou Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR v Bratislave a Žiline, ako i pod záštitou niektorých ďalších organizácií zastrešujúce osoby so zdravotným znevýhodnením. V podstate platí, že na túto prácu netreba mať špeciálne kurzy alebo vzdelanie. Osobnú asistenciu vykonávajú často laici, ktorých vyškoľujú samotní ľudia, ktorí potrebujú ich pomoc. Je to prirodzené, lebo každá osoba má iné potreby, iné aktivity a aj iné znevýhodnenie.

Ako hodnotíte povedomie o práci asistentov u nás? Myslíte si, že sa môže toto povolanie stretávať s negatívnymi asociáciami ľudí?

Osveta o osobnej asistencii ako forme podpory osôb so znevýhodnením je na Slovensku stále nízka. Je pravda, že sa neustále snažíme organizovať vzdelávacie, či propagačné podujatia, napriek tomu však povedomie nie je podľa našich predstáv. Aj z tohto dôvodu radi uvítame akúkoľvek podporu šírenia informácií. Chceme, aby náš hlas mal väčší dosah a silu. Áno, pravdou je, že osobná asistencia má aj svoje mýty. Často sa napríklad zamieňa s opatrovaním, teda so zabezpečovaním základných životných úkonov pre zdravotne znevýhodnených. Osobná asistencia však vychádza z inej podstaty, ide o filozofiu nezávislého života. Práca je pre každého, kto sa nebojí pestrosti, dobrodružstva a najmä chce z tohto sveta spraviť trochu lepšie miesto na život. 

Ďakujeme

My v Domelii ďakujeme Ľubke za úprimnosť, otvorenosť a hlavne za ochotu podeliť sa o svoje skúsenosti s osobnou asistenciou na Slovensku. Tiež ďakujeme každej hlbšej zmýšlajúcej osobe, ktorá sa svojím konaním, či slovom rozhodla a podporila akúkoľvek pomoc zdravotne znevýhodnenej osobe. Ďakujeme.

Pre ostatných ktorí zvažujú tento typ pomoci alebo priamo osobnú asistenciu odporúčame obrátiť sa na už spomínanú agentúru OMD v Bratislave alebo Žilne. Osobne ich poznáme, sú to skvelí a veľmi ochotní ľudia, ktorí s radosťou pomôžu každému kto potrebuje alebo poskytuje pomoc. Pre viac informácií k osobnej asistencii navštívte stránky OMD www.osobnaasistencia.sk.

Ďakujeme OMD

 

 

Príspevok Osobná asistencia sa chybne zamieňa s opatrovaním. Rozhovor s osobnou asistentkou zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/osobna-asistencia-sa-chybne-zamiena-s-opatrovanim/feed/ 0
List od mamičky https://www.domelia.sk/blog/list-od-mamicky/ https://www.domelia.sk/blog/list-od-mamicky/#respond Tue, 28 Aug 2018 12:31:01 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3634 Dobrý deň, tento list do Domelie som sa rozhodla napísať pre všetky slobodné mamy s malými deťmi, ktorým sa od septembra zmení život. Na povzbudenie. Matúš sa mi narodil, keď som mala 40 rokov. Profesionálne som si odžila kopec zaujímavých … Continue reading

Príspevok List od mamičky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Dobrý deň,

tento list do Domelie som sa rozhodla napísať pre všetky slobodné mamy s malými deťmi, ktorým sa od septembra zmení život. Na povzbudenie.


Matúš sa mi narodil, keď som mala 40 rokov. Profesionálne som si odžila kopec zaujímavých projektov, pracovných pozícií, spoznala som množstvo ľudí. Súkromne som rozvedená a partner, s ktorým som čakala dieťa sa v treťom mesiaci tehotenstva rozhodol, že dieťa nechce. Rozhodnutie, či ísť na potrat alebo prijať a vychovať nového človeka, aj keď sama, mi trvalo asi tak deň. Vedela som, že je to ukončenie vzťahu, ale moja dôvera v partnera už aj tak niekam vymizla.

Pracovať na dohodu som začala už počas materskej, aby sme si vypomohli, keďže mi partner na dieťa neprispieva. Matúš dobre spával, mohla som pracovať z domu. Pre organizáciu, v ktorej som posledne pracovala, som vyhľadávala informácie a spravovala databázu kontaktov. Pomáhalo mi to udržiavať si kontakt s pracovným životom. Aj keď som sa niekedy cítila veľmi unavená, práca počas materskej mi pomáhala nielen finančne, ale aj psychicky.

Keď mal Matúš 7 mesiacov, musela som sa vrátiť do práce na plný úväzok. Mala som to šťastie, že jasle som mala priamo v bytovom dome, kde žijeme. Logisticky to bolo pomerne jednoduché, výzvou bol strach, ktorý ma posledný týždeň sprevádzal. Ako to Matúš zvládne? Ako zvládnem ja návrat do práce? Aké to bude pracovať s malým dieťaťom?

Prvý týždeň som Matúša dávala do jasiel na pol dňa. Na obed som ho vyzdvihla a poobede, kým spal som robila z domu. Musela som byť veľmi disciplinovaná. V práci som trávila minimum času rozhovormi s kolegami. Vedela som, že v kancelárii budem len 3 hodiny a musím stihnúť všetko, čo je potrebné urobiť. Obed bol na presun domov a kojenie a keď zaspal, rýchlo späť k počítaču.

Po prvom týždni som sa cítila hrozne unavená. Nočné kojenie, upratovanie nad ránom, večerné varenie, aby som počas homeofficu mala čo jesť. Ešte že nákupy sa dali urobiť on-line. V Bratislave je veľa možností, ako si zjednodušiť život – ak by som žila na dedine, bolo by to ešte ťažšie. Navonok to však vyzeralo, že takto by sme to mohli zvládnuť, Matúš vyzeral byť v pohode.

Všetko sa však zmenilo o týždeň. V pondelok som mala poradu s kolegami, zrazu som na mobile videla, že mi volajú z jasieľ. „Matúš ma teplotu, zvracia, príďte si pre neho.“ Ako prvomatka som sa veľmi zľakla, počas materskej bol Matúš bezproblémový. Poradu som ukončila a bežala do jasieľ. Nasledujúce dni boli trápením. V ďalší deň sa pridala hnačka a na tretí deň som vírus dostala aj ja. Oboch nás museli hospitalizovať a po týždni v nemocnici bol z Matúša úplne iný chlapec. Predtým lozil po byte, nadšene všetko objavoval, po týždni „v klietke“ a na nemocničnej strave sa ma držal ako kliešť a bál sa sám. V práci bolo treba riešiť veci…

Po tejto facke som vedela, že jasle a práca nebudú bezproblémové a musím rozmýšľať, ako vykryť dni, keď bude Matúš chorý. Aj keď mi rodičia chceli veľmi pomôcť, nie vždy sa to dalo. Bývajú hodinu od Bratislavy, museli za mnou cestovať a videla som, že kvôli ich zdravotnému stavu to je od nich veľká obeť. Zároveň som cítila, že Matúš potrebuje najmä mamu, toto obdobie už nevrátim.

Začala som preto hľadať na internete, či nie je nejaká stránka, kde sa dajú nájsť opatrovateľky ku deťom. A našla som domelia.sk Finančne som si uvedomovala, že to ku vysokému poplatku za jasle bude náročné, napriek tomu som sa odhodlala. Napísala som študentke, zdravotnej sestre, a dôchodkyni. S prvými dvoma som sa aj stretla a možno paradoxne, vybrala som si práve študentku. Vyhovovala mi ľudsky, mala pekný vzťah ku deťom. A netrvalo dlho, aj som ju musela zavolať, lebo Matúš nemohol ísť do jasieľ a ja som musela ísť skoro ráno na stretnutie.

Za dva roky sa toho veľa zmenilo. Matúš je už o dosť väčší, mama skúsenejšia, zorganizovanejšia😊. Ale som šťastná mama a spoločný čas si užívame. Odhodlanie „napísať o pomoc“ neľutujem. V septembri Matúš nastupuje do škôlky. Súkromnú si dovoliť nemôžem, mala som šťastie, zobrali mi ho do cirkevnej. Už teraz mi však v hlave ide, že sú počas prázdnin zavretý. A ja mám len 25 dní dovolenky… Zároveň rozmýšľam, že raz za mesiac by mi pomohlo, ak by nám niekto náš malý byt upratal. Keď som pozerala ponuku služieb na Domelii, mohlo by nám to finančne vyjsť. Matúša učím, ako funguje domácnosť, ale niekedy to upratovanie „s jeho pomocou“ aj tak musím dokončiť v noci. A unavená mama nie je veľmi spoločenská mama😊. Chcem mať viac energie aj času, aby sme si mohli užiť dni, ktoré sa už nevrátia.
Preto vám všetkým, ktorí tvoríte Domelia.sk ďakujem. Lebo mamy, ktoré nemajú blízko starých rodičov, pomoc od „otecka“ čakať nemôžu, hľadajú ju práve u vás. A zároveň ďakujem všetkým ochotným ženám, ktoré takúto výpomoc poskytujú.

Mamička Annka

 

 

Príspevok List od mamičky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/list-od-mamicky/feed/ 0
Ako sme pochopili, že pomoc v domácnosti nie je práca, ale poslanie https://www.domelia.sk/blog/ako-sme-pochopili-ze-pomoc-v-domacnosti-nie-je-praca-ale-poslanie/ https://www.domelia.sk/blog/ako-sme-pochopili-ze-pomoc-v-domacnosti-nie-je-praca-ale-poslanie/#respond Tue, 31 Jul 2018 14:01:48 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3608 O tom, že pomôcť treba vždy, keď sa nám naskytne príležitosť. A že si treba vážiť všetkých, ktorí pomoc iným povýšili na svoje životné poslanie. Kedy naposledy ste zaniesli kamarátovi horúcu polievku, keď ležal v posteli s chrípkou? Alebo ste … Continue reading

Príspevok Ako sme pochopili, že pomoc v domácnosti nie je práca, ale poslanie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
O tom, že pomôcť treba vždy, keď sa nám naskytne príležitosť. A že si treba vážiť všetkých, ktorí pomoc iným povýšili na svoje životné poslanie.

Kedy naposledy ste zaniesli kamarátovi horúcu polievku, keď ležal v posteli s chrípkou? Alebo ste sa priateľke ponúkli, že jej zájdete poliať kvety, kým bude na dovolenke? Dávno, však? Malé skuty, o ktorých všetci tak zaryto tvrdíme, že sú nám predsa prirodzené, sa nám zmestia do kalendára čoraz sporadickejšie.

Aj preto som bola vďačná, keď takáto možnosť priamo pomôcť nečakane prišla, veď spontánne nápady sú tým najlepším riešením – nedajú nám čas zaváhať. 🙂 Paradoxne, ja som bola tá, čo ležala v posteli s chrípkou, keď mi manažérka Domelie Zuzka zavolala, či pôjdeme ako tím upratať byť Palimu. Ale viete čo? Nezaváhala som!

Pomáha vôbec práca v domácnosti?

Dobrovoľníckeho projektu Naše Mesto, ktoré už niekoľko rokov organizuje Nadácia Pontis, sa s kolegami zo spoločnosti Profesia zúčastňujeme od roku 2015 pravidelne. Doteraz sme sa v rámci najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe však manuálne zapájali iba do projektov pre rôzne organizácie.

Renovovať detské ihrisko či vyčistiť dvor škôlky sú ušľachtilé skutky, tento rok sme si ale vybraným druhom pomoci potrebovali potvrdiť, že naša každodenná práca na projekte Domelia má v realite zmysel. Tentoraz sme cítili, že hlavnú postavu príbehu, ktorého súčasťou sme sa stali, chceme spoznať.

Vo virtuálnom svete na Domelii sa denne snažíme pomáhať tisíckam ľudí: Osamelým mamičkám nájsť opatrovanie k deťom, starším ľuďom zohnať láskavú výpomoc do domácnosti, ambicióznym snaživcom nájsť spoľahlivé doučovanie… A naopak, pomáhame všetkým tým, pre ktorých takáto výpomoc znamená obživu.

 

A hoci denne dostávame pozitívne správy o tom, ako sa nám podarilo spojiť dvojicu, ktorá si navzájom nepostrádateľne pomohla, tá hmatateľnosť nám niekedy poriadne chýba. No a keďže manuálna práca nám nikdy nesmrdela, spolu s profesiáckou manažérkou spoločenskej zodpovednosti Ankou Podlesnou sme objavili Paliho.

Príbeh ožije, keď spoznáte jeho hrdinu

V piatok 8. júna to v bratislavskej MHD doslova bzučalo dobrodružstvom. Míňala som mnohé biele tričká s motívom Nášho Mesta, ktoré naznačovali, že Slovensko dnes bude krajinou dobrovoľníkov. Pred bránu Paliho domu som počkala na Zuzku, Alexa a Peťa, aby sme sa ako odhodlaný domeliácky tím vybrali spraviť niečo, o čom si denne z príbehov z Domelie iba čítame. Pomôcť niekomu priamo v jeho domácnosti.

Poviem vám, klamala by som, keby som pred vami tajila svoje obavy – znervózňovalo ma predsa toľko vecí! Nebude mať Pali pocit, že mu zasahujeme do súkromia? Budem s ním schopná komunikovať bez rozpakov? Nemám totiž v okolí človeka s podobným ochorením. A nakoniec, odrobíme vôbec svoj kus práce tak, aby sme sa nemuseli hanbiť?

Keď však Pali po nás prišiel do vestibulu, pochopila som, že každá jedna myšlienka bola úplne zbytočná. Zvítal sa s nami milým úsmevom a od prvého momentu sme si všetci sadli ako dobrí priatelia – fakt, že sa vidíme po prvý raz v živote, ihneď prirodzene vyšumel. A ja som si uvedomila, ako často sa do vecí nepustíme len z obáv, aby sme niečo nepokazili…

Jeden tím v krajine plnej dobrovoľníkov

Paliho ochorenie sme najskôr vnímali ako svalovú dystrofiu, až kým nás po práci pri zaslúženom pivku nezasvätil viac. Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia je zjednodušene povedané zriedkavé nervovo-svalové ochorenie, kvôli ktorému sú svaly nedostatočne vyživované. Pali má preto slabšie ruky a primárne potreboval pomôcť s ťažkými bremenami.

Prácu sme si efektívne podelili: Chlapci išli do suterénu vytriediť nepoužívané haraburdie z Paliho pivnice a my so Zuzkou sme sa zatiaľ pustili do umývania okien. Popravde, v Paliho byte ani nič iné nepotrebovalo starostlivosť, o sympaticky zrekonštruovaný jednoizbáčik sa napriek svojmu ochoreniu stará ukážkovo.

Domelia: Umývanie okien počas dobrovoľníckej akcie Naše Mesto

 

Kým boli Alex s Peťom na zbernom dvore, so Zuzkou sme dokončili umývanie balkónu, z ktorého sme mali výborný výhľad priamo do dvora neďalekej škôlky. A hádajte čo – v ňom skupina dobrovoľníkov v bielych tričkách Naše Mesto aj napriek obednej páľave usilovne šmirgľovala plot, aby mu mohli dať nový náter. Zamávali sme si a makali na oboch frontoch ďalej.

Hrdinovia sú aj okolo vás, pridajte sa k nim

Hoci pracovnú dobu bežne trávime v technologickej firme, kde počuť len ťukanie klávesníc, môžem hrdo povedať, že sme sa nenechali zahanbiť. Práca nám išla od ruky, a tak sme už o pol druhej sedeli na zaslúženom obede s dobrým pocitom, že sme stihli všetko, čo sme sľúbili. A získali sme aj drahocenný čas na to, aby sme lepšie spoznali Paliho a jeho príbeh.

“Ja som sa narodil ako zdravé dieťa,” začína svoje rozprávanie. “Až neskôr som ako malý chlapec začal zakopávať. Ešte si spomínam, ako sa ma mamina vždy opýtala, prečo si nedávam pozor…” vysvetľuje nám Pali nástup zákernej choroby. Dnes má štyridsať, uvedomuje si, že jeho svalstvo postupne slabne a občas musí čeliť nepríjemným atakom, ktoré ochorenie sprevádzajú.

Pali sa však s týmto hendikepom naučil žiť. “Áno, človek sa rýchlejšie unaví, ja tomu vravím, že sa mi rýchlejšie vybijú baterky,” usmieva sa. No napriek tomu v ten deň stihol viac ako my ostatní. Keď sme doobedovali, ponáhľal sa do neďalekého nákupného centra, aby tam dobrovoľne pomáhal s finančnou zbierkou pre organizáciu Belasý motýľ.

Pre mňa bol Pali hrdinom dňa. A pripomenul mi, že je naozaj zbytočné váhať – pomôcť treba vždy, keď sa nám naskytne príležitosť. A že si treba vážiť všetkých, ktorí pomoc iným povýšili na svoje životné poslanie. Všetky opatrovateľky, upratovačky, osobných asistentov, kuchárky, zdravotný personál a najmä rodinných príslušníkov, ktorí sa pre ťažkú zdravotnú situáciu v rodine rozhodli zostať doma a pomôcť tam, kde to treba najviac. Všetci sú hrdinovia.

 

Príspevok Ako sme pochopili, že pomoc v domácnosti nie je práca, ale poslanie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-sme-pochopili-ze-pomoc-v-domacnosti-nie-je-praca-ale-poslanie/feed/ 0
Práca raz za týždeň? Pozrite si najlepšie brigády (nielen) na leto https://www.domelia.sk/blog/praca-raz-za-tyzden-pozrite-si-najlepsie-brigady-nielen-na-leto/ https://www.domelia.sk/blog/praca-raz-za-tyzden-pozrite-si-najlepsie-brigady-nielen-na-leto/#respond Thu, 10 May 2018 21:08:50 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3587 Hľadáte brigádu, ktorú si udržíte celoročne a zároveň vás neoberie o všetok voľný čas? Týchto päť dlhodobých brigád môžete vykonávať aj jediný deň v týždni. O najlepších a najhorších brigádach by sa dalo polemizovať celé hodiny, predsa len, sto ľudí, … Continue reading

Príspevok Práca raz za týždeň? Pozrite si najlepšie brigády (nielen) na leto zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Hľadáte brigádu, ktorú si udržíte celoročne a zároveň vás neoberie o všetok voľný čas? Týchto päť dlhodobých brigád môžete vykonávať aj jediný deň v týždni.

O najlepších a najhorších brigádach by sa dalo polemizovať celé hodiny, predsa len, sto ľudí, sto chutí. My sme však pri výbere najlepších študentských brigád prišli na jednoduchú definíciu:

Najlepšia brigáda je taká, s ktorou si zarobíte nielen nárazovo či krátkodobo, ale finančne pomôže dlhšie obdobie. Taká, ktorej nemusíte obetovať všetok voľný čas, ale viete ju prispôsobiť aj iným svojim aktivitám, nie vy sa prispôsobujete jej. A zároveň je to brigáda, ktorú vám nevyfúkne niekto iný, len čo na jar všetci začnú zbesilo zháňať letnú brigádu.

Že taká práca nemôže existovať? Tak potom sme asi našli jednorožca. 🙂 A našli sme ich hneď niekoľko, pričom brigády z nášho výberu si môžete manažovať úplne podľa seba. Žiadne fixné pracovné zmeny, len toľko času, koľko jej sami chcete venovať. Napríklad aj len jediný deň do týždňa.

Donáška nákupov

Či už bývate v susedstve rodinných domov, alebo v paneláku, istotne sa vo vašom okolí nachádza aspoň jedna staršia susedka, ktorej by sa zišla pomoc s nákupmi. Po čerstvé pečivo si možno dôjde aj sama, no poniesť z drogérie aviváž a prací prostriedok už môže byť nad jej sily.

Takéto “zásobovanie” ocenia aj ľudia s obmedzenou mobilitou alebo osamelé mamičky, pre ktoré sú väčšie nákupy s bábätkom problémom. A kým stráženie detí možno nie je brigáda podľa vášho gusta, môžete im pomôcť práve tým, že namiesto nich zájdete do obchodu. Napríklad každú sobotu ráno.

Skúste sa rozhliadnuť po svojom okolí a ak nájdete záujemcov o donáški nákupu viacero, pokojne ich objednávky vybavte naraz. A nebojte sa, brigáda v podobe nakupovania je vhodná pre každého, nielen pre nákupné maniačky. 🙂

ZVEREJNIŤ PONUKU

Opravy a majstrovanie

Manuálna zručnosť je devízou, vďaka ktorej si mužská časť populácie odjakživa privyrába remeselnými prácami. Nie že by dievčatá zručné neboli, no sila dáva chlapcom lepšiu predispozíciu na manuálny zárobok.

S obľubou si chodievajú zarábať napríklad na stavby, kde však treba zabudnúť na voľný čas. Pracuje sa od úsvitu do súmraku a to aj niekoľko týždňov. Niekomu síce takýto nárazový zárobok vyhovuje, no ak ste zruční, privyrábať fuškami si môžete aj kedykoľvek priebežne počas roka.

V každom kúte Slovenska nájdete ľudí, ktorým treba pomôcť ako domáci kutil, ktorý zmajstruje, čo treba. Opraví pokazenú elektroniku, zmontuje nábytok, preinštaluje počítač či pomôže pri sťahovaní. Jednoducho o sebe dajte vedieť a vyčlente si jeden deň z týždňa, ktorý budete venovať majstrovaniu. Zákazníci budú vedieť, že pred daným dňom vám pokazený spotrebič majú priniesť a po ňom si ho môžu prísť vyzdvihnúť.

ZVEREJNIŤ PONUKU

Líčenie, česanie, manikúra

Kým chlapci majú výhodu väčšej sily, nežnejšiemu pohlaviu nikdy nebude stopercentne konkurovať v estetike. A keďže mnohé dievčatá sa rady skrášľujú už v puberte, nečudo, že niektoré si úpravou vzhľadu svojich klientiek vedia aj slušne zarobiť.

Nejde pritom len o slávnostné líčenie, veď zvládnuť make-up dnes dokáže takmer každá dáma. My, obyčajné smrteľníčky však mávame veľký problém vykúzliť si na hlavne slávnostný účes, keď naň konečne nadíde príležitosť, či očariť dokonale upravenými nehtami. A tak je hádam ešte väčší dopyt po šikovných kaderníčkach a manikérkach.

Brigádam v oblasti vizážistiky praje najmä sezóna stužkových slávností na jeseň, ktorá sa následne cez vianočné a novoročné plesy prehupne až do tých fašiangových. A kozmetičky a kaderníčky sa nezastavia ani na jar, kedy sa rozbehne kolotoč svadieb. Netreba pritom líčiť samotnú nevestu, veď si len predstavte, koľko je na každej svadbe družičiek.

STAŤ SA VIZÁŽISTKOU

Domáce doučovanie

Ovládate dobre niektorý cudzí jazyk alebo vám ide matematika? Prípadne ste sa po rokoch hrania na hudobný nástroj rozhodli, že by ste radi rozvíjali talent niekoho iného. Aj toto sú bežné situácie, ktoré mnohým mladým ľuďom pomohli k stabilnej brigáde v podobe doučovania.

Odovzdávať vedomosti niekomu inému je jedným z najlepších spôsobov, ako si zarobiť napríklad počas vysokoškolského štúdia. Učiť totiž znamená stretávať sa so svojím žiakom pravidelne, v dohodnutých intervaloch, ktoré vy sami určíte.

Doučovať navyše môžete naozaj rozličné úrovne. Ak sú vaše znalosti dostatočne hlboké, za hodinu s pokročilým žiakom si môžete vypýtať aj viac ako desať eur. A ak si netrúfate, pokojne môžete doučovať iba základy či pomáhať malým školákom s úlohami.

ZAČAŤ DOUČOVAŤ

Pravidelné upratovanie

Prevrátili ste pri myšlienke na upratovanie oči? Ja viem, vo vlastnej domácnosti to pre mnohých nie je práve obľúbená činnosť. Ale verte mi, keď ide o cudzí interiér či kancelárske priestory, motivácia upratovať sa rapídne zvyšuje.

Môže za to finančná odmena, ktorú si pri umývaní vlastného riadu len tak nadeliť nemôžete, ale aj skvelý pocit z dobre vykonanej práce, ktoré u seba doma často oceniť nevieme, pretože neustále myslíme na to, čo by sa ešte dalo upratať či vylepšiť.

Upratovať môžete začať prakticky kedykoľvek – základné čistiace potreby má doma každý z nás, ba dobrým zvykom býva, že výbavu na upratovanie by vám mal poskytnúť samotný klient. A výhoda? Stačí, aby ste mali objednávok len zopár a dohodli si s nimi stabilný čas pravidelného upratovania, ktorý budete dodržiavať. Napríklad raz za týždeň či za mesiac. A pravidelný príjem je na svete!

ZARÁBAŤ UPRATOVANÍM

Príspevok Práca raz za týždeň? Pozrite si najlepšie brigády (nielen) na leto zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/praca-raz-za-tyzden-pozrite-si-najlepsie-brigady-nielen-na-leto/feed/ 0
Používate na hľadanie práce aplikáciu? Tento tip vám pomôže získať tie najlepšie ponuky https://www.domelia.sk/blog/pouzivate-na-hladanie-prace-aplikaciu-tento-tip-vam-pomoze-ziskat-tie-najlepsie-ponuky/ https://www.domelia.sk/blog/pouzivate-na-hladanie-prace-aplikaciu-tento-tip-vam-pomoze-ziskat-tie-najlepsie-ponuky/#respond Fri, 30 Mar 2018 13:16:07 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3568 Nekontrolujte každý deň inzeráty na internetových portáloch. Moderný trh práce funguje tak, že nové pracovné ponuky vám okamžite pípnu priamo v mobile. Brodiť sa každý deň rozličnými internetovými stránkami len preto, aby ste zistili, či niekto nepridal novú ponuku na … Continue reading

Príspevok Používate na hľadanie práce aplikáciu? Tento tip vám pomôže získať tie najlepšie ponuky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Nekontrolujte každý deň inzeráty na internetových portáloch. Moderný trh práce funguje tak, že nové pracovné ponuky vám okamžite pípnu priamo v mobile.

Brodiť sa každý deň rozličnými internetovými stránkami len preto, aby ste zistili, či niekto nepridal novú ponuku na privyrobenie a či vám náhodou práve pasuje do kalendára – to je v dnešnej dobe naozaj strata času. Obzvlášť ak si zarábate pomocnými prácami a museli by ste takto každý deň prebehnúť všetky stránky o opatrovaní detí, všetky pre doučovateľov či všetky kutilské portály.

Existujú však aj stránky, ktoré rozličné formy výpomoci sústreďujú na jednom mieste. Patrí k nim napríklad portál Domelia.sk, ktorému sa hľadanie zárobkov podarilo zjednodušiť ešte o jednu úroveň. Zadarmo sme pre vás pripravili mobilnú aplikáciu, s ktorou budete mať všetky nové pridané ponuky doslova pod palcom – priamo vo svojom mobile. Už ste ju vyskúšali?

STIAHNUŤ APLIKÁCIU ZADARMO

Aby vám mobilná aplikácia Domelia čo najviac zjednodušila hľadanie príležitostného zárobku, máme pre vás len jedinú radu. Tá znie:

Povoľte aplikácii Domelia dávať vám upozornenia.

Táto jediná maličkosť vám pomôže k tomu, že vám nielen neujdú tie najlepšie ponuky na spoluprácu, ale zlepšíte vďaka nej aj svoje poradie medzi ostatnými pomocníkmi. Vysvetlíme vám niekoľko dôvodov, prečo.

1. Okamžité hlásenia noviniek

Ak máte na Domelii vytvorený profil pomocníka, určite viete, že upozornenia o každej vyhovujúcej ponuke či nových správach od domácností posielame e-mailom. Lenže ruku na srdce, kto z nás si neustále kontroluje e-mail? Niekedy sa stane, že do e-mailovej schránky nezablúdime aj niekoľko dní. Naopak, mobilný telefón berieme do rúk niekoľkokrát denne.

Notifikácie z aplikácie majú tú výhodu, že na všetky dôležité veci z Domelie vás upozornia priamo na obrazovke vášho mobilného telefónu. Kým sa teda aplikácia neprihlási o pozornosť, môžete ju vypustiť z hlavy. A naopak, keď pre vás niečo zaujímave budeme mať – napríklad dostanete novú správu s ponukou práce alebo bude zverejnený nový inzerát, na ktorý sa perfektne hodíte – “blikneme” vám na mobile.

A tak nemusíte kontrolovať poštu, ale notifikácie uvidíte priamo v hláseniach svojho telefónu. Upozornenia si zároveň môžete nastaviť podľa svojich vlastných preferencií. Ak nemáte radi takzvané push notifikácie, ktoré sa okamžite objavia na obrazovke, môžete si zapnúť iba nenápadné hlásenia, ktoré vás na novinky upozornia malou číslovkou pri ikone aplikácie.

2. Viac pracovných príležitostí

Tým, že o nových inzerátoch ste s aplikáciou informovaní okamžite, logicky, máte k dispozícii aj oveľa viac ponúk, na ktoré môžete zareagovať. A tak sa už nestane, že kým sa prihlásite na Domeliu a nájdete si oslovenie od nejakej firmy, jej ponuka je už obsadená.

Upozornenia v mobile vám dajú vedieť o každej dobrej príležitosti na zárobok okamžite po jej zverejnení. A tak vám dobré ponuky už nebudú unikať, respektíve vám ich už nik nevyfúkne.

3. Rýchlejšie odpovede klientom

Vedieť hneď a zaraz o všetkom, čo sa v súvislosti s vaším profilom na Domelia.sk deje, vám pomôže výrazne zrýchliť aj váš reakčný čas. To znamená, že skrátite dobu, za ktorú odpovedáte na správy iných používateľov Domelie. A to má viacero výhod.

Ako som už spomínala, v prípade záujmu o ponúknutú prácu vám rýchla reakcia zvyšuje šancu, že spoluprácu získate. Ale aj keby k dohode nakoniec nedošlo, vďaka skorej odpovedi skracujete svoj reakčný čas – ukazovateľ, ktorý na Domelii u každého pomocníka sledujeme a ktorý zobrazujeme aj v profiloch.

Zelenú ikonu má v profile každý šikovný pomocník, ktorý odpovedá na všetky správy (teda aj tie, na ktoré musí poslať zamietavú odpoveď – potenciálni klienti si totiž vážia otvorenosť) a zároveň dokážu každú správu zodpovedať do 24 hodín od jej prijatia.

4. Lepšie umiestnenie v zozname

Svižnosť v odpovedaní na správy dáva pomocníkom na Domelii viac výhod ako len zelenú ikonu v profile. Rýchlosť komunikácie je totiž len jedným z viacerých kritérií, na základe ktorého počítame skóre za aktivitu. Na základe tohto skóre následne každý deň aktualizujeme poradie pomocníkov v zozname.

Ak teda vďaka upozorneniam z mobilnej aplikácie dokážete rýchlo reagovať, čoskoro to zlepší aj umiestnenie vášho profilu medzi ostatnými pomocníkmi na Domelia.sk. A s tým sa ruka v ruke zvýši aj počet pracovných ponúk, ktoré budete dostávať. Domácnosti a firmy sa totiž v prvom rade ozývajú tým pomocníkom, ktorých v zoznamoch vidia najvyššie.

5. Pohodlnejšie spravovanie profilu

Určite mi dáte za pravdu, že na mobile je všetko akési jednoduchšie. Takže za zmienku určite stojí aj fakt, že ovládanie Domelie prostredníctvom aplikácie je mimoriadne pohodlné. Najväčšou výhodou je jednoduché prezeranie všetkých inzerátov doslova posúvaním palca.

Samotné odpisovanie na správy je rovnako rýchle ako bežné esemeskovanie a na pár kliknutí si tiež môžete vypýtať i hodnotenia svojej práce. Aj rodiny z Domelie sa zhodujú v tom, že najradšej spolupracujú s tými, ktorí odpovedajú rýchlo a majú referencie od predchádzajúcich klientov.

Napríklad keď si chcete vylepšiť svoju profilovú fotografiu, nemusíte ju prenášať medzi zariadeniami (z fotoaparátu do počítača a podobne), ale jednoducho sa “cvaknete” mobilom a fotku si rovno nahráte a uložíte do profilu v aplikácii. Nemusíte sa báť, všetky zmeny sa automaticky uložia aj vo webovej verzii stránky Domelia.sk.

STIAHNUŤ APLIKÁCIU ZADARMO

Príspevok Používate na hľadanie práce aplikáciu? Tento tip vám pomôže získať tie najlepšie ponuky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/pouzivate-na-hladanie-prace-aplikaciu-tento-tip-vam-pomoze-ziskat-tie-najlepsie-ponuky/feed/ 0
Opatrovateľky alebo rodina? Čo je lepšie pre vášho seniora? 7 otázok, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelky-alebo-rodina-co-je-lepsie-pre-seniora/ https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelky-alebo-rodina-co-je-lepsie-pre-seniora/#respond Fri, 16 Mar 2018 09:55:07 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3545 Kto by si neprial postarať sa o svojho rodiča či už sám, alebo pomocou opatrovateľky? Ako každé dieťa túži po spoločnosti a opatere tak aj naši rodičia túžia byť milovaní, nebyť sami či na príťaž. Nie je nič krajšie, ako si užívať … Continue reading

Príspevok Opatrovateľky alebo rodina? Čo je lepšie pre vášho seniora? 7 otázok, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Kto by si neprial postarať sa o svojho rodiča či už sám, alebo pomocou opatrovateľky? Ako každé dieťa túži po spoločnosti a opatere tak aj naši rodičia túžia byť milovaní, nebyť sami či na príťaž. Nie je nič krajšie, ako si užívať chvíle lásky so svojou mamou a otcom, no nie vždy je to ľahké a nie vždy osud praje. Ako sa efektívne postarať o svojho rodiča a užívať si lásku v rodine?

Možností starostlivosti je niekoľko

 • Postarať sa o svojho rodiča v rodine
 • Skombinovať starostlivosť rodiny s prácou opatrovateľky
 • Opatrovateľky zabezpečia celú starostlivosť
 • 24 hodinová opatrovateľská služba / Domov dôchodcov

Posledná možnosť prenechať starostlivosť o seniora na Domov dôchodcov sa odporúča len vo výnimočných prípadoch. So seniorom sa treba poriadne porozprávať a pobyt rodiča najprv otestovať. V tom lepšom prípade si to rodič vypýta sám, najmä ak má rád spoločnosť a je celý deň sám.

Každá jedna možnosť má svoje výhody, ale i nevýhody!

O každej z možností by sa dal napísať samostatný článok, no neboli by to úplne pravdivé informácie. PREČO? Každá rodina je originálna, tak ako sú originálne vzťahy každého dieťaťa so svojim rodičom. Rovnaká je hodnota, ktorú z tohto obdobia môže získať každý člen rodiny. Nielenže si môžeme užívať nový životný štýl, šťastie, že som dieťa, ale tiež je to skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o sebe a to priamo z rodinného prameňa. No, najpodstatnejšia je láska. Čo je to láska? Lásku môžeme darovať svojim rodičom rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je optimálna starostlivosť.

Lásku dáme, no môžeme i získať

Najviac lásky získame, ak sa postaráme o svojich rodičov vlastnými silami, darujeme im svoj čas. Je vhodný pre rodinu, ktorá je zvyknutá spolu zdieľať a navzájom si pomáhať. Veď nie je nič krajšie pre rodiča ako opatera detí, ktoré vychoval.  No, nie je to pre každú rodinu. Ako rozlíšiť, ktoré opatrovanie je optimálne? V rozhodovaní vám pomôže týchto sedem základných otázok:

7. Základných otázok:

 1. Urobí moju rodinu šťastnou, ak sa budem starať o svojho rodiča?
 2. Koľko času denne chceme starostlivosti venovať?
 3. Máme toľko času, alebo potrebujeme pomoc súrodenca, či opatrovateľky?
 4. Mám fyzickú a psychickú silu na opatrovanie?
 5. Koľko to bude stáť náš rodinný rozpočet?
 6. Máme na to, alebo existujú možnosti ako získať príspevok na opatrovanie?
 7. Ktorá možnosť starostlivosti je optimálna pre moju rodinu?

Toto sú základné otázky, ako sa správne rozhodnúť a užívať si lásku svojich najbližších. Ak sa vám nepodarilo nájsť odpovede na tieto otázky, alebo máte ďalšie otázky, doprajte si 1 – 3 hodiny konzultácie v Akadémií Šťastia, spolu nájdeme optimálnu starostlivosť pre vašu mamu alebo otca. Takto získate najviac darov lásky. Tieto dary vám ostanú navždy.

PR Článok: Akadémia šťastia

Akadémia Šťastia - LOGO-uzivajte-si-lasku-v-rodine-vdaka-navykom-stastia-461x259

Príspevok Opatrovateľky alebo rodina? Čo je lepšie pre vášho seniora? 7 otázok, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/opatrovatelky-alebo-rodina-co-je-lepsie-pre-seniora/feed/ 0
Vyspovedali sme dve rodiny, ktoré vám poradia, ako si vybrať pomocníka do domácnosti https://www.domelia.sk/blog/vyspovedali-sme-dve-rodiny-ktore-vam-poradia-ako-si-vybrat-pomocnika-do-domacnosti/ https://www.domelia.sk/blog/vyspovedali-sme-dve-rodiny-ktore-vam-poradia-ako-si-vybrat-pomocnika-do-domacnosti/#respond Wed, 21 Feb 2018 20:14:55 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3534 Uvažujete o tom, že si najmete upratovačku či doučovateľa, no neviete, ako si vybrať? Pomôžu vám skúsenosti rodín, ktoré to už absolvovali pred vami. Niekedy si musíte nechať postrážiť dieťa alebo opraviť pokazený spotrebič, inokedy zase treba dlhodobé doučovanie či … Continue reading

Príspevok Vyspovedali sme dve rodiny, ktoré vám poradia, ako si vybrať pomocníka do domácnosti zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Uvažujete o tom, že si najmete upratovačku či doučovateľa, no neviete, ako si vybrať? Pomôžu vám skúsenosti rodín, ktoré to už absolvovali pred vami.

Niekedy si musíte nechať postrážiť dieťa alebo opraviť pokazený spotrebič, inokedy zase treba dlhodobé doučovanie či pravidelné upratovanie. Spôsobov, ako si nájsť spoľahlivú pomoc v domácnosti, je viacero, no najväčším zdrojom je jednoznačne internet. Inzertné portály sú plné profilov ľudí, ktorí ponúkajú svoje skúsenosti a voľný čas, aby iných odbremenili od úloh, na ktoré sami čas či zručnosti nemajú.

Ako si vybrať pomocníka na internete

Nie všetky webstránky však ponúkajú indície a filtrovanie, s ktorými jednoznačne odhalíte tých najšikovnejších pomocníkov v domácnosti. Oslovili sme dve rodiny, ktoré pomoc do svojich domácností našli práve na internete, aby nám prezradili svoje najlepšie tipy. Zhrnuli sme ich pre vás do 3 indícií, ktoré vám napovedia, že pomocník berie prácu v domácnosti naozaj vážne.

1. Spolupracujte s tými, ktorí reagujú rýchlo

“Už dlhšie sme cítili, že starostlivosť o byt v centre Bratislavy je nad naše sily,” spomína si na svoje skúsenosti s hľadaním pomocníka programátor a otec troch detí Ivan. “Kedysi sme sa báli pustiť k nám niekoho cudzieho, ale keď sme sa konečne rozhodli, zrazu sme upratovačku chceli mať čo najrýchlejšie.”

Ženy, ktoré mu odporučili známi, však už nemali voľné kapacity a agentúru zamietol hneď po zistení, koľko si za svoje služby účtuje. Na inzertných portáloch kontaktoval množstvo žien, no iba zlomok z nich mu odpovedal. “Na Domelii vtedy zaviedli novinku a najaktívnejším členom začali zobrazovať ikonu za rýchle odpovedanie,” popisuje moment, kedy hľadanie nabralo pozitívny smer.

Keď začal oslovovať ľudí so “zelenou bublinkou”, ako odznak za reakčný čas nazýva, takmer každý pomocník mu odpovedal. A tak čoskoro našli aj pani Hanu, ktorá ich štvorizbák upratuje už druhý rok. “Prehľadávať nekončené zoznamy internetových portálov je únavné, a keď sa nedočkáte odpovede, aj poriadne frustrujúce,” hodnotí Ivan. Ako prvé pravidlo spolupráce preto uvádza rýchlosť komunikácie.

ZVEREJNIŤ INZERÁT ZADARMO

2. Spoľahnite sa na hodnotenia ľudí pred vami

Na rozdiel od Ivana, Magda pomocníka nepotrebovala okamžite. Keď sa po materskej chystala vrátiť do práce, vyčlenila si dostatok času, aby našla čo najkvalitnejšiu opatrovateľku. Kandidátov objavila na internete neúrekom, pričom mnohé z opatrovateliek boli vysoko kvalifikované a skúsené.

Problém nastal, keď vybrané ženy začala oslovovať na skúšobnú spoluprácu. “Raz mi jedna vysokoškoláčka na poslednú chvíľu zrušila babysitting, lebo vraj dostala lepšie zaplatenú brigádu. Alebo som natrafila na pani, ktorá bola veľká profíčka, ale nechcela urobiť kompromis medzi svojou a mojou výchovnou metódou.”

Aby každá ďalšia spolupráca nebola veľkou neznámou, osvedčilo sa jej venovať pozornosť hodnoteniam iných rodín. Vďaka nim Magda zúžila výber kandidátov a čoskoro našla Michala, ktorý jej syna opatruje popri štúdiu psychológie.“Odkedy som pochopila, ako referencie iných pomohli mne, aj ja sa snažím pri každej príležitosti nechať svoje hodnotenie. Či je to na Domelii, po návšteve reštaurácie alebo nákupe v e-shope,” zdôrazňuje Magda.

Domelia: Otec vo voľnom čase číta knihu dieťaťu

3. Dôverujte tým, ktorí berú svoju prácu vážne

Ivan aj Magda zhodujú v tom, že najspoľahlivejší sú pomocníci, ktorí už na prvý pohľad pôsobia ako profesionáli. A pritom pomocné práce v domácnosti môžu byť iba ich brigádou či koníčkom. Keď Ivan pri rekonštrukcii bytu hľadal majstrov, osvedčili sa mu ľudia, ktorí si na svojej prezentácii dali záležať: “Mali kvalitné fotky z projektov, na ktorých robili, takže som vopred vedel zhodnotiť kvalitu práce.”

Podľa Magdy profesionála odlišuje aj to, že neváha do svojho profilu investovať, hoci ho môže mať zadarmo. “Keď vidíte, že niekto má do detailu vyplnený profil, dobré hodnotenia a ešte si aj zaplatí za topovanie inzerátu, je vám jasné, že to berie naozaj vážne,” vyratúva.

Obaja oceňujú najmä portály, ktoré ponúkajú rozličné funkcionality na to, aby pomohli odhaliť najaktívnejších pomocníkov.  “Myslím, že v tom je najväčšia výhoda internetu – že si môžete vymeniť skúsenosti a pomôcť s ľuďmi, ktorí už niečo vyskúšali pred vami,” hovorí Magda a Ivan s úsmevom dodáva: “Som programátor, takže môžem s čistým svedomím skonštatovať, že napríklad algoritmus, ktorý zoraďuje pomocníkov na Domelii, funguje dobre.”

POZRIEŤ PRÉMIOVÝCH POMOCNÍKOV

Príspevok Vyspovedali sme dve rodiny, ktoré vám poradia, ako si vybrať pomocníka do domácnosti zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/vyspovedali-sme-dve-rodiny-ktore-vam-poradia-ako-si-vybrat-pomocnika-do-domacnosti/feed/ 0
Ponúkate svoje služby či produkty na internete? Skúste 7 trikov, s ktorými získate viac klientov https://www.domelia.sk/blog/ponukate-svoje-sluzby-ci-produkty-na-internete-vyskusajte-7-trikov-vdaka-ktorym-ziskate-viac-klientov/ https://www.domelia.sk/blog/ponukate-svoje-sluzby-ci-produkty-na-internete-vyskusajte-7-trikov-vdaka-ktorym-ziskate-viac-klientov/#respond Wed, 24 Jan 2018 16:38:53 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3506 Čo odlišuje najprezeranejšie inzeráty od “neviditeľných”? Analyzovali sme najväčšie inzertné portály a poznáme 7 tajomstiev, ako prilákate viac klientov. Privyrábať si cez inzerát na internete dnes už nie je nič výnimočné. Predaj vlastných výrobkov, ponuka výpomoci, doučovania, opráv či starostlivosti … Continue reading

Príspevok Ponúkate svoje služby či produkty na internete? Skúste 7 trikov, s ktorými získate viac klientov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Čo odlišuje najprezeranejšie inzeráty od “neviditeľných”? Analyzovali sme najväčšie inzertné portály a poznáme 7 tajomstiev, ako prilákate viac klientov.

Privyrábať si cez inzerát na internete dnes už nie je nič výnimočné. Predaj vlastných výrobkov, ponuka výpomoci, doučovania, opráv či starostlivosti sú dnes už nielen koníčkom či bočným zárobkom, ale pre mnohých aj hlavným zdrojom príjmu. Ako je však možné, že niektorí majú toľko dopytov, že nestíhajú záujemcom odpovedať, a inzeráty iných akoby sa v mori konkurencie stratili?

Zvedavosť nám nedala a na otázku, čo oddeľuje úspešných inzerentov od tých “neviditeľných”, sme chceli nájsť odpoveď. A tak sme analyzovali najväčšie inzertné portály, na ktorých je možné ponúkať výpomoc a predávať produkty, a identifikovali sme sedem kľúčových tipov, ako na internete osloviť čo najviac záujemcov. Prečítajte si, ako môžete zvýšiť počet svojich klientov a tak aj svoj zárobok.

1. Dbajte na detaily, vzbudzujú dôveryhodnosť

Spomeňte si, keď ste naposledy hľadali niečo v inzerátoch na internete. Určite ste venovali viac pozornosti tým ponukám, v ktorých boli informácie o produkte či osobe vyplnené čo najpodrobnejšie. Cítili ste sa spokojnejší, že sa na doplňujúce informácie nemusíte vypytovať, a istotne vo vás vzbudili aj oveľa väčšiu dôveryhodnosť.

Nenechajte svojich potenciálnych klientov hádať a tiež im vo svojom inzeráte či profile odpovedzte na všetko, čo by ich mohlo zaujímať. Kľúčové sú najmä jasná lokalita, zrejmá a adekvátna cena, a samozrejme, popis samotnej ponuky. Najúspešnejšie profily disponujú tiež pútavými fotkami, inšpirujte sa preto, ako na dobrú profilovú fotografiu, a neváhajte investovať do kvalitných záberov.

2. Buďte pripravení reagovať na všetko a rýchlo

Mnohé z inzertných portálov využívajú rôzne nástroje na to, aby zákazníkom dávali do popredia tých najaktívnejších inzerentov. A tak sa môže stať, že aj keď máte dokonale vyplnený inzerát, no správate sa pasívne, vaša ponuka klesne v zozname na najspodnejšie priečky. Ukážte preto svoju aktivitu, a to najmä v komunikácii so záujemcami.

Domelia má systém zoraďovania profilov postavený na takzvanom skóre za aktivitu. Okrem úplnosti profilu zohľadňuje napríklad aj to, na aké percento správ a ako rýchlo odpovedáte. Aby ste o každej správe vedeli a čo najskôr na ňu mohli odpovedať, stiahnite si mobilnú aplikáciu Domelia, ktorá vám každú novinku ohlási upozornením v mobile.

STIAHNUŤ APLIKÁCIU ZADARMO

3. Komunikujte otvorene o svojich kapacitách

Zarábať si ponukou služieb či výrobkov na internete je aktivita, ktorá sa deje vo vlnách – a to často nepredvídateľných. Takže sa môže stať, že niekedy bude váš kalendár plne obsadený zákazníkmi alebo že produktov jednoducho nemáte dostatok a chvíľu potrvá, kým vyrobíte ďalšie. Svoj inzerát však nechcete stiahnuť pre prípad, že by vás objavil ďalší záujemca.

A to ani nemusíte, buďte však transparentní v informáciách o dostupnosti. Na portáli Domelia.sk máte k dispozícii kalendár, v ktorom záujemcovia ihneď uvidia vaše voľné kapacity, inde môžete v skladových zásobách aktualizovať počet výrobkov, ktoré máte k dispozícii. Dôležitá však je úprimnosť, preto každému záujemcovi odpovedzte, aj keď mu práve nedokážete vyhovieť.

4. Pracujte na svojej reputácii a prezentujte ju

O tom, že výsledok vašej práce – či už sa jedná o výrobok, alebo odvedenú službu – by mal byť čo najlepší, snáď netreba ani hovoriť. Aj najspokojnejší zákazník je vám však nanič, ak sa o jeho pozitívnej skúsenosti nedozvedia aj ďalší možní klienti. Snažte sa preto spoluprácu vždy uzavrieť zdvorilou žiadosťou o hodnotenie vašich služieb.

U zákazníka, od ktorého si referencie pýtate, už touto prosbou vzbudíte dojem profesionality – iba profíci predsa majú toľko odvahy, že si pýtajú spätnú väzbu. Vďaka tomu si vás zapamätá a rád sa na vás obráti aj nabudúce. A ostatní, ktorí s vašu prácou zatiaľ nemajú skúsenosti, si na základe recenzií aspoň ľahšie vyberú. Uznáte predsa aj sami, že každý inzerát s hodnotením pritiahne vašu pozornosť akosi ľahšie, však?

Ukážka hodnotenia a referencií v profile pomocníka na Domelia.sk:

5. Nebojte sa do svojej prezentácie investovať

Hoci väčšina inzertných portálov funguje zadarmo, niektoré umožňujú za malý príplatok využívať prémiové členstvo. To vám buď umožní prístup k špeciálnym ponukám či funkciám, no najmä vás už na prvý pohľad odlíši od ostatných inzerentov. Ak preto chcete svoju zárobkovú činnosť poriadne rozbehnúť, nebojte sa počiatočnej investície.

Prémiové služby stoja menej ako lístok do kina, a pritom vám umožnia topovanie vášho profilu a viditeľnosť na očiach čo najväčšieho počtu potenciálnych záujemcov. A okrem toho dávajú dobrý signál, že na vašej prezentácii vám skutočne záleží a svoju ponuku myslíte vážne, takže ste zrejme profesionál, s ktorým sa oplatí spolupracovať.

VYSKÚŠAŤ PRÉMIOVÉ ČLENSTVO

6. Reklama nie je nadávka, využite jej silu

Ako je zrejmé už z predchádzajúcich rád, ak chcete vďaka inzercii na internete naozaj nájsť zákazníkov, nestačí len zverejniť ponuku a vyčkávať. Nespoliehajte sa na to, že ľudia vás sami od seba nájdu, v skutočnosti vás totiž možno vôbec nebudú hľadať. Možno ani netušia, že výrobok, ktorý ponúkate, vôbec existuje. Alebo ešte sami nevedia, že vaše služby potrebujú či chcú, pretože im uľahčia život.

Ukážte im to a dostaňte svoj inzerát všade, kam dokážete. Napríklad ho zdieľajte na svojom profile na Facebooku, pošlite známym alebo zverejnite v záujmových skupinách, v ktorých by sa mohli nachádzať vaši budúci klienti. Keď o vás budú vedieť, pri správnej príležitosti budete prví, kto im zíde na um.

7. Tajomstvo úspechu je v maličkostiach

Pri písaní svojho inzerátu sa vžite do kože potenciálneho zákazníka a pri vypĺňaní svojej ponuky uveďte akékoľvek informácie, ktoré by ho mohli presvedčiť ku kúpe či spolupráci. Niekedy môže ísť dokonca aj o úplnú maličkosť.

Napríklad keď opatrujete detičky a napíšete, že okrem bežnej starostlivosti o dieťa v čase jeho spánku rada upracete aj domácnosť. Keď talentovaná šperkárka k veľkej objednávke pribalí darček navyše. Alebo keď šikovný opravár ponúkne v prípade havárie príjazd aj v nočných hodinách.

Schopnosť odlíšiť sa vás v mori konkurencie urobí zapamätateľnými. Aj vďaka tomu sa k vám klienti budú vracať. Vyskúšajte to a odlíšte sa vďaka funkcionalitám, ktoré vám ponúka Domelia.

ZVEREJNIŤ PROFIL ZADARMO

Príspevok Ponúkate svoje služby či produkty na internete? Skúste 7 trikov, s ktorými získate viac klientov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ponukate-svoje-sluzby-ci-produkty-na-internete-vyskusajte-7-trikov-vdaka-ktorym-ziskate-viac-klientov/feed/ 0
5 tipov, ako na poslednú chvíľu vyčarujete kúzelné Vianoce https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-na-poslednu-chvilu-vycarujete-kuzelne-vianoce/ https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-na-poslednu-chvilu-vycarujete-kuzelne-vianoce/#respond Thu, 14 Dec 2017 14:58:52 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3089 Do Vianoc síce zostáva len zopár dní, no stačí poznať týchto päť praktických trikov a aj vy si doma na poslednú chvíľu vykúzlite lacné a bezpečné Vianoce. Hoci nás vianočné reklamy prenasledujú už od septembra, ak ste ako drvivá väčšina … Continue reading

Príspevok 5 tipov, ako na poslednú chvíľu vyčarujete kúzelné Vianoce zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Do Vianoc síce zostáva len zopár dní, no stačí poznať týchto päť praktických trikov a aj vy si doma na poslednú chvíľu vykúzlite lacné a bezpečné Vianoce.

Hoci nás vianočné reklamy prenasledujú už od septembra, ak ste ako drvivá väčšina zaneprázdnených Slovákov, určite ste si prípravy na Vianoce nechali na poslednú chvíľu. Ale viete, čo si o tejto “časovej tiesni” myslím ja? Že čím menej času do Vianoc zostáva, tým rýchlejšie všetko vybavím! Treba len poznať zopár praktických trikov, ktoré vám ušetria kopec predvianočného zhonu a pomôžu vám užiť si pokojné sviatky až do Nového roka. Inšpirujte sa mojimi overenými:

1. Bezbolestné vianočné upratovanie

Milujem predvianočné obdobie a nevadia mi ani dlhé večery strávené vypekaním vianočných koláčikov. Čo ma však naozaj oberá o vianočnú náladu, to je predvianočné upratovanie. V uplynulom roku sa mi však podarilo vytvoriť si celkom dobrý systém na efektívne upratovanie, ktoré nezaťaží peňaženku, netrvá večnosť a nepripraví človeka o všetku energiu. Myslím, že práve pred Vianocami je ideálna doba, aby ste vyskúšali 3 bezpečné rady, ako pri upratovaní ušetriť čas, peniaze aj svoje zdravie.

2. Praktické last-minute darčeky

Poznáte ten rozpačitý pocit, keď vám niekto s dobrým úmyslom venuje darček, ktorý však vôbec nevyužijete? Všetci chceme dostávať hlavne praktické dary, preto by sme také darčeky radi aj venovali. Čo ale v prípade, že chýba inšpirácia alebo nepoznáte potreby obdarovaného? Nebojte sa, netreba stráviť hodiny v nákupných centrách ani zachraňovať situáciu darčekmi z čerpacej stanice 🙂 Inšpirujte sa overeným darčekom od Domelie, ktorým sa mi už neraz podarilo blízkych príjemne prekvapiť.

3. Tradičné vianočné zvyky

Radi by ste si tieto Vianoce na poslednú chvíľu okorenili aj niečím iným než vôňou škorice? Nebojte sa, nemám na mysli nič pikantné, len jeden šikovný tip, ako zintenzívnite vianočnú atmosféru. Stačí do vianočných príprav zaradiť jeden vianočný zvyk, ktorý s vašimi blízkymi ešte nepoznáte. Pokojne si vymyslite nejaký vlastný – rokmi sa z neho stane príjemná rodinná vianočná tradícia, alebo stavte na overenú klasiku a vyberte si niektorý z najobľúbenejších vianočných zvykov zo slovenských domácností.

4. Zážitkové vianočné prázdniny

Určite mi dáte za pravdu, že Vianoce v prítomnosti detí sú ešte čarovnejšie než bežne. Ak však máte v rodine deti, viete aj to, že po pár dňoch zimných prázdnin to s nimi môže byť na nevydržanie. Keď budete s deťmi doma, vyžeňte ich aspoň na chvíľu od vianočných rozprávok a strávte s deťmi zimné večery efektívne. Napríklad sa spolu zahrajte niektorú zo zabudnutých hier nášho detstva. A ak počasie bude priať zimnej lyžovačke, inšpirujte sa našim vtipným blogom, ako prežiť prvú lyžovačku s deťmi.

5. Bezpečná silvestrovská oslava

Pre niekoho je koniec roka iba deň ako každý iný, ja si však silvestrovskú noc mimoriadne užívam! Či oslavy príchodu nového roka prebiehajú doma s rodinou, s priateľmi na horách alebo s pohárom šampanského na spoločenskom večierku, atmosféru vždy dotvárajú aj prskavky, petardy a svetlice. Tiež ich máte radi? Pri manipulácii s ohňostrojmi však hrozia riziká, na ktoré si treba dať pozor. Aby ste sa im vyhli, prečítajte si 5 bezpečnostných zásad pre prácu s pyrotechnikou.

Príspevok 5 tipov, ako na poslednú chvíľu vyčarujete kúzelné Vianoce zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-na-poslednu-chvilu-vycarujete-kuzelne-vianoce/feed/ 0
Prečo hodnotiť a pýtať si hodnotenia za výpomoc v domácnosti? https://www.domelia.sk/blog/preco-hodnotit-a-pytat-si-hodnotenia-za-vypomoc-v-domacnosti/ https://www.domelia.sk/blog/preco-hodnotit-a-pytat-si-hodnotenia-za-vypomoc-v-domacnosti/#respond Sat, 02 Dec 2017 10:35:06 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2951 Či si vyberáte dovolenkový hotel alebo nakupujete vysávač cez internet, spoliehate sa na hviezdičkový systém hodnotenia. Rovnako spoľahlivá je Domelia. Bodový systém hodnotenia je vďačný nástroj, ktorý vám úplne intuitívne poskytne informáciu o tom, ako boli iní zákazníci spokojní s daným … Continue reading

Príspevok Prečo hodnotiť a pýtať si hodnotenia za výpomoc v domácnosti? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Či si vyberáte dovolenkový hotel alebo nakupujete vysávač cez internet, spoliehate sa na hviezdičkový systém hodnotenia. Rovnako spoľahlivá je Domelia.

Bodový systém hodnotenia je vďačný nástroj, ktorý vám úplne intuitívne poskytne informáciu o tom, ako boli iní zákazníci spokojní s daným produktom či službou. Chceme, aby sa rovnako intuitívne dalo vybrať aj spomedzi pomocníkov na Domelii, preto v ich profiloch funguje bodovací systém. Ten vyjadruje priemer z hodnotení predchádzajúcich klientov, ktorí sa rozhodli zanechať pomocníkovi svoj posudok vykonanej práce.

Na Domelia.sk sme najnovšie zaviedli zoraďovanie profilov podľa ich kvality. Kvalitu počíta zložitý algoritmus, ktorý okrem iného zohľadňuje aj bodové hodnotenie pomocníka alebo to, či si od svojich klientov po uskutočnenej spolupráci pýta referencie (čo je znakom toho, že sa nebojí nechať zákazníka ohodnotiť svoju prácu).

Prečítajte si 4 dobré dôvody, prečo hodnotiť a pýtať si hodnotenia za vykonané služby.

1. Odporúčanie od klienta, ktorý služby využil, môže človeku na opatrovanie detí, upratovanie, doučovanie či opatrovanie seniorov pomôcť k ďalšej spolupráci.

2. Úprimné hodnotenie poodhalí pomocníkovi slabšie stránky jeho práce, aby ich mohol zlepšiť. Tak hodnotiaci pomáha zlepšovať celkovú kvalitu služieb na Domelii.

3. Hodnotenie pomocníka pomáha ostatným klientom, rodinám a agentúram ľahšie si vybrať kvalitnú pomoc do domácnosti bez rizika, že najímajú “mačku vo vreci”.

4. Každý hodnotiaci ide príkladom ostatným, ktorí využívajú služby v domácnosti cez Domelia.sk. Motivuje ich tak tiež zanechať hodnotenie, čo v konečnom dôsledku pomôže jemu samému v budúcnosti.

domelia.sk_2016_hodnotenie

Výpomoc v domácnosti v oblastiach ako doučovanie, upratovanie, opatrovanie detí či opatrovanie seniorov je služba, ktorá musí dodržiavať isté profesionálne i etické zásady. Veríme, že práve systém hodnotení a spätnej väzby je kontrolným orgánom, ktorý všetkým užívateľom Domelie – pomocníkom, rodinám i agentúram – uľahčí výber i vzájomnú spoluprácu cez Domelia.sk. Ďakujeme vám, že tieto zásady pomáhate dodržiavať – tým, že hodnotenia zanechávate, alebo si ich pýtate.

Príspevok Prečo hodnotiť a pýtať si hodnotenia za výpomoc v domácnosti? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/preco-hodnotit-a-pytat-si-hodnotenia-za-vypomoc-v-domacnosti/feed/ 0
Najužitočnejší darček týchto Vianoc je od Domelie https://www.domelia.sk/blog/najuzitocnejsi-darcek-tychto-vianoc-je-od-domelie/ https://www.domelia.sk/blog/najuzitocnejsi-darcek-tychto-vianoc-je-od-domelie/#respond Fri, 17 Nov 2017 07:36:59 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=1627 Radi dávate blízkym praktické darčeky, ktoré im majú pomôcť v domácnosti? Dajte im najužitočnejší darček týchto Vianoc – členstvo na Domelii. Ponúkame vám výhodné ročné členstvo, vďaka ktorému ušetríte kopu eur. Veď si to porovnajte: kým bežné mesačné členstvo stojí … Continue reading

Príspevok Najužitočnejší darček týchto Vianoc je od Domelie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Radi dávate blízkym praktické darčeky, ktoré im majú pomôcť v domácnosti? Dajte im najužitočnejší darček týchto Vianoc – členstvo na Domelii.

Ponúkame vám výhodné ročné členstvo, vďaka ktorému ušetríte kopu eur. Veď si to porovnajte: kým bežné mesačné členstvo stojí 9 €, zvýhodnené ročné členstvo vás vyjde len 3,50 € mesačne. A to je značný rozdiel, však?

Cenovo výhodné ročné členstvo na Domelii ponúkame vo forme milej darčekovej poukážky. Tá určite poteší nielen vás, ale spraví obrovskú radosť aj ako užitočný vianočný darček. Ešte neviete, čo darovať manželke, bratovi, tete, kamarátovi či kolegyni? Darujte im prostredníctvom poukážky od Domelie pomoc a oddych.

Darovať poukážku Domelia

Darčeková poukážka od Domelie môže byť využitá aj ako zaujímavý firemný benefit pre zamestnancov. Rieši sa v závere roka táto otázka aj u vás v práci? Pripomeňte sa svojmu zamestnávateľovi s Domeliou – financie vynaložené na kúpu benefitu od Domelie si firma môže dať aj do nákladov.


Ukážka darčekovej poukážky:

Domelia: Darčeková poukážka

Príspevok Najužitočnejší darček týchto Vianoc je od Domelie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/najuzitocnejsi-darcek-tychto-vianoc-je-od-domelie/feed/ 0
Slováci chcú viac voľného času. Podporiť ich môže aj zamestnávateľ https://www.domelia.sk/blog/slovaci-chcu-viac-volneho-casu-podporit-ich-moze-aj-zamestnavatel/ https://www.domelia.sk/blog/slovaci-chcu-viac-volneho-casu-podporit-ich-moze-aj-zamestnavatel/#respond Mon, 13 Nov 2017 14:43:34 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3415 Aby Slováci zladili súkromie s kariérou, neváhajú platiť za výpomoc v domácnosti. Podpora rodinného života tak môže byť kľúčovým zamestnaneckým benefitom. Práca v dnešnej dobe v mnohých odvetviach čoraz viac zasahuje aj do súkromia zamestnancov. Nepretržitú zastihnuteľnosť sa ľudia naučili … Continue reading

Príspevok Slováci chcú viac voľného času. Podporiť ich môže aj zamestnávateľ zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Aby Slováci zladili súkromie s kariérou, neváhajú platiť za výpomoc v domácnosti. Podpora rodinného života tak môže byť kľúčovým zamestnaneckým benefitom.

Práca v dnešnej dobe v mnohých odvetviach čoraz viac zasahuje aj do súkromia zamestnancov. Nepretržitú zastihnuteľnosť sa ľudia naučili akceptovať, za svoju ochotu riešiť pracovné povinnosti aj v čase osobného voľna by však ocenili väčšiu ústretovosť zo strany zamestnávateľov voči rodinným povinnostiam. Ako sa z firmy môže stať moderný family-friendly zamestnávateľ?

1. Nedovoľte, aby povinnosti v rodine znamenali stres

Z prieskumu, ktorý uskutočnil portál Platy.sk na vzorke 14 237 respondentov, vyplýva, že zosúladenie práce so súkromným životom je pre mnohých Slovákov stresujúce. Až šestnástim percentám respondentov komplikujú život nadčasy a až 8 % zamestnancom vo veku od 35 do 44 rokov spôsobuje stres snaha skĺbiť pracovný život s rodičovskými úlohami.

Čoraz vyššie nároky na pracovný čas a dostupnosť zamestnancov prirodzene spôsobili, že stále viac Slovákov deleguje povinnosti v rodine a domácnosti. Rastúci záujem o výpomoc potvrdzuje aj Zuzana Dravecká Moussa, manažérka portálu Domelia.sk, ktorý spája ponuku a dopyt po prácach v domácnosti.

“V posledných týždňoch sledujeme, že medziročne na Domelia.sk pribudlo o 50 % viac inzerátov,” upozorňuje. Dopyty po opatrovateľke detí či upratovačke za dva roky stúpli približne o polovicu, počet inzerátov o opatere pre seniora sa takmer zdvojnásobil. “Slováci pritom za hodinu práce neváhajú zaplatiť aj 5 či 7 eur.”

Počet inzerátov, v ktorých Slováci hľadali výpomoc v domácnosti

2. Doprajte svojim zamestnancom čas na regeneráciu

Pri snahe zlúčiť povinnosti v práci s tými, ktoré mnohých čakajú po návrate domov, zvyčajne nezostáva čas na regeneráciu. Aby dlhodobá záťaž, napríklad pri opatere chorého člena rodiny, nezanechala na zamestnancoch následky v podobe vyčerpania či dokonca vyhoretia, umožnite im v náročných obdobiach ľahšie zmanažovať pracovný čas.

Podnecujte k tomu, aby si vaši zamestnanci dokázali rodinné povinnosti vybaviť aj v pracovných dňoch a nemíňali na ne dovolenkové dni, ktoré majú slúžiť na oddych či sebarozvoj. Podporu rodinného života môžete dať najavo napríklad voľnejším prístupom k dochádzke. Flexibilná pracovná doba okrem iného pomáha odbúravať časový stres rodičov pri vození detí do školy a na krúžky.

Zamestnancom – obzvlášť tým, ktorí dochádzajú z väčšej vzdialenosti – umožnite aspoň raz do týždňa pracovať z domu a neočakávajte od svojich ľudí, aby chodili do práce v čase ochorenia. Prácou z domu im pomôžete s liečbou, ochránite ostatných kolegov a celému tímu dáte najavo, že odovodnená práceneschopnosť nie je hriech.

3. Vezmite časť povinností v rodine a domácnosti na seba

Preplácanie nákladov spojených s domácimi prácami, príspevok na opatrovateľku v čase služobnej cesty či firemné jasle začínajú byť atraktívnymi zamestnaneckými výhodami už aj na Slovensku. Situáciu sleduje aj Zuzana Dravecká Moussa: “Snažíme sa firmám zjednodušiť implementáciu takýchto benefitov na firemné náklady.”

Portál Domelia preto zaviedol Benefit pre zamestnanca – ročné členstvo, vďaka ktorému si potom v databáze stránky môže nájsť výpomoc. Ľudia takto využívajú služby opravárov, upratovačiek, opatrovateliek, ale aj súkromných lektorov. Firmy tak môžu podporiť nielen work-life balance, ale aj osobný rozvoj svojich zamestnancov.

ZISTIŤ VIAC O BENEFITE

4. Zaveďte úväzky podporujúce naplnený rodinný život

V prípade dlhodobých (opatera príbuzného) či opakujúcich sa úloh (starostlivosť o domácnosť) mnohí zamestnanci zastávajú názor, že rodinné povinnosti by s kariérou skĺbili ľahšie, ak by mohli pracovať na čiastočný pomer. Podľa Eurostatu však iba 6 % Slovákov pracuje na skrátený úväzok, pričom priemer v EÚ je 20 %.

To sa odráža aj na nízkom záujme kandidátov o pracovné miesta s dlhým pracovným časom. Skúste preto pracovnú dobu rozdeliť na kratšie časové úseky, zamestnajte ľudí na skrátený pomer alebo dajte šancu zamestnancovi na výpomoc. Pri pozíciách, ktoré si nevyžadujú prítomnosť v prevádzke, zvážte aj zavedenie práce na diaľku (telepráca).

V neposlednom rade dajte najavo, že vo vašej spoločnosti sa netreba rozhodovať medzi kariérou a rodinou – je možné mať oboje súčasne. Nepodceňujte obavy žien, že možné tehotenstvo im zabráni v kariérnom postupe, a ak sa chce mamička vrátiť do práce, ale zároveň nezanedbávať dieťatko, umožnite jej čiastočný úväzok.

Domelia: Práca na skrátený úväzok v jednotlivých krajinách EÚ v roku 2016

Za zmenou životného štýlu je sťahovanie za prácou

Hlavným dôvodom, prečo Slováci čoraz ochotnejšie platia za výpomoc cudzím ľuďom, je najmä vzdialenosť od rodinných príslušníkov, ktorí by im s bežnými povinnosťami pomohli. Migráciu za pracovnými príležitosťami nemalými prostriedkami podporuje aj štát poskytnutím príspevku na presťahovanie za prácou. Mladé rodiny stovky kilometrov od starých rodičov sú potom pri nedostačujúcom počte predškolských zariadení nútené zveriť deti opatrovateľke.

A naopak, starnúci rodičia končia v starostlivosti opatrovateľky. Podľa štatistík Eurostatu sú slovenskí dôchodcovia odkázaní na pomoc skôr ako zvyšok Európy. Priemerný vek, ktorého sa Slováci dožívajú v zdraví, je 56 rokov, pričom priemer Európskej únie je o päť rokov viac. Naši dôchodcovia tak pomerne skoro vyžadujú zdravotnú starostlivosť. Demografovia navyše upozorňujú, že v budúcnosti bude u nás nižší podiel pracujúcich a vyšší podiel dôchodcov, čo spôsobí ďalší rast dopytu po opatere seniorov.

Príspevok Slováci chcú viac voľného času. Podporiť ich môže aj zamestnávateľ zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/slovaci-chcu-viac-volneho-casu-podporit-ich-moze-aj-zamestnavatel/feed/ 0
Ako si vybrať doučovanie bez rizika, že vyhodíte peniaze do vzduchu https://www.domelia.sk/blog/ako-si-vybrat-doucovanie-bez-rizika-ze-vyhodite-peniaze-do-vzduchu/ https://www.domelia.sk/blog/ako-si-vybrat-doucovanie-bez-rizika-ze-vyhodite-peniaze-do-vzduchu/#respond Tue, 10 Oct 2017 22:23:54 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3342 Rozhodli ste sa nájsť doučovanie sebe či svojmu dieťaťu? Možností mimoškolského vzdelávania je dnes neúrekom. Ako si vybrať doučovanie a neprísť o peniaze? Široká ponuka v oblasti mimoškolského vzdelávania môže byť výhodou, na druhej strane však záujemcovi o štúdium spôsobuje … Continue reading

Príspevok Ako si vybrať doučovanie bez rizika, že vyhodíte peniaze do vzduchu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Rozhodli ste sa nájsť doučovanie sebe či svojmu dieťaťu? Možností mimoškolského vzdelávania je dnes neúrekom. Ako si vybrať doučovanie a neprísť o peniaze?

Široká ponuka v oblasti mimoškolského vzdelávania môže byť výhodou, na druhej strane však záujemcovi o štúdium spôsobuje problém vybrať si – a vybrať si dobre. Jazykových škôl, online kurzov i doučovateľov, ktorí pomôžu so školskými predmetmi, je neúrekom. Každý z nich ponúka výuku podľa iných osnov, iné tempo štúdia a najmä za inú cenu.

Prečítajte si niekoľko jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu vybrať si doučovanie tak, aby ste svoju investíciu do vzdelávania neľutovali, práve naopak, aby ste mali ešte väčšiu chuť vzdelávať sa ďalej.

1. Súkromné doučovanie

Súkromné doučovanie je azda najpopulárnejšou formou vzdelávania mimo školských lavíc. Je to spoľahlivá voľba pre študentov, ktorí hľadajú individuálny prístup, a ideálne riešenie pre rodičov v prípade, že dieťa zaostáva v niektorom výučbovom predmete. Doučovateľ žiakovi venuje svoju stopercentnú pozornosť a štruktúru vzdelávania i obsah jednotlivých lekcií mu môže ušiť doslova na mieru. Najväčšou výhodou súkromného doučovania je flexibilita.

Ako si vybrať doučovateľa:

Kým sa rozhodnete pre konkrétneho učiteľa, nezáväzne sa stretnite a zistite viac o jeho znalostiach a skúsenostiach. Má vzdelanie v špecializácii, ktorú vyučuje? Dôkazom môže byť nielen titul z odbornej či vysokej školy, ale tiež certifikáty, osvedčenia, oprávnenia a najmä ukážka vlastnej práce či prác predchádzajúcich žiakov. Napríklad v prípade učiteľa cudzieho jazyka sa pýtajte na jazykové cerfitikáty či absolvovaný pobyt v zahraničí.

Dokážete sa dostať k odporúčaniam od predchádzajúcich klientov? Mnohí doučovatelia majú svoje profily zverejnené na internete, kde máte skvelú možnosť prečítať si nezávislé hodnotenia ich práce. So súkromným učiteľom sa na rozdiel od jazykovky môžete dohodnúť aj na jednej-dvoch skúšobných (samozrejme, riadne zaplatených) hodinách. V rámci nich si preverte nielen jeho odborné znalosti, ale aj samotnú schopnosť vyučovať. Neváhajte však dlho, pretože kvalitných doučovateľov je ako šafranu.

Nakoniec sa porozprávajte o tom, či vám vyhovujú všetky podmienky vzájomnej spolupráce. Bude učiteľ chodiť k vám alebo žiak k nemu domov? Pôjde výuka podľa kníh, ktoré má dieťa zo školy? Alebo bude nutné zabezpečiť si ďalšie materiály? A samozrejme, aká bude finálna cena samotného doučovania? Dostanete lepšie podmienky, ak sa dohodnete na dlhodobej spolupráci? Nekupujte mačku vo vreci a zistite čo najviac z profilov doučovateľov.

Domelia - Ako uľahčiť návrat do školy či do škôlky

2. Vzdelávacia inštitúcia

Súkromné doučovanie sa niekomu môže javiť ako pomerne nákladná forma vzdelávania. V tom prípade za zváženie stojí vzdelávacia inštitúcia, ktorá ponúka zvýhodnené balíky kurzov. Jedna hodina v kurze, ktorý prebieha dlhšie obdobie, tak vyjde lacnejšie ako hodina u súkromného učiteľa. Nezáleží pri tom, či hovoríme o jazykovej škole, počítačovom krúžku alebo základnej umeleckej škole. Ich najväčšou výhodou je ľahko preveriteľná reputácia.

Ako si vybrať jazykovku, ZUŠku či krúžok:

Ak ste sa rozhodli pre vzdelávaciu inštitúciu, zrejme ste pripravení na to, že vo väčšine prípadov bude štúdium prebiehať v skupine (výnimkou je napríklad hra na hudobný nástroj). Zistite si však, aká veľká skupina žiakov bude. Ideálny počet je 6-8, nad 10 žiakov už učiteľ nedokáže výučbu prispôsobovať rozličnému tempu a potrebám členov skupiny. A to môže spôsobiť, že podobne ako v škole žiak prestane spolužiakom stíhať.

Pri výbere školy sa nenechajte zlákať iba podmienkou vzdialenosti, o kvalite vzdelávania naozaj nerozhoduje to, či máte školu priamo pod oknami. Vyberajte si podľa referencií spokojných absolventov a zájdite sa informovať priamo do inštitúcie. Pýtajte sa, či je vami zvolený kurz akreditovaný, podľa akých kritérií vyberajú učiteľov a lektorov a aká je metodika ich výučby. Keď už zaplatíte, môžete v prípade nespokojnosti kurz či učiteľa vymeniť?

Tie najkvalitnejšie školy robia pri prijímaní nových žiakov talentové skúšky, keďže záujem o ne je väčší ako ich kapacita. Jazykovky vám zase spravia vstupný test, aby vás správne zaradili na kurz. Nevýhodou však môže byť, že pomerne veľkú sumu za školné budete musieť uhradiť naraz. Skúste sa však dohodnúť na splátkach a preverte tiež možné dodatočné poplatky. Sú napríklad v cene kurzu knihy alebo si ich musíte kúpiť sami?

Domelia: Profesionalne doucovanie

3. Online vzdelávací kurz

Čoraz populárnejšou, no azda najrizikovejšou formou plateného štúdia sú vzdelávacie kurzy na internete. Podobne ako v predošlých prípadoch, aj tu sa musíte spoľahnúť na referencie absolventov kurzu. Musíte si však uvedomiť, že táto forma vzdelávania nie je pre každého. Jej výhodou síce je znížený tlak na študenta, čo pomáha najmä plachejším či pomalším žiakom. No nízky tlak zvyšuje riziko, že nebudete mať dostatočný záväzok kurz dokončiť.

Ako si vybrať vzdelávací kurz na internete:

Ponuka online vzdelávacích kurzov je v posledných mesiacoch snáď ešte bohatšia než v kamenných inštitúciách. Z internetu a videí sa už dozviete nielen teoretické znalosti, ale aj praktické rady typu hra na hudobný nástroj, umelecká výroba či fitness tréningy. Množstvo takýchto videí je dostupných voľne napríklad na Youtube, ak však chcete dať svojmu štúdiu váhu a zaistiť si progres, za komplexný a certifikovaný kurz si budete musieť zaplatiť.

Online vzdelávací kurz má charakter na pomedzí súkromného doučovania a štúdia v inštitúcii. Ak máte záujem o individuálnejší prístup, na internete si zaň môžete doplatiť, hoci táto forma študijnej podpory vás bude stáť desiatky eur navyše. S jazykovkou či športovým krúžkom majú online kurzy spoločný charakter platby, musíte zaplatiť vopred. Bohužiaľ, na internete sa len ťažko domôžete vrátenia peňazí, ak s kurzom nebudete spokojní.

Výhodou je, že do väčšiny kurzov môžete nahliadnuť vopred formou demo videa a zistiť, či vám táto forma vzdelávania vyhovuje. Učiť sa môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek, mnohí sa však po čase nevedia donútiť dokončiť zakúpené kurzy. Je to aj váš prípad? Vyskúšajte kurz, ktorý je vysielaný naživo. A ak sa vám online štúdium zapáči, užívajte si vernostné zľavy, ktoré vzdelávacie projekty na internete ponúkajú lojálnym študentom.

Príspevok Ako si vybrať doučovanie bez rizika, že vyhodíte peniaze do vzduchu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-si-vybrat-doucovanie-bez-rizika-ze-vyhodite-peniaze-do-vzduchu/feed/ 0
Nielen v októbri sa uctievajú vrásky. Ako pomôcť seniorom? https://www.domelia.sk/blog/v-oktobri-sa-uctievaju-vrasky-ako-pomoct-seniorom/ https://www.domelia.sk/blog/v-oktobri-sa-uctievaju-vrasky-ako-pomoct-seniorom/#respond Mon, 02 Oct 2017 08:15:35 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2636 Mnohých ľudí s príchodom seniorského veku trápi frustrácia z úbytku síl. Zažívate to aj vo vašej rodine? Prečítajte si niekoľko tipov, ako seniorom pomôcť. Hoci vrásky sú dnes na tvárach, najmä tých ženských, nechcené, zabúdame na to, že starnutie je pre … Continue reading

Príspevok Nielen v októbri sa uctievajú vrásky. Ako pomôcť seniorom? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Mnohých ľudí s príchodom seniorského veku trápi frustrácia z úbytku síl. Zažívate to aj vo vašej rodine? Prečítajte si niekoľko tipov, ako seniorom pomôcť.

Hoci vrásky sú dnes na tvárach, najmä tých ženských, nechcené, zabúdame na to, že starnutie je pre človeka prirodzené. Všetky tie vrásky, ktoré sa človeku za celý život pripíšu na tvár, nie sú niečím, čo treba odstrániť či vyhladiť. Sú to spomienky, zážitky, radosti ajbolesti a najmä skúsenosti. A tie si treba vážiť. Aj preto je október vyhlásený za mesiac úcty k starším, jeho prvý deň je stanovený za Medzinárodný deň seniorov a 10. októbra zas oslavujeme Deň starých rodičov.

Mnohých ľudí však pri nástupe seniorského veku prenasleduje frustrácia. Sú nahnevaní z vlastnej „neschopnosti“ a trápi ich, že už nemajú toľko síl ako pred rokmi. Zrazu sa aj bežné úkony stávajú problémom a veľa dôchodcov sa ťažko vyrovnáva s pocitom, že sú odkázaní na druhých, trpia pocitmi neužitočnosti. Ak vo vašej rodine zažívate niečo podobné, máme pre vás 5 rád, ako jednoducho pomôcť seniorom.

1. Ukážte im, že stále majú čo ponúknuť

Dokážte babičke že so svojimi bohatými skúsenosťami s výchovou detí a starostlivosťou o domácnosť vie byť veľkým prínosom. Dedko zase môže svoje vnúčatá veľa naučiť, či už po teoretickej, alebo aj po praktickej stránke, napríklad v dielni a záhrade. Dovoľte im tráviť čas s vnúčatami a starí rodičia opäť nadobudnú vitalitu, ako keď sa starali o vlastné deti. Ak malé deti v rodine nemáte, spoľahlivo pomôže aj domáce zvieratko. Pri výbere však dajte pozor na to, aby bolo iba natoľko náročné a veľké, že sa oň dôchodca zvládne postarať.

2. Poobzerajte sa po záujmových krúžkoch

Ak zrazu vaši rodičia či starí rodičia nevedia, čo s množstvom voľného času, poobzerajte sa spoločne po rôznych krúžkoch, kluboch alebo napríklad po možnostiach získania ďalšieho vzdelania. Univerzity tretieho veku či kurzy pre seniorov sú ideálnym miestom, kde sa dôchodcovia môžu naďalej rozvíjať a zároveň sa budú stretávať s rovesníkmi aj inými vekovými kategóriami. Sociálny kontakt nedovolí, aby ich komunikačné zručnosti zhrdzaveli, a pomôže im udržať aktuálny prehľad či nadobudnúť stratenú sebadôveru.

3. Odľahčite im od bežných povinností

So stúpajúcim vekom sa priamo úmerne vytráca sila, je preto prirodzené starým rodičom uľahčiť ich každodenné fungovanie, napríklad drobnými nákupmi, uprataním domácnosti a podobne. Ak nežijete v ich blízkosti alebo vám to povinnosti dovoľujú iba príležitostne, na pravidelnejšiu pomoc dôchodcom nájdite výpomoc v domácnosti v okolí ich bydliska. Šikovná gazdinka alebo zručný sused radi pomôžu s bežnou starostlivosťou o domácnosť a môžu vás tiež pravidelne informovať o tom, či sú vaši starkí v poriadku.

4. Zabezpečte im kompletnú starostlivosť

Ak je zdravotný stav seniora vo vašej rodine vážny a vyžaduje si sústavnú opateru a starostlivosť, najlepšou voľbou je zabezpečiť mu pravidelnú či dokonca neustálu starostlivosť. Možností máte viacero, tou prvou je zostať doma a o dôchodcu sa starať. Za týchto okolností vás podporí aj štát, prečítajte si, ako získať príspevok na opatrovanie. Ak vám však takáto možnosť z akýchkoľvek dôvodov nevyhovuje, môžete seniorovi nájsť opatrovanie. Na internete nájdete širokú ponuku overených profilov opatrovateliek seniorov.

5. Pomôžte im cítiť sa opäť užitočne

Je senior stále plný energie, nerobí mu problém ani mierna fyzická záťaž a stále by si rád zarobil nejaké peniažky navyše? Mnohí ľudia v dôchodkovom veku síce ukončia trvalý pracovný pomer v zamestnaní, radi by si však prilepšili k dôchodku a najmä – chcú sa aj naďalej cítiť užitoční. Nie je preto nič výnimočné, že sa starajú o ľudí vo svojom okolí, ktorí sú už v slabšej kondícii. Pomôžte seniorovi nájsť ľudí, pre ktorých bude nepostrádateľnou pomocou, a vytvorte mu profil na opatrovanie seniorov na spoľahlivom portáli.

Príspevok Nielen v októbri sa uctievajú vrásky. Ako pomôcť seniorom? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/v-oktobri-sa-uctievaju-vrasky-ako-pomoct-seniorom/feed/ 0
Potrebujete posilu? 4 prípady, kedy sa oplatí zamestnať výpomoc https://www.domelia.sk/blog/potrebujete-posilu-4-pripady-kedy-sa-oplati-zamestnat-vypomoc/ https://www.domelia.sk/blog/potrebujete-posilu-4-pripady-kedy-sa-oplati-zamestnat-vypomoc/#respond Sun, 01 Oct 2017 07:27:44 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3360 Najať si človeka na výpomoc vám pomôže vyriešiť zastupiteľnosť, nedostatok pracovnej sily aj ohrozenie reputácie, keď čelíte veľkému množstvu objednávok. Každá rastúca firma či živnosť skôr či neskôr narazí na problémy pri rozširovaní tímu. Niekedy nie sú na trhu vyhovujúci … Continue reading

Príspevok Potrebujete posilu? 4 prípady, kedy sa oplatí zamestnať výpomoc zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Najať si človeka na výpomoc vám pomôže vyriešiť zastupiteľnosť, nedostatok pracovnej sily aj ohrozenie reputácie, keď čelíte veľkému množstvu objednávok.

Každá rastúca firma či živnosť skôr či neskôr narazí na problémy pri rozširovaní tímu. Niekedy nie sú na trhu vyhovujúci kandidáti, inokedy konateľ na plnohodnotnú posilu nemá rozpočet. Najať si výpomoc na limitovaný čas či objem práce je ideálny spôsob, ako znížiť pracovné zaťaženie tímu či vyriešiť zastupiteľnosť. A to napríklad aj v prípade, že vaša firma je jednoosobovka.

Aby sme podnikateľom pomohli preklenúť obdobia, kedy potrebujú urýchlene posilniť svoj tím, vytvorili sme nové, firemné konto na Domelia.sk. To okrem oslovenia potencionálnych pomocníkov umožní firmám aj podporiť svoju reputáciu recenziami od spokojných zákazníkov. Prečítajte si, v akých situáciách sa vám oplatí zvážiť zamestnanie pracovnej výpomoci.

Kedy sa oplatí zamestnať pracovníka na výpomoc?

1. Chcete vyriešiť zastupiteľnosť

Mať v tíme zástup je na nezaplatenie najmä v období chorôb či dovoleniek, kedy hrozí neprítomnosť kolegov na pracovisku, no nechcete, aby pracovné tempo vo firme spomalilo. Pomocník vám tiež pomôže zaistiť plynulý chod pracoviska, keď prídete o zamestnanca, no nedarí sa vám nájsť zaňho plnohodnotnú náhradu. Navyše, pri rozhodovaní tak získate čas na výber najlepšieho kandidáta. A čo ak ste jednoosobovka? Výpomoc vám pomôže, ak dostanete ponuku, ktorú práve nedokážete vybaviť, no nechcete prísť o zákazníka.

2. Pomoc so špeciálnym projektom

Najať si výpomoc je ideálnym riešením v prípade, že ste dostali objednávku alebo projekt, ktorý bude trvať iba dočasne alebo na ktorý váš tím nemá skúsenosti či vybavenie. Jednoduchším a najmä lacnejším riešením než prijať špecialistu na trvalý pracovný pomer a potom preňho nemať dostatok práce, je osloviť dočasnú výpomoc. V rámci takejto spolupráce je pomocníkovi vopred jasné, aké má vaša spolupráca hranice a vzájomné očakávania. To prispeje k zvýšeniu efektivity aj kvality odvedenej práce.

3. Šetrenie personálnych nákladov

Pracovať s pomocníkmi ako dodávateľmi pracovnej sily je mimoriadne výhodné z hľadiska hospodárenia firmy. A nejde pritom len o peniaze ušetrené na mzdách, odvodoch či nákladoch na vedenie personálnej agendy. Ak si najmete hotového špecialistu so zručnosťami, ktoré potrebujete, vyhnete sa poplatkom za školenia iných zamestnancov. A ak potrebujete nárazovú výpomoc, takýto pomocník zvyčajne nepotrebuje absolvovať kompletný súbor tréningov, ale iba tie, ktoré sú nevyhnutné na vykonanie jeho povinností.

4. Objem práce kolíše podľa sezóny

Spolupracovať s človekom na skrátený úväzok či vo forme nárazovej výpomoci je vhodné pre biznis závislý na sezónnosti. Zamestnať človeka na plný úväzok by mohlo byť pre firmu drahé, pretože náklady na zamestnanca je nutné znášať aj v čase, kedy podnikanie nevynáša tak, ako v sezóne. Ak teda podnikáte napríklad v záhradníctve a od jari do jesene potrebujete výpomoc v záhradách klientov, je pre vás oveľa výhodnejšie zamestnávať posilu iba v danom období. Podobne možno pokryť rušné hodiny v obchodných prevádzkach.

Domelia: Kedy sa firmám oplatí zamestnať výpomoc?

Ako zamestnávať brigádnikov a dočasnú výpomoc?

Pri uzatvorení spolupráce s brigádnikom či dodávateľom je nutné brať ohľad na to, aký je charakter vykonávanej práce a štatút samotného pomocníka. Ak pomocník v poskytovanej službe podniká (či už s firmou alebo na živnosť), ním vystavenú faktúru viete jednoducho zahrnúť do nákladov. Je to bežná prax napríklad u pomocníkov z oblasti remesiel.

V opačnom prípade je nutné s posilou uzavrieť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka (mandátna zmluva, príkazná zmluva alebo inak nepomenovaná zmluva) alebo Zákonníka práce (pracovný pomer na určitú dobu, dohoda o vykonaní práce, pracovný pomer na kratší pracovný čas…). Pracovníkovi následne vzniká povinnosť priznať príjem a uhradiť odvody a dane s ním spojené, do 500 eur ročne však môže svoj príjem od dane oslobodiť.

Kde hľadať pracovníkov na dočasnú výpomoc?

Vďačnou databázou ľudí, ktorí vyhľadávajú prácu na skrátený úväzok či iné formy flexibilnej spolupráce, je portál Domelia.sk. Na jednej strane poskytuje výhodu pracovných portálov (možnosť zverejniť inzerát s ponukou spolupráce) a zároveň dáva možnosť prechádzať databázu pomocníkov pripravených pracovať na dohodnutých projektoch (podobne ako databázy personálnych agentúr).

Firemné konto na Domelia.sk navyše poskytuje podnikateľom v oblasti remesiel, opatrovania, upratovania či doučovania možnosť podporiť svoju vlastnú reputáciu. Referencie od klientov za spoluprácu si v online prostredí vďačným faktorom, na základe ktorého sa ďalší zákazníci rozhodujú o spolupráci a pre mnohých sú hodnotenia komunity výpovednejšie ako webstránka samotného dodávateľa.

Príspevok Potrebujete posilu? 4 prípady, kedy sa oplatí zamestnať výpomoc zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/potrebujete-posilu-4-pripady-kedy-sa-oplati-zamestnat-vypomoc/feed/ 0
SÚŤAŽ: Získajte členstvo na Domelii a s ním odmenu do domácnosti! https://www.domelia.sk/blog/sutaz-ziskajte-clenstvo-na-domelii-a-s-nim-odmenu-do-domacnosti/ https://www.domelia.sk/blog/sutaz-ziskajte-clenstvo-na-domelii-a-s-nim-odmenu-do-domacnosti/#respond Wed, 13 Sep 2017 23:32:57 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3354 September. Mesiac, ktorý toho so sebou vždy prináša minimálne toľko ako január. Školský rok, ročné obdobie a nové povinnosti všade, kam sa pozriem. Niekomu toto tempo vyhovuje a vraj je dobrým receptom napríklad proti jesenným depresiám. Ja mám však depku … Continue reading

Príspevok SÚŤAŽ: Získajte členstvo na Domelii a s ním odmenu do domácnosti! zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
September. Mesiac, ktorý toho so sebou vždy prináša minimálne toľko ako január. Školský rok, ročné obdobie a nové povinnosti všade, kam sa pozriem.

Niekomu toto tempo vyhovuje a vraj je dobrým receptom napríklad proti jesenným depresiám. Ja mám však depku skôr z toho, že neviem, kam skôr skočiť. Pripraviť kvety na zimu? Vypratať po lete balkón? Či zase zavárať, aby úroda zo záhradky nevyšla nazmar?

Ak ste ako ja a chcete si od všetkého aspoň trošku odbremeniť, nezabúdajte, že je tu pre vás Domelia. Skúste možnosť nájsť si vďaka kvalitnému systému hodnotenia šikovného pomocníka na prácu v domácnosti a využite jeseň na príjemnejšie aktivity.

Súťaž, ktorá vás má zmeniť

Chceme, aby ste sa pred zimou nabili energiou a naučili sa venovať viac času sebe a veciam, ktoré vám robia radosť. A tak sme sa rozhodli, že tento mesiac vás k vyskúšaniu Domelie skúsime motivovať súťažou o 5 praktických balíčkov s darčekmi do domácnosti (milé hrnčeky s odkazovačom, plánovacie nálepky od little miss sticker a vtipné nákupné tašky od Domelie).

Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí si do konca septembra objednajú členstvo na Domelii aspoň na mesiac. Tak do toho, prelúskajte profily opatrovateliek detí, pomocníkov v domácnosti a upratovačiek, domácich majstrov, lektorov a doučovateľov, opatrovateľov seniorov a osobných asistentov. A keď si vyberiete, pri uhradení členstva vás automaticky zaradíme do súťaže.


Súťaž prebieha do konca septembra a výhercov budeme kontaktovať v prvom októbrovom týždni. Súťaž je určená ako pre existujúcich, tak aj pre nových členov komunity na Domelia.sk. Podmienkou pre zaradenie do súťaže je uhradenie mesačného či vyššieho členstva pre domácnosť. Detaily členstiev sú k dispozícii v cenníku Domelia.sk.

Príspevok SÚŤAŽ: Získajte členstvo na Domelii a s ním odmenu do domácnosti! zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/sutaz-ziskajte-clenstvo-na-domelii-a-s-nim-odmenu-do-domacnosti/feed/ 0
Bez práce nie sú koláče? Jedno aj druhé budeme rozdávať v Košiciach https://www.domelia.sk/blog/bez-prace-nie-su-kolace-jedno-aj-druhe-budeme-rozdavat-v-kosiciach/ https://www.domelia.sk/blog/bez-prace-nie-su-kolace-jedno-aj-druhe-budeme-rozdavat-v-kosiciach/#respond Wed, 06 Sep 2017 12:32:45 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3335 Región východu má dlhodobo problém s nezamestnanosťou. Zarábať sa však dá, aj keď ste bez práce. Presvedčíme o tom na veľtrhu práce Profesia days Košice. Po tom, čo do hlavného mesta veľtrh Profesia days v marci prilákal 16-tisíc návštevníkov, vo štvrtok 28. septembra 2017 … Continue reading

Príspevok Bez práce nie sú koláče? Jedno aj druhé budeme rozdávať v Košiciach zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Región východu má dlhodobo problém s nezamestnanosťou. Zarábať sa však dá, aj keď ste bez práce. Presvedčíme o tom na veľtrhu práce Profesia days Košice.

Po tom, čo do hlavného mesta veľtrh Profesia days v marci prilákal 16-tisíc návštevníkov, vo štvrtok 28. septembra 2017 zamieri po prvý raz do Košíc. V Spoločenskom pavilóne na návštevníkov budú čakať nielen zamestnávatelia, ale aj vzdelávanie či zaujímaví rečníci z východu, ktorí robia svojmu regiónu dobré meno na Slovensku i v zahraničí. A samozrejme, s heslom „Bez práce nie sú koláče“ tam budeme aj my a množstvo pracovných príležitostí z Domelia.sk. Vstup je voľný, jediné, čo musíte pred príchodom na podujatie urobiť, je bezplatne sa zaregistrovať.

Návštevníkov čakajú stovky pracovných možností

Na veľtrhu bude k dispozícií vyše 60 spoločností z rôznych odvetví, príležitosť nájsť si živobytie však nebudú mať len tí, ktorí hľadajú prácu na TPP. Zamestnávatelia budú hľadať aj ľudí na skrátený úväzok, študentské stáže či výpomoc. Najviac takýchto príležitostí ponúkneme práve v stánku Domelia, kde sa budeme rozprávať o práci opatrovateliek detí, pomocníkov v domácnosti a upratovačiek, domácich majstrov, lektorov a doučovateľov, opatrovateľov seniorov a osobných asistentov.

Bez práce nie sú koláče. My vám však dáme oboje

Domelia sa veľtrhu príležitostí každoročne zúčastňuje v Bratislave, kde však problém s nedostatkom práce nie je. O to viac sa tešíme, že po ôsmich úspešných ročníkoch prichádza Profesia days na opačný koniec Slovenska, kde chceme prácu v domácnosti ponúknuť ako alternatívny spôsob živobytia. Začať zarábať totiž nemusí nevyhnutne znamenať stať sa niečím zamestnancom.

Na obľúbený veľtrh práce prinesieme možnosti práce v domácnosti, ktoré môžete vykonávať ako hobby, ale rovnako vám pomôže aj k osamostatneniu, ak chcete rozbehnúť vlastné podnikanie. Príďte nás zadarmo pozrieť, privítame vás chutným koláčikom a odmeníme praktickým darčekom do domácnosti. Alebo o 15.30 zavítajte na našu prednášku „Zarob si, aj keď si bez práce“.

Spoznajte príbehy úspešných a začnite písať ten svoj

Ak pre vás práca v domácnosti nie je iba príležitostným zárobkom, ale radi by ste sa vďaka tejto forme práce finančne osamostatnili, bude vás zaujímať aj program. Ako začínali, čo museli obetovať pre úspech a prečo sa rozhodli práve pre svoju sféru, o tom budú rozprávať zaujímavé osobnosti z východu.

Svoj príbeh na pódiu rozpovie riaditeľ kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik Peter Radkoff, moderátorka spravodajstva Rádia Expres Oli Džupinková, zakladajúci člen hudobného zoskupenia Heľenine oči Martin Mihalčín, výskumníčka v kybernetike Mária Virčíková aj riaditeľka najväčšieho pracovného portálu na Slovensku Profesia Ivana Molnárová.

Chcete zarábať doučovaním jazykov? Príďte sa otestovať

Vaše znalosti cudzieho jazyka sú na dobrej úrovni, no stále váhate, či sú dostatočné na to, aby ste doučovali? Na Profesia days vám odborníci z jazykovej školy Empire pomôžu presne určiť, ako ste na tom v angličtine, nemčine, ale aj v španielčine a ďalších jazykoch. Následne sa zastavte v stánku Domelia, kde vám poradíme, ako si vytvoriť úspešný profil doučovateľa, ktorý vám pomôže získať dostatok žiakov.

Okrem toho sa v poradenských stánkoch dozviete, ako napísať motivačný list či životopis, ale aj odporúčania pre úspešný priebeh pohovoru či nástup do práce. Vďaka spoločnosti Košice IT Valley môžete na veľtrhu tiež spoznať svoje znalosti v informačných technológiách.

Cestu na košické Profesia days máte za polovicu

Cesta na podujatie bude vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko s polovičnou zľavou. Ak si vyberiete cestu vlakom, zaplatíte len obyčajné cestovné do Košíc a domov sa môže odviezť bezplatne. Ponuka platí od 27. do 29. septembra 2017. Podmienkou je, aby ste si cestovný lístok nechali označiť u organizátora podujatia pečiatkou potvrdzujúcou účasť na Profesia days Košice.

Príspevok Bez práce nie sú koláče? Jedno aj druhé budeme rozdávať v Košiciach zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/bez-prace-nie-su-kolace-jedno-aj-druhe-budeme-rozdavat-v-kosiciach/feed/ 0
Viete, čo by mal spĺňať každý správny domáci majster? https://www.domelia.sk/blog/viete-co-by-mal-splnat-kazdy-spravny-domaci-majster/ https://www.domelia.sk/blog/viete-co-by-mal-splnat-kazdy-spravny-domaci-majster/#respond Mon, 28 Aug 2017 14:58:36 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3326 Čo všetko vlastne robí domáci majster, aké potrebuje zručnosti a aká je cena jeho práce? Týchto päť bodov vám pomôže spoznať prácu dobrého domáceho majstra. Ak ste si už niekedy prešli prerábkou kúpeľne či opravou auta, určite viete, aké je … Continue reading

Príspevok Viete, čo by mal spĺňať každý správny domáci majster? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Čo všetko vlastne robí domáci majster, aké potrebuje zručnosti a aká je cena jeho práce? Týchto päť bodov vám pomôže spoznať prácu dobrého domáceho majstra.

Ak ste si už niekedy prešli prerábkou kúpeľne či opravou auta, určite viete, aké je náročné vybrať si cenovo dostupného a zároveň spoľahlivého opravára či majstra. Tých najšikovnejších dobrá povesť predchádza, často si však za svoju prácu pýtajú odmenu, na ktorú jednoducho nemáme.

V skutočnosti je schopných domácich majstrov okolo nás viac, ako sa zdá, mnohí len nevedia, ako svoje šikovné ruky “predať”. Aj preto je dôležité, aby sa o dobrých majstroch hovorilo. Spísali sme preto niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu vybrať, ak si majstra hľadáte, alebo stať sa ním, ak si svojou zručnosťou chcete zarobiť.

5 atribútov, ktoré by mal spĺňať každý správny domáci majster

Kto môže robiť domáceho majstra?

Domácim majstrom môžeme nazvať každého zručného človeka, ktorý si vie poradiť s rozličnými údržbovými prácami v domácnosti – od výmeny žiarovky cez opravu spotrebičov až po odborné inštalácie a projekty. Nenechajte sa však pomýliť, správny domáci majster nemusí dokázať všetko naraz.

Práve schopnosť poznať svoje silné stránky a vedieť, ktorú prácu vykoná naozaj kvalitne, odlišuje dobrých majstrov od špekulantov. Správny kutil má zvedavosť vedca (aby prišiel na koreň problému), myslenie analytika (aby našiel najlepší spôsob riešenia) a zručnosti inžiniera (aby svoje riešenie dokázal zrealizovať).

Akú výbavu potrebuje domáci majster?

Základné úlohy v domácnosti vybaví domáci majster aj bez drahého vybavenia, postačí mu kufrík s náradím. Drobné úpravy či nenáročnú opravu spotrebičov určite zvládne každý kutil, na ťažšie úlohy však už bude potrebovať profesionálne náradie, napríklad na murárske práce, opravu vozidiel či výrobu nábytku.

Náročnejšie problémy ako porucha na kanalizácii či výmena rozvodov si budú vyžadovať špecialistu, napríklad elektrikára, vodára či plynára s adekvátnym vybavením. A ak je na odbornú činnosť nutná aj revízia, domáci majster musí mať oprávnenie a meracie prístroje. Od potrebnej výbavy sa potom odvíja aj cena jeho práce.

CHCETE SI ZAROBIŤ AKO DOMÁCI MAJSTER? Zverejnite zadarmo profil na Domelia.sk

HĽADÁTE DOMÁCEHO MAJSTRA? Vyberte si z profilov pomocníkov na Domelia.sk

Kedy a ako domáci majster pracuje?

Keď chce kutil svojimi šikovnými rukami zarábať, okrem technických zručností by mal mať aj tie komunikačné. Poruchy v domácnosti sú háklivá a urgentná vec, so zákazníkmi preto treba komunikovať trpezlivo a najmä úprimne. Férový domáci majster pozná svoje kapacity a nesľúbi klientovi viac, než dokáže zvládnuť alebo stihnúť.

Má dostatočné vybavenie? Je schopný za klientom cestovať? Zmestí objednávku do kalendára? Na to všetko klientovi kutil musí vedieť odpovedať. Dobrého majstra zároveň charakterizuje ochota vyjsť v ústrety, hľadať nové riešenia či zaobstarať nové pomôcky, ak si pri práci musí poradiť s novým typom problému.

Môže domáci majster kariérne rásť?

Na väčšinu úloh domáci majster nepotrebuje špeciálne vzdelanie, no nemal by vziať prácu, na ktorú nemá dostatočnú odbornosť. Dobré meno je v tejto profesii na nezaplatenie a aj jedna zlá referencia dokáže pripraviť o množstvo ďalších objednávok. Naopak, na svojej špecializácii by mal kutil priebežne pracovať.

S väčšinou nových problémov si vie poradiť vďaka návodom na internete a postupným naberaním skúseností. Pri úlohách, ktoré si vyžadujú osvedčenia, však musí absolvovať odborné školenia. Oprávnenia sú nielen ukazovateľom kvality domáceho majstra, ale môžu mu pomôcť aj založiť si živnosť či vlastné podnikanie.

Koľko stojí práca domáceho majstra?

Práca kutila skrýva množstvo rozličných zručností, z ktorých zákazník zvyčajne využije iba jednu či niekoľko nevyhnutne potrebných na vyriešenie problému. Od rozsahu zákazky sa preto odvíja aj cena práce domácich majstrov.

Zvyčajne sa začína na 3 eurách na hodinu za manipulačné práce, sťahovanie a prepravu, treba však počítať aj s poplatkom za pohonné hmoty. Za odbornejšie práce si domáci majstri pýtajú od 7 do 12 eur za hodinu práce v závislosti od konkrétnej objednávky. No a ak klient potrebuje aj oficiálny dokument v podobe revízie či projektu, musí rátať s dodatočnými nákladmi v desiatkach eur.

Každý typ práce má inú náročnosť, vyžaduje si iné vybavenie a úroveň znalostí a vplyv na cenu majú aj predchádzajúce skúsenosti kutila. To všetko by mal preto domáci majster zhodnotiť pri zostavovaní svojho cenníka a podľa rovnakých kritérií musí pri výbere adekvátneho pomocníka postupovať aj domácnosť.

HĽADÁTE DOMÁCEHO MAJSTRA? Vyberte si z profilov pomocníkov na Domelia.sk

CHCETE SI ZAROBIŤ AKO DOMÁCI MAJSTER? Zverejnite zadarmo profil na Domelia.sk

Príspevok Viete, čo by mal spĺňať každý správny domáci majster? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/viete-co-by-mal-splnat-kazdy-spravny-domaci-majster/feed/ 0
Ako pripraviť záhradu na zimu? Stačí týchto 5 krokov https://www.domelia.sk/blog/ako-pripravit-zahradu-na-zimu-staci-tychto-5-krokov/ https://www.domelia.sk/blog/ako-pripravit-zahradu-na-zimu-staci-tychto-5-krokov/#respond Thu, 17 Aug 2017 15:14:38 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2968 Príchod jesene je pre záhradkárov obľúbeným, ale aj mimoriadne náročným obdobím. Prečítajte si 5 tipov, ktoré vám uľahčia jesennú starostlivosť o záhradu. Pripravte sa na nápor práce strategicky a zorganizujte jednodňovú brigádu, ktorej cieľom môže byť napríklad zber jabĺk, výsadba … Continue reading

Príspevok Ako pripraviť záhradu na zimu? Stačí týchto 5 krokov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Príchod jesene je pre záhradkárov obľúbeným, ale aj mimoriadne náročným obdobím. Prečítajte si 5 tipov, ktoré vám uľahčia jesennú starostlivosť o záhradu.

Pripravte sa na nápor práce strategicky a zorganizujte jednodňovú brigádu, ktorej cieľom môže byť napríklad zber jabĺk, výsadba živého plota či zaváranie kompótu. S týmito prácami vždy radi pomôžu blízki, ak však potrebujete pomocných rúk viac, neváhajte si nájsť výpomoc v domácnosti a v záhrade. Nájdete čoraz viac Slovákov ochotných pomôcť s prácami okolo domu a dvora, či domácich kutilov, ktorí pre vás zmajstrujú, čo treba. Hlavne nezabudnite plánovať, aby ste na nič z jesenných povinností v záhrade nezabudli.

1. Zber, uskladnenie a spracovanie úrody

Záhradkári sa už od jari tešia z vypestovaných plodín, najväčší objem úrody však zažívajú na prelome leta a jesene. Na toto obdobie preto treba byť pripravený časovo a najmä kapacitne – čo totiž neoberiete a nespracujete včas, to vyjde navnivoč. Zber preto vykonávajte opatrne, aby sa plody nepoškodili. Tie poškodené či mäkké oddeľte od ostatných a spracujte okamžite, či už sa rozhodnete pre kompóty, džemy, výživy alebo zaváraniny. Zdravé plody uskladnite v suchom a chladnom prostredí, ideálne sú pivnice a komory, ak však bývate v bytovke, pomôže aj balkón.

2. Strihanie a presádzanie drevín

Jeseň je ideálnym obdobím na presádzanie drevín, pre tie staršie je zase vhodné vykonať ozdravný strih. Ovocné stromy a kry, ktoré presadíte na jeseň, majú v zimnom období viac času na zakorenenie. Z tohto dôvodu na jeseň môžete založiť aj živý plot, neskúšajte si však prácu uľahčiť tým, že výsadba bude redšia, v budúcnosti by ste to oľutovali. Zachovajte medzi drevinami dostatočnú hustotu a radšej si nájdite pomocníka na výkopové a výsadbové práce. Ovocné aj okrasné dreviny pripravte na zimnú sezónu tak, že ich zostriháte. Zamerajte sa na hornú časť, aby ste presvetlili spodné vetvy.

3. Uloženie kvetov na zimný spánok

S klesajúcimi teplotami hrozí kvetom vymrznutie. Črepníkové rastliny preto preneste do teplejších priestorov a podľa ich charakteru umiestnite kvety buď k oknu alebo do temnejšieho prostredia. Rastliny, ktoré znášajú aj chladnejšie počasie, môžete nechať vonku, no zaizolujte im črepník, aby ste ho ochránili pred prasknutím. Cibuľoviny zo záhonu môžete vybrať zo zeme a vyschnuté odložiť do nádoby s pieskom, aby sa nedotýkali. Na záver si pripravte záhon na jarný výsev. Upravte pôdny základ tak, že v plánovanom záhone zmiešate pôvodnú zeminu s novou.

4. Zazimovanie pôdy a trávnika

Vyčerpanú pôdu pripravte na zimný odpočinok a pred novou sezónou jej pomôžte prevzdušnením. Parcelu dôkladne vyčistite od opadavkov, buriny, machu i lístia, následne prevzdušnite pôdu okopávaním, hrabaním, rýľovaním a niekde dokonca oraním. Jeseň je tiež vhodná na úpravu terénu záhrady a dvora návozom novej zeminy. Nezabudnite sa postarať o trávnik, aby vám po roztopení snehu krásne zazelenel. Posledné kosenie vykonajte začiatkom novembra a nekoste príliš nízko – kosačku nastavte približne na 5 cm. Na oranie aj kosenie ľahko nájdete výpomoc v záhrade.

5. Neoceniteľná príprava na jarnú výsadbu

Kým definitívne uzavriete záhradnú sezónu, postarajte sa aj o náradie a vybavenie záhrady a dvora. Oceníte to na jar, keď môžete pripravené náradie rovno využívať a zistíte, že zima vám nič nepoškodila. Vyprázdnite zberné nádoby na vodu, pred prvými mrazmi odstavte vonkajší prívod vody, zmotajte a bezpečne uložte hadice. Vyčistite kosačku, aby nezhrdzavela, a očistite drobné náradie od hliny. Záhradný nábytok a terasu vyčistíte tlakovým čističom a nezabudnite tiež na vyčistenie grilu a krbu od zvyškov popola. Bioodpad z príprav na zimu môžete uložiť do kompostu, kde sa rozloží napríklad aj mulčované drevo z ostrihaných stromov. Na jar vám takýto kompost výborne poslúži na zahnojenie záhrady.

Príspevok Ako pripraviť záhradu na zimu? Stačí týchto 5 krokov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-pripravit-zahradu-na-zimu-staci-tychto-5-krokov/feed/ 0
Ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do školy či do škôlky https://www.domelia.sk/blog/spat-do-skolskych-lavic-detom-ulahcit-navrat-do-skoly/ https://www.domelia.sk/blog/spat-do-skolskych-lavic-detom-ulahcit-navrat-do-skoly/#respond Sat, 12 Aug 2017 08:01:21 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2613 Aj na učiteľky a spolužiakov sa možno tešiť. Prečítajte si šesť najúčinnejších rád, ako deti pripraviť na koniec prázdnin a návrat do školy či do škôlky. Predstavte si, že by ste sa mali vrátiť do práce po dvojmesačnej dovolenke. Nič príjemné, … Continue reading

Príspevok Ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do školy či do škôlky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Aj na učiteľky a spolužiakov sa možno tešiť. Prečítajte si šesť najúčinnejších rád, ako deti pripraviť na koniec prázdnin a návrat do školy či do škôlky.

Predstavte si, že by ste sa mali vrátiť do práce po dvojmesačnej dovolenke. Nič príjemné, však? Nejako podobne sa cítia deti, keď bez akejkoľvek prípravy musia po dvoch mesiacoch oddychového režimu nastúpiť do školy či škôlky. Najmä staršie deti to dobre vedia, preto v auguste začínajú s vráskou na čele odpočítavať, koľko dní ešte zostáva do konca prázdnin.

Návrat do školy pre deti rozhodne nie je jednoduchý. Zisťovali sme preto, ako školákom po dvoch mesiacoch prázdnin zjednodušiť návrat do prísnejšieho režimu. Tieto rady ocenia nielen rodičia, ale aj babičky, tety, vychovávateľky či opatrovateľky, ktoré majú na starosti prázdninovanie a opatrovanie detí na konci leta, kedy sa skracujú nielen dni, ale aj školské prázdniny.

6 najúčinnejších rád, ako deti pripraviť na koniec prázdnin

1. Téma nový školský rok nie je tabu

Mnohé deti nechcú o škole ani počuť. Predsa len by ste však túto tému mali nenápadne vytiahnuť – no vždy v pozitívnom zmysle slova. Niektoré deti dokonca pociťujú s blížiacim sa školským rokom obavy a stres. Ak je to tak aj u vášho školáka, venujte tomu pozornosť. Porozprávajte sa s ním a uistite ho, že tieto pocity sú prirodzené. Snažte sa tiež zmeniť jeho vnímanie školy zo strašiaka na miesto, kde sa veľa naučí, znova sa stretne so spolužiakmi, bude im môcť porozprávať zážitky z prázdnin a kde určite zažije aj kopec veselých príbehov.

2. Spravte z nového školského roka udalosť

Či sa to rodičom páči alebo nie, každý školský rok si vyžaduje investíciu do novej školáckej výbavy, od písacích potrieb až po nový cvičebný úbor. Ak tieto úlohy sami vnímate ako povinnosť či dokonca nutné zlo, rovnako je to v očiach dieťaťa. Zmeňte tento pohľad a z otravného nakupovania novej výbavy spravte vašu spoločnú misiu. Napríklad kúpa peračníka alebo školského batohu môže byť zábava aj dobrodružstvo, pri ktorom dieťaťu zároveň vysvetlíte, ako si vyberať pri nakupovaní a zohľadniť aj praktickosť či cenu výrobku.

3. Pomaly upravujte režim

Prázdniny sú pre deti obdobím, kedy sa môžu porušovať pravidlá. Občas im dovolíme ponocovať, nenútime ich skoro vstávať, ich dni sú nabité novými zážitkami. Aby však pre ne nebolo vstávanie do školy príliš veľkým šokom, je dobré postupne upravovať režim na ten školský. S nadšením z ich strany sa asi nestretnete, ale ide predsa o ich dobro. Aspoň posledný týždeň pred začiatkom školského roka sa pokúste prázdninárov dostať do postele skôr ako zvyčajne a budík nastavte na skoršie ranné hodiny.

4. Začnite s pozvoľnou prípravou

Týždeň pred prázdninami je vhodné pripraviť deti na blížiaci sa školský rok. Pre deti bude dobré, ak im dáte malé úlohy. Začnú si tak precvičovať pamäť a oprášia si vedomosti z predchádzajúceho školského roka. Deťom postačia niekoľkominútové cvičenia, napríklad predčítajte krátky diktát, zopár matematických príkladov alebo čítanie so zapamätaním. Sľúbte im, že hneď ako vyriešia tieto „úlohy“, budú opäť voľné a môžu si užívať svoje prázdninové aktivity. Pomôcť si môžete aj jednorazovými službami doučovateľa.

5. Zistite, čo nové sa v škole bude učiť

Spravte vašim deťom z nového školského roka dobrodružstvo. Zistite spolu s vaším školákom, aké predmety ho čakajú, a navnaďte ho na tie nové. Pomôcť si môžete aj plánovanými krúžkami a voľnočasovými aktivitami, na ktoré plánujete dieťa zapísať. Predstavte mu ich, porozprávajte mu, čo všetko sa na nich dozvie, a vzbuďte v školákovi zvedavosť. Spomeňte si predsa na všetkých prváčikov, ktorí po škôlke nastupujú do prvej triedy – všetci sa do školy tešia. Je to práve vďaka tomu, ako im ju rodičia či starší súrodenci opisujú.

6. Letnými prázdninami to nekončí!

Veď okrem nich sú tu ešte jesenné, zimné, jarné a veľkonočné. A okrem nich aj polročné. Síce len jeden deň, ale školáko a škôlkarov určite potešia. Hoci bude vašim deťom pravdepodobne za prázdninami ľúto, pripomeňte im všetky dni voľna, ktoré ich ešte čakajú. Budú musieť pár mesiacov vydržať v školskej lavici, ale hneď potom si užijú rána bez budíka, školského zvonenia a domácich úloh a uistite ich, že pre ne opäť pripravíte zážitok. Práve za nimi im totiž býva po dlhých letných prázdninách najviac ľúto.

Príspevok Ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do školy či do škôlky zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/spat-do-skolskych-lavic-detom-ulahcit-navrat-do-skoly/feed/ 0
Flexibilná brigáda: Nápady, ako si zarobiť aj užiť voľný čas https://www.domelia.sk/blog/flexibilna-brigada-napady-ako-si-zarobit-aj-uzit-volny-cas/ https://www.domelia.sk/blog/flexibilna-brigada-napady-ako-si-zarobit-aj-uzit-volny-cas/#respond Sat, 22 Jul 2017 08:33:44 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3301 Nájsť letnú brigádu, ktorá ponúka dobrý zárobok a nezaberie celé prázdniny, pripomína hľadanie ihly v kope sena. Tieto možnosti vám však určite nenapadli. Jedno leto na strednej škole som takmer celé strávila prácou na zmeny v malej fabrike. Áno, aj … Continue reading

Príspevok Flexibilná brigáda: Nápady, ako si zarobiť aj užiť voľný čas zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Nájsť letnú brigádu, ktorá ponúka dobrý zárobok a nezaberie celé prázdniny, pripomína hľadanie ihly v kope sena. Tieto možnosti vám však určite nenapadli.

Jedno leto na strednej škole som takmer celé strávila prácou na zmeny v malej fabrike. Áno, aj nočné! Vtedy som sa zaprisahala, že o rok už jedine príležitostné brigády. Nájsť však letnú brigádu, ktorá postačí na prázdninové výdavky, prilepší k vreckovému a neoberie človeka o celé leto, bolo ako nesplniteľný sen.

Našťastie, dnešné možnosti prajú prázdninárom oveľa viac. Existuje množstvo brigád, pri ktorých máte kontrolu nad voľným časom vo svojich rukách. A čo je ešte lepšie, dajú sa vykonávať aj počas školského roka! Viete, ktoré to sú?

Inšpirujte sa nápadmi na najlepšie flexibilné brigády

1. Starostlivosť o zvieratá – nielen počas dovoleniek

Viete si predstaviť, koľko majú majitelia domácich zvierať pred každou dovolenkou starostí s tým, aby našli niekoho, kto sa im o domáceho miláčika postará? Príbuzní nie vždy majú čas a málokto má taký vzťah so susedmi, aby im nechal svojho miláčika či dokonca kľúče od domu. Starať sa o domáce zviera v čase, keď to jeho majiteľ nestíha, je skvelý spôsob, ako si príležitostne zarobiť a ešte mať aj dobrý pocit, že ste niekomu značne uľahčili život. Využite to hlavne v čase dovoleniek a zarobte si starostlivosťou o domáce zvieratá.

Domelia, starostlivosť, domáce zvieratá, mačka

2. Opatrovanie detí – príležitostná aj nárazová brigáda

Letné prázdniny sú obdobím, kedy pracujúci rodičia zúfalo vymýšľajú spôsoby, ako zabezpečiť opatrovanie pre svoje ratolesti. Uľahčite im to a zarobte si opatrovaním detí po celý deň. Máte mladšieho súrodenca alebo sa v kruhu blízkych pravidelne stretávate s malým dieťaťom? Potom dobre poznáte radosti aj starosti, ktoré starostlivosť o deti prináša. A to je dobre, pretože aj malé skúsenosti vám môžu zabezpečiť slušný zárobok. Stačí na internete zverejniť svoj opatrovateľský profil a ponuky sa doslova pohrnú.

3. Festivalová výpomoc – zárobok a zážitky v jednom

Leto je typické nespočetnými kultúrnymi podujatiami, či však ide o obecný jarmok alebo svetový hudobný festival, ich realizácia si vyžadujú enormne veľa práce. Aby to tímy organizátorov zvládali, potrebujú každý rok množstvo šikovných rúk na výpomoc. Napríklad festival Pohoda už roky funguje na báze dobrovoľníctva – istú časť festivalu si odpracujete, zvyšok si môžete užívať zadarmo ako návštevník. Nájdete však aj také pozície, kde za prácu dostanete riadne zaplatené.

4. Starostlivosť o rastliny – celoročná flexibilná brigáda

Podobne ako domácich miláčikov, ani rastliny nemôžu majitelia pri odchode z domu nechať na pospas okolnostiam. Kým zvieratko však vo väčšine prípadov môžu vziať so sebou, črepníky či záhradnú výsadbu na dovolenku nezoberú. Keď ponúkate pomoc so starostlivosťou o rastliny, poteší vás najmä doslovná flexibilita tejto práce. Nezáleží na tom, či ich prídete poliať alebo okopať o deň skôr či neskôr a tiež si môžete vyberať, či sa chcete starať iba o rastliny v interiéri, alebo vás viac láka exteriérová záhradka. Zarobiť si môžete aj kosením trávnika.

Príspevok Flexibilná brigáda: Nápady, ako si zarobiť aj užiť voľný čas zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/flexibilna-brigada-napady-ako-si-zarobit-aj-uzit-volny-cas/feed/ 0
Ako naučiť dieťa korčuľovať sa na kolieskových i zimných korčuliach https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-korculovat-sa/ https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-korculovat-sa/#respond Thu, 06 Jul 2017 12:45:49 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3269 Chcete naučiť dieťa jazdiť na korčuliach tak, aby sa vyhlo pádom a zraneniam? S týmito radami mu znížite riziko odrenín a vytvoríte chuť korčuľovať sa. Korčuľovanie, či už na kolieskových alebo ľadových korčuliach, má ako každý iný šport nepochybne množstvo benefitov. Zároveň je … Continue reading

Príspevok Ako naučiť dieťa korčuľovať sa na kolieskových i zimných korčuliach zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Chcete naučiť dieťa jazdiť na korčuliach tak, aby sa vyhlo pádom a zraneniam? S týmito radami mu znížite riziko odrenín a vytvoríte chuť korčuľovať sa.

Korčuľovanie, či už na kolieskových alebo ľadových korčuliach, má ako každý iný šport nepochybne množstvo benefitov. Zároveň je skvelým spôsobom, ako môžu rodičia alebo opatrovateľky dieťaťu vyplniť voľný čas. Pohyb na čerstvom vzduchu je pre zdravie a posilnenie imunity (nielen) detí veľmi prospešné. Navyše, korčuľovanie im rozvíja motoriku, posilňuje vytrvalosť a trpezlivosť (v tomto prípade aj u vás, keď ich budete jazdu na korčuliach učiť :)). A samozrejme, pri pozitívnych výsledkoch korčuľovanie zvyšuje aj sebavedomie vďaka dobrému pocitu zo zvládnutej činnosti. Prečítajte si zopár odskúšaných rád, ktoré sa pri učení korčuľovania osvedčili u nás.

Na korčuľovanie dieťa potrebuje:

 • korčule
 • chrániče
 • prilba
 • odhodlanie

Správny výber kolieskových i zimných korčúľ

V prvom rade, tak ako pri akomkoľvek inom druhu obuvi aj pri korčuliach platí – vyvíjajúce sa detské nôžky potrebujú kvalitnú obuv. Osobne si ešte spomínam na časy ako naši rodičia obvolávali inzeráty v miestnych novinách a navštevovali burzy, aby pre nás zohnali zimné či kolieskové korčule. Topánka sa však prispôsobuje tvaru nohy svojho majiteľa, dieťa by teda malo mať tú svoju vytvarovanú presne na vlastnú nôžku.

Nie je preto vhodné kupovať deťom nosené korčule z druhej ruky, ale radšej kúpiť nové korčule. Po zvážení svojho rozpočtu možno nesúhlasne krútite hlavou, no za pravdu nám dajú všetci ortopedickí odborníci. A hygienické dôvody snáď nemusím ani spomínať. Myslite tiež na to, že v korčuli by dieťa malo mať aj dostatok priestoru na ponožku (a to najmä v korčuliach na ľad), no zároveň nesmú byť voľné, aby v nich nehrozilo vytknutie členku. Odskúšajte si najmä spoľahlivosť praciek, šnurovania a zapínania.

Doplnkové vybavenie ku korčuliam

Na kolieskových korčuliach nezabudnite na dostatočnú ochranu pred slnkom. Hlavu dieťatka síce ochráni prilba, ale lúče bývajú pri rýchlej jazde zradné. Presvedčte dieťa, aby sa nedalo oklamať príjemne chladivým vánkom, a natrite ho opaľovacím krémom s dostatočným ochranným faktorom.

Ak sa však chystáte korčuľovať na ľad, dajte si pozor na prechladnutie. Aby ste mu predišli, treba sa na korčuľovanie, či už vonku, alebo na vychladenom zimnom štadióne, dobre obliecť. Zabudnite však na hrubé pletené svetre od babičky, v ktorých sa dieťa nebude vedieť hýbať a rýchlo sa spotí. Najlepšiu službu vám urobí viac vrstiev funkčného oblečenia, ktoré spĺňa termoregulačné vlastnosti a vrstvy môžete podľa ľubovôle zhadzovať alebo dopĺňať.

Domelia: Ako naučiť deti korčuľovať sa

Ochrana a bezpečnosť pri korčuľovaní

Nosenie prilby síce nie je povinné, no viac ako odporúčané – v prípade dieťaťa preto prilbu berte ako automatickú súčasť výbavy. Navyše, ak drobca budete učiť s prilbou od začiatku, bude ju vnímať ako bežnú súčasť korčuľovania a tento užitočný zvyk si prenesie aj do iných športov. Dobrú službu vám spravia aj kolien a zápästí, ktoré pomôžu predísť zraneniam pri pádoch. A tým sa veru na začiatku nevyhnete.

Aby ste v zime stlmili prvotné pády a predišli premoknutým zadkom, ako spodnú časť odevu zvoľte otepľovačky. Vhodné sú tiež nepremokavé rukavice (ideálne lyžiarske), ktoré splnia zároveň ochrannú funkciu pred porezaním na hrane korčule. A tak ako na lyžiach či bicykli, ani tu nebudú prilba či chrániče na škodu.

Ako začať s korčuľovaním

Ak to chcete skúsiť sami, vyzbrojte sa dávkou trpezlivosti. Najskôr začnite s držaním za ruky a dieťa voľne ťahajte. Zvykne si na pocit z jazdy a ešte nemusí samo robiť odrazy, ktoré sú pre každého začiatočníka pomerne náročné. Na ľade môžete siahnuť aj po pomôckach, ktorých sa dieťa drží a tlačí ich pred sebou, aby ľahšie udržalo rovnováhu. Na verejných klziskách ste už istotne videli takýchto tučniačikov, výborne však poslúži aj obyčajná drevená stolička.

Niekto uprednostní radšej tréning od inštruktora – profesionála. Lekcia korčuľovania na ľade však nebýva lacná záležitosť a hodina s inštruktorom vás môže vyjsť aj na 15 eur. Keď sa rozhodnete pre intenzívny, napríklad víkendový kurz, cena za hodinu sa môže znížiť aj o polovicu. Nezabudnite však, že kurzom sa korčuľovanie dieťaťa iba začína a mali by ste s ním chodiť von či na klzisko aspoň raz do týždňa, aby si túto schopnosť zafixovalo ako zvyk. Pozrite si napríklad, ako to zvláda šikovná youtuberka Katy. 🙂

Správna a bezpečná technika korčuľovania

Najskôr sa by sa dieťa malo poprechádzať v korčuliach „na suchu“. Dobre na to poslúži napríklad trávnik či koberec (v prípade ľadových korčúľ však dajte pozor, aby čepele neprerezali podlahovú krytinu). Ak to drobec zvládne a drží balans, môžete to vyskúšať vonku či na ľade. Korčuľovanie je v podstate ako chodenie. Treba sa iba naučiť správne odrážať, prenášať váhu z jednej nohy na druhú a, samozrejme, brzdiť.

Základný postoj je s kolenami mierne pokrčenými, trup ľahko naklonený vpred. Princípom je odrážať sa raz jednou, potom druhou nohou smerom vpred a do boku. Kým sa však dieťa pustí do plnohodnotnej jazdy, nezabudnite ho naučiť brzdiť, a to tak, že jednu nohu prinoží kolmo za druhú. Zabrzdí ho hrana korčule. Existujú aj iné spôsoby – brzdenie pluhom alebo spôsobom, aký používajú hokejisti, keď sa prudko zvrtnú do 90-stupňového uhla proti smeru jazdy a ubrzdia hranou korčule o ľad (tento spôsob je však obtiažnejší). Všetky spôsoby vám však odporúčam skúšať v blízkosti mantinelu a padať zásadne na zadok. 🙂 Modriny sa zahoja rýchlo, no na všetkých ostatných častiach tela by si dieťa mohlo spôsobiť vážnejšie zranenie či zlomeninu.

Korčuliarske odhodlanie a vytrvalosť

Verím, že moje rady vás nevystrašili a do učenia korčuľovania sa s drobcom pustíte čo najskôr. Ak nemáte čas venovať sa mu sami a súkromné lekcie jázd na korčuliach sú pre vás aj s ostatnou výbavou pridrahé, zvážte športovo nadanú opatrovateľku, ktorá sa postará nielen o začiatky korčuľovania, ale aj iné športy, ktorými dieťaťu kvalitne vyplní voľný čas. Tí zdatnejší sa následne naučia prekladať nohy, skákať a možno sa ani nenazdáte a doma vám vyrastie hokejista alebo krasokorčuliarka!

Príspevok Ako naučiť dieťa korčuľovať sa na kolieskových i zimných korčuliach zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-korculovat-sa/feed/ 0
Osvedčené nápady, kam s deťmi v lete https://www.domelia.sk/blog/osvedcene-napady-kam-s-detmi-lete/ https://www.domelia.sk/blog/osvedcene-napady-kam-s-detmi-lete/#respond Wed, 07 Jun 2017 08:43:04 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2911 Prázdniny znamenajú pre deti radosť, no pre rodičov trápenie, kam s deťmi v pracovné dni. Tieto nápady vás inšpirujú, ako im zaistíte efektívne strávené leto. Školské vysvedčenie vzbudzuje v mnohých rodičoch zmiešané pocity. Ani tak nie kvôli známkam, ale preto, … Continue reading

Príspevok Osvedčené nápady, kam s deťmi v lete zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Prázdniny znamenajú pre deti radosť, no pre rodičov trápenie, kam s deťmi v pracovné dni. Tieto nápady vás inšpirujú, ako im zaistíte efektívne strávené leto.

Školské vysvedčenie vzbudzuje v mnohých rodičoch zmiešané pocity. Ani tak nie kvôli známkam, ale preto, že sú pred nimi dva mesiace neustáleho vymýšľania, čo robiť s deťmi v lete a najmä, kam ich umiestniť cez pracovné hodiny. Mnohých rodičov navyše paralizuje strach dať dieťa do opatery niekomu inému.

Odložte bokom obavy, že váš potomok sa stratí v cudzom meste či poraní pri táborovej turistike. Deti najlepšie spoznávajú svet vlastnými rukami a poriadne prázdniny zažijú len na vlastnej koži, nie z detských prázdninových filmov. Vyberte si z našich tipov zodpovedný dozor a na dva mesiace máte o program dieťaťa postarané.

1. Prázdniny u blízkych

Spomínate si ešte na časy, keď ste ako dieťa trávili bezstarostné dni v babičkinej záhrade na vidieku? Alebo naopak, keď ste na týždeň odcestovali k sesternici do veľkomesta? Doprajte rovnaký zážitok aj svojej ratolesti. Dohodnite sa s príbuznými či priateľmi, ktorým vy aj dieťa dôverujete, a pošlite ho aspoň na niekoľko dní do prostredia, na ktoré nie je zvyknuté. Pre deti je to obrovské dobrodružstvo a zároveň si rozšíria obzory o tom, ako žijú ľudia inde. Spoľahnite sa, že vzdialené tety, ktorým vaše dieťa chýba, sa takejto možnosti náramne potešia.

2. Letný tábor

Hľadanie pokladu, indiánske hry, táborová olympiáda či prvé slaďáky na večerných diskotékach. Aby malo dieťa v budúcnosti naozaj na čo spomínať, doprajte mu týždeň či dva v detskom tábore. Jazykové, športové, strašidelné, dobrodružné, v horách aj pri vode, na Slovensku aj v zahraničí – výber je dnes skutočne nekonečný. Pri táborových pobytoch môžete mať istotu, že je o dieťa naozaj postarané 24 hodín denne, má program, stravu aj opateru a zároveň sa v novom kolektíve musí naučiť byť do istej miery samostatné.

3. Jednodňové tábory

Prázdniny u starkej sú síce fajn, je to však možnosť, ktorá pokryje z celých prázdnin len niekoľko dní či týždňov. Pochopiteľne, ani tábor si nemôžete dovoliť trikrát za leto. V takom prípade sú dobrými pomocníkmi lokálne knižnice, miestne školy a škôlky či centrá voľného času. V každom meste a čoraz viac i v menších obciach ponúkajú v lete prázdninové programy, do ktorých môžete dieťa zapísať či jednoducho priniesť, v ktorýkoľvek deň potrebujete. Podobnú možnosť ponúkajú aj niektoré športové združenia, ktoré pre deti v lete pripravujú sústredenia a intenzívne tréningy.

4. Domáce opatrovanie

Ak dozor pre dieťa hľadáte iba príležitostne, nemáte v okolí jednodňový tábor alebo uprednostňujete individuálny prístup k dieťaťu, ideálnou možnosťou je pre vás opatrovanie v domácnosti. Kvalitné babysitterky sú k dispozícii celé leto a rady dieťa opatria aj priamo vo vašej domácnosti, prečítajte si, ako si vybrať opatrovateľku.  Mnohí opatrovatelia majú skúsenosti s animátorstvom a o program sa postarajú s absolútnou precíznosťou, aby dieťa netrávilo letné dni ničnerobením. Ak navyše chcete, aby sa vaša ratolesť cez leto aj niečo naučila, môžete jej ako dozor nájsť človeka na doučovanie.

5. Výmenné pobyty

Pre staršie deti je zaujímavou možnosťou aj pobyt v zahraničí, počas ktorého môžu študovať letnú školu či miestny jazyk alebo si privyrobia. A to všetko s dohľadom hostiteľskej rodiny. Vycestovať takto môžu už deti od 12 rokov a vrátia sa nielen so zážitkami, ktoré im bude závidieť každý spolužiak, ale najmä so skúsenosťami, ktoré by ocenil aj nejeden dospelý. Vymenný pobyt je perfektným tréningom samostatnosti a školou života.

Príspevok Osvedčené nápady, kam s deťmi v lete zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/osvedcene-napady-kam-s-detmi-lete/feed/ 0
Brigáda ako z amerického filmu? Normálka už aj na Slovensku https://www.domelia.sk/blog/brigada-ako-z-americkeho-filmu-normalka-uz-aj-na-slovensku/ https://www.domelia.sk/blog/brigada-ako-z-americkeho-filmu-normalka-uz-aj-na-slovensku/#respond Tue, 30 May 2017 10:50:08 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3242 Kosiť susedom trávnik či roznášať ranné noviny boli kedysi brigády, ktoré sme poznali iba z filmov. Americká brigáda sa však dá nájsť už aj na Slovensku. Kedysi ma pri sledovaní amerických filmov fascinovalo, s akou ľahkosťou si v nich tínedžeri … Continue reading

Príspevok Brigáda ako z amerického filmu? Normálka už aj na Slovensku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Kosiť susedom trávnik či roznášať ranné noviny boli kedysi brigády, ktoré sme poznali iba z filmov. Americká brigáda sa však dá nájsť už aj na Slovensku.

Kedysi ma pri sledovaní amerických filmov fascinovalo, s akou ľahkosťou si v nich tínedžeri dokázali nájsť brigádu. Stačilo sa popýtať známych či susedov a okamžite mali pravidelnú brigádu a pekné prilepšenie k vreckovému. Našťastie, už aj na Slovensku je takýchto možností neúrekom. Ba dokonca oveľa viac, než by ste sa dozvedeli, keby ste sa pýtali len známych.

 Kde sa dajú nájsť brigády, ktoré môžete vykonávať v susedstve?

1. Umývanie auta – ideálna letná brigáda

Azda každý majiteľ auta by sa priznal, že umývať svojho štvorkolesového tátoša nepatrí práve k obľúbeným činnostiam. Výnimkou je snáď len situácia, že má vo vozovom parku luxusné vozidlo alebo novučičký prírastok, o ktorý sa každý majiteľ zo začiatku rád a s láskou stará. Neskôr však už táto činnosť predstavuje skôr vynútenú povinnosť, ktorej by sa aj čoraz viac Slovákov čo najradšej zbavilo. Ak sa nebojíte zašpiniť si ruky a viete sa s úctou postarať o cudzí automobil, privyrobte si umývaním áut.

Domelia, umývanie auta, brigáda

2. Večerné opatrovanie – príležitostný job

Staršia sesternica či susedova dcéra, na takéto opatrovateľky si určite spomínate aj zo svojho detstva a príbuzní a známi sú aj dnes favoritmi, keď rodičia potrebujú dozor nad deťmi. Čo však v prípade, že medzi blízkymi nemáte príležitosť si podobným spôsobom zarobiť? Stačí zverejniť opatrovateľský profil na internete a skôr alebo neskôr sa niekto zo susedstva ozve. Čoraz viac rodín totiž nežije v blízkosti svojich príbuzných a chýbajúcich pomocníkov z kruhu rodiny nahrádzajú opatrovateľmi.

3. Venčenie psov – pre milovníkov zvierat

Byť milovníkom psov a za prechádzku so štvornohými kamarátmi ešte dostať aj zaplatené? Job snov! Ak máte radi psy a v podstate akýchkoľvek domácich miláčikov, kŕmiť, venčiť a starať sa o domáce zvieratá je dnes populárna brigáda aj v našich zemepisných šírkach. A to najmä v prípade, že majitelia svojich miláčikov nestíhajú venčiť kvôli dlhej pracovnej dobe alebo jednoducho musia deň-dva odísť z domu. Zvládli by ste to za nich? Dajte o sebe vedieť a zarobte si starostlivosťou o domáce zvieratá.

4. Doručovanie novín – pravidelná práca

Mať odpracované ešte pred vyučovaním a po škole čas na všetky záľuby? To bol sen hádam každého školáka, ktorý kedy vo filme videl svojich rovesníkov, ako na bicykloch doručujú v susedstve ranné noviny. Takáto donášková služba síce na Slovensku veľmi rozšírená nie je a predplatitelia dostávajú noviny skôr prostredníctvom pošty, no dobrou brigádou pre študenta je aj doručovanie tlačovín v podobe reklamných letákov, práca kolportéra. Brigáda sa zväčša vykonáva raz do týždňa vo vopred dohodnutý deň.

5. Kosenie trávnika – sezónna brigáda

Ak ste niekedy bývali v rodinnom dome, viete si predstaviť, koľko starostlivosti si vyžaduje údržba pekného trávnika. Podobne ako s umývaním auta by sa väčšina ľudí tejto povinnosti najradšej zbavila. Kosením trávnika si môžete privyrobiť aj na Slovensku a nie je to naozaj žiadna veda, ba dokonca nemusíte mať k dispozícii ani vlastnú kosačku. Tú by mal mať majiteľ pozemku a stačí, ak vás s funkciami kosačky oboznámi. Potom sa už doslova iba prechádzate po čerstvo pokosenom trávniku.

Domelia, kosenie, trávnik

Príspevok Brigáda ako z amerického filmu? Normálka už aj na Slovensku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/brigada-ako-z-americkeho-filmu-normalka-uz-aj-na-slovensku/feed/ 0
7 krokov, ako opatrovať deti po celý deň https://www.domelia.sk/blog/7-krokov-opatrovat-deti-cely-den/ https://www.domelia.sk/blog/7-krokov-opatrovat-deti-cely-den/#respond Sat, 20 May 2017 09:27:39 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3106 Chystáte sa opatrovať deti po celý deň? Pripravte sa na všetky povinnosti, ktoré musí zvládnuť každá dobrá opatrovateľka na celodenné opatrovanie detí. Slovenské rodiny majú čoraz väčší záujem o opatrovanie detí, pretože rodičia sú nútení prispôsobiť sa pracovnej dobe a … Continue reading

Príspevok 7 krokov, ako opatrovať deti po celý deň zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Chystáte sa opatrovať deti po celý deň? Pripravte sa na všetky povinnosti, ktoré musí zvládnuť každá dobrá opatrovateľka na celodenné opatrovanie detí.

Slovenské rodiny majú čoraz väčší záujem o opatrovanie detí, pretože rodičia sú nútení prispôsobiť sa pracovnej dobe a navyše, opatrovateľkou riešia aj nedostatočné kapacity škôlok. Celodenné opatrovanie detí je preto skvelá príležitosť, ako si privyrobiť, či sa pre tento zárobok rozhodnete ako nezamestnaní, popri materskej či rodičovskej, štúdiu alebo dokonca inej práci jednoducho preto, že čas strávený s deťmi vás napĺňa. Nájsť si rodinu, s ktorou si padnete do oka, je veľmi jednoduché, napríklad na portáli Domelia.sk si môžete vytvoriť profil na opatrovanie detí zadarmo. Kým sa však pre takýto zárobok rozhodnete, prečítajte si niekoľko rád, ako opatrovať dieťa po celý deň.

1. Raňajkový štart

Či začínate opatrovať dieťa ešte pred jeho zobudením alebo vaša opatera začína až neskôr, uistite sa, že dieťa malo raňajky. Nespoliehajte sa len na to, čo vám odpovie drobec, vždy sa o strave porozprávajte s rodičmi. Deti totiž bývajú v stravovaní tvrdohlavé a neraz o tom, či jedli, neodpovedajú pravdivo alebo si ani nespomínajú. Pripravte sa preto na situáciu, že budete musieť pripraviť raňajky, ktorým dieťa neodolá. Pri bábätkách a malých deťoch zase nasledujte presné inštrukcie od rodičov.

2. Dopoludňajší program

Ak sa staráte o dieťa, ktoré chodí do školy či škôlky, dopoludňajšia situácia bude závisieť od toho, či v daný deň prebieha vyučovanie. Ak áno, vašou povinnosťou je odprevadiť ho do školy či škôlky a v dohodnutom čase ho vyzdvihnúť. No aj keď trávite deň mimo školskej prevádzky, treba dodržať nejaký režim. Doobedie je najlepšie na kreatívne činnosti či nové poznatky. So školákom sa môžete naučiť novú básničku či slovíčka z angličtiny, škôlkara zase zaujmú piesne či nové písmenká. Stavte tiež na výtvarnú aktivitu a kreslite si, maľujte či modelujte s deťmi z plastelíny. Počas dopoludnia nezabudnite na desiatu.

3. Výživný obed

Detský organizmus je na pravidelný prísun jedla mimoriadne citlivý a ak drobec vynecháva stravu, môže stratiť chuť do jedla úplne. Potom nastáva nešťastný scenár, keď do detí nevieme dostať žiadny zdravý pokrm. Aby ste sa tomu vyhli, napriek prípadnému odmietaniu sa s dieťaťom naobedujte. Na jedálnom lístku sa vopred dohodnite s rodičmi a ak jeho príprava bude vo vašej réžii myslite aj na to, že obed by mal drobca už na prvý pohľad lákať. Dbajte pri varení na úpravu a servírovanie a zopár trikmi naučíte deti jesť aj zeleninu.

4. Povinný odpočinok

Určite si spomínate, ako ste sa v škôlke po obede prezliekli do pyžamy a nejakú tú hodinku boli nútení pod prísnym pohľadom učiteľky stráviť v posteli. Či sa vám spať chcelo, alebo nie. Rovnako trucovito môže popoludňajší odpočinok vnímať aj dieťa, no napriek tomu je vhodné, aby si poobede oddýchlo. Odpočinok prispôsobte veku dieťaťa. U batoľaťa je to absolútna nevyhnutnosť, mladší škôlkar by si mal oddýchnuť v posteli, staršie dieťa napríklad aj s knihou na gauči. Dozrite však na to, aby dieťa nebežalo “na plný plyn” po celý deň a aspoň na chvíľu spomalilo.

5. Popoludňajšie hry

Poobedie je obdobím, kedy majú deti najviac energie, preto je to najlepší čas na hry. Ak máte v opatere školáka, v prvom rade dohliadnite na to, že si dokončí všetky úlohy. V prípade, že s opatrovaním zároveň dieťa aj doučujete, venujte sa dohodnutej lekcii. Keď má dieťa povinné krúžky, sprevádzajte ho a vyčkajte, kým krúžok skončí. A ak to počasie dovoľuje, strávte spolu nejaký čas vonku, niektorí rodičia dokonca vyžadujú, aby bola opatrovateľka aj športovo aktívna. Na tom, aké športy s drobcom môžete robiť, sa vopred s rodičmi dohodnite a dozrite pritom na jeho bezpečnosť. A ak vám dochádzajú nápady alebo vás počasie núti zostať vo vnútri, naučte deti niektoré z hier vášho detstva. Na pravidlách o pozeraní televízie či používaní tabletu a počítača sa vopred dohodnite s rodičmi a nedovoľte dieťaťu prekročiť povolený rámec používania – či hovoríme o čase, ktorý s prístrojom strávi, alebo aktivitách, ktorá na ňom vykonáva.

6. Večerný režim

S pribúdajúcimi hodinami dochádza energia každej opatrovateľke, ale našťastie, aj deťom. 🙂 Deti by sa už od malička mali naučiť tomu, že večer je istým rituálom. Spýtajte sa rodičov, či nejaký dodržiavajú, ak nie, začnite večerou, ktorá by opäť mala stáť na dohode s rodičmi. Potom dohliadnite na hygienu – ak to rodičia vyžadujú, dieťa okúpte, ak si to neželajú, dozrite aspoň na to, aby malo dieťa umyté ruky, tvár a zúbky a pred spaním bolo na toalete. Prezlečte drobca do pyžamy a uložte do postele, kde mu môžete napríklad čítať, aby sa upokojilo a pripravilo na spánok.

7. Nočná kontrola

Keď dieťa opatrujete aj v nočných hodinách, kontrolujte ho v pravidelných intervaloch. Batoľa kontrolujte aj niekoľkokrát za noc, a to tiež v prípade, že máte k dispozícii detský monitor. Staršie deti zase môžu skĺznuť k vymýšľaniu a namiesto spánku sa budú chcieť hrať, preto ich pravidelnými kontrolami dostaňte do postele. No a čakanie na rodičov si skráťte napríklad tým, že v domácnosti upracete to, čo sa vám s dieťaťom počas dňa podarilo povyťahovať. Uvidíte, ako nesmierne si túto maličkosť budú ceniť rodičia.

Príspevok 7 krokov, ako opatrovať deti po celý deň zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/7-krokov-opatrovat-deti-cely-den/feed/ 0
Najlepšie zabudnuté hry pre deti. Spomínate si? https://www.domelia.sk/blog/najlepsie-zabudnute-hry-pre-deti-spominate-si/ https://www.domelia.sk/blog/najlepsie-zabudnute-hry-pre-deti-spominate-si/#respond Tue, 09 May 2017 08:05:53 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3052 Dochádza vám občas inšpirácia, ako sa s deťmi zahrať? Zalovili sme v pamäti a pospomínali sme si na najlepšie hry, ktoré si pamätáme z nášho detstva. Nikdy nezabudnem na ten moment, keď som túžobne vyslovila vetu: „Mami, mohla by som … Continue reading

Príspevok Najlepšie zabudnuté hry pre deti. Spomínate si? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Dochádza vám občas inšpirácia, ako sa s deťmi zahrať? Zalovili sme v pamäti a pospomínali sme si na najlepšie hry, ktoré si pamätáme z nášho detstva.

Nikdy nezabudnem na ten moment, keď som túžobne vyslovila vetu: „Mami, mohla by som aj ja dostať gumu na skákanie?“ Usmiala sa, vytiahla svoje potreby na šitie a z veľkého klbka gumy odmotala asi štyri metre. Pásik odstrihla, konce gumy zviazala a podala mi ju so slovami, že je presne taká istá, akú majú ostatné dievčatá. Tiež máte občas podobne nostalgické spomienky?

Naše detstvo bolo plné skvelých hier, na ktoré však s postupom času zabúdame. Ak máte vlastné deti, alebo trávite čas doučovaním či opatrovaním detí, určite poznáte ten moment, keď dochádzajú nápady. Vtedy sa hrávame dookola tú istú hru alebo sa uchýlime k skratkovitému riešeniu a podáme deťom tablet či zapneme televíziu. Zmeňte to a inšpirujte sa spomienkami na najlepšie zabudnuté hry.

Skrývačka

Určiť domček, číslo, do ktorého treba narátať, a potom už len výkrik: „Schovaný-neschovaný, idem!“ Skrývačka, schovávačka alebo dobre známa schovka nás najviac bavila na dvore či na ulici, kde, ak vás niekto objavil, ste mali väčšiu šancu ujsť do domčeka než v malom byte. Napriek tomu sme ju dokázali hrať kdekoľvek.

Krieda a Škôlka

Za suchého počasia sme na asfalte a betónových plotoch radi rozvíjali aj svoje výtvarné umenie. Stačilo vziať von kriedy a maľovať na chodníky, čokoľvek nám zišlo na um. Neskôr k abstraktným kresbám a paličkovým panáčikom pribudli veľké srdcia s nápisom D + B = VL alebo sme si nakreslili a odskákali takzvanú Škôlku.

Domelia, hry, krieda, skolka

Bunker

Predstavivosť malých detí nemá hranice, azda preto milujú stavanie vlastných príbytkov, ktorým môžu dať prívlastky podľa svojej fantázie. Niekedy to bol len bližšie neidentifikovaný bunker, inokedy vlastný dom, hrad či pevnosť. Stavali sme ho zo všetkého, čo nám prišlo pod ruky – deky, matrace a na spevnenie štipce na bielizeň.

Skákanie gumy

Spomínate si, ako sme sa predháňali, kto bezchybne odskáče všetky úrovne na gume? Vonku sme sa striedali vždy, keď niekto pochybil a stúpil na gumu alebo sa do nej zamotal. A keď neboli po ruke kamarátky? Vystačili sme si doma aj s dvoma stoličkami – hoci susedia v paneláku to znášali horšie. 🙂

Karty

Faraón, Žolík, Kent a Sedma z kríža, to sú obľúbené kartové hry, ktoré zachránili nejednu upršanú dovolenku. Niektoré sú len o náhode, akú kartu si vytiahnete, niektoré však podporujú logické a strategické myslenie, preto by nemali chýbať v programe detí ani dnes. A navyše, radi sa ju s deťmi zahrajú aj dospelí.

Karneval

Mali ste v rodine staršiu sesternicu? Či tetu, ktorá vám robila pravidelné opatrovanie? Tak určite niekedy prišli na rad líčidlá, šminky a hrebene. Dievčatá chceli vyskúšať dospelácke skrášľovanie a chlapci zase chceli nejaké frajerské maskovanie. Od toho už nebolo ďaleko k domácemu karnevalu so všetkým, čo ponúkol babkin šatník.

Švihadlo a Hulahup

Podobne ako pri skákaní gumy, aj pri skákaní cez švihadlo či točení kruhu na bokoch nás hnala ďalej túžba prekonať ostatných. Urobiť čo najviac skokov znožmo či trhnúť rekord pri takzvanom „vajci“ alebo vydržať s hulahupom vo vzduchu čo najdlhšie. Mnohí sa k týmto hračkám vrátili aj v dospelosti v rámci športu, aby posilnili sedacie či brušné svalstvo.

Plyšáci a Mončičáci

Ruku na srdce, kto ako dieťa nemal plné poličky plyšových maznáčikov? Mali sme ich všetci. Každé dieťa sa rado túli a prejavuje náklonnosť a práve plyšové hračky boli najistejším darčekom, ktorý nám kto kedy mohol darovať. Najradšej sme jednoznačne mali tých, ktorí pri stlačení plyšového telíčka zapískali – hoci dodnes neviem, prečo sme im vraveli Mončiči.

Naháňačka

Ulica bola hlavným dejiskom aj pre obľúbené naháňačky, vďaka ktorým sme mali stále dostatok zdravého pohybu. Keď jeden druhého chytil, odovzdal mu tým štafetu v naháňaní. A aby to bolo pestrejšie a nevymieňali si ju stále len najpomalší členovia v skupine, ten, kto chytal naposledy, mal zvyčajne jedno kolo imunitu.

Mikádo

Roky sme v našej domácnosti netušili, ako sa táto hra vôbec volá. Mamka ju proste jedného dňa niekde obkukala a doma nám šikovne zhotovila domácke mikádo. Stačili jej špajdle, ktoré ofarbila fixkami rôznej farby. Potom už len spustiť špajdle na kôpku a striedať sa pri tom, kto ich z kopy vezme najviac bez toho, aby pohol ostatnými.

Človeče

Skryť sa do domčeka nebolo najbezpečnejším riešením iba pri skrývačke. Aby vás nikto nevyhodil, bolo sa treba schovať do domčeka aj pri hre Človeče, nehnevaj sa a ďalších stolných hrách. A keď nebolo v balení dostatok figúrok pre všetkých členov rodiny, mamina použila napríklad náprstok a ocko vrchnák z guľôčkového pera.

Pexeso

Zo stolných hier azda prvá a najjednoduchšia, ktorú naučíte už niekoľkoročné dieťa, je pexeso. Nenáročné otáčanie kartičiek s obrázkami, číslami, písmenkami či inými znakmi s cieľom nájsť dve identické karty vynikajúco podporuje pamäť a drobcov zároveň z vyobrazených motívov naučí aj niečo nové.

Domelia: Najlepšie zabudnuté hry

Playback

Zahraničné hudobné kanály a domáce hitparády mali za následok to, že sme zrazu všetci vedeli spievať po anglicky. Aj keď povedať sme po anglicky nevedeli ani slovo. 🙂 Spievaj, ako počuješ, to bolo základné pravidlo každej playback šou, ktorú sme si doma spravili, a ako mikrofón vynikajúco poslúžila mamina kefa na vlasy.

Pieskovisko

V lete nám ani upršané dni toľko nevadili, hlavne keď bolo nablízku pieskovisko. Vedeli sme totiž, že keď sa vyčasí, z mokrého piesku sa budú dať „upiecť tie najchutnejšie koláčiky“. Ba čo viac, ak pri pieskovisku zostali veľké kaluže, stavali sme priehrady a barikády, do ktorých sme sa tímovo snažili okolitú vodu nahrnúť.

Príspevok Najlepšie zabudnuté hry pre deti. Spomínate si? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/najlepsie-zabudnute-hry-pre-deti-spominate-si/feed/ 0
Kedy a ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe? Skúste týchto 8 rád https://www.domelia.sk/blog/kedy-a-ako-naucit-dieta-spat-vo-vlastnej-izbe-skuste-tychto-8-rad/ https://www.domelia.sk/blog/kedy-a-ako-naucit-dieta-spat-vo-vlastnej-izbe-skuste-tychto-8-rad/#respond Wed, 03 May 2017 21:24:09 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3233 Zdieľate spálňu s dieťatkom, no je čas presťahovať ho do detskej izby? Prečítajte si 8 jednoduchých rád, kedy a ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe. Patríte k rodičom, ktorí sa rozhodli mať bábätko po narodení počas noci pri sebe, … Continue reading

Príspevok Kedy a ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe? Skúste týchto 8 rád zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Zdieľate spálňu s dieťatkom, no je čas presťahovať ho do detskej izby? Prečítajte si 8 jednoduchých rád, kedy a ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe.

Patríte k rodičom, ktorí sa rozhodli mať bábätko po narodení počas noci pri sebe, vo svojej spálni? Určite viete, že raz nadíde čas, aby dieťa manželskú spálňu či dokonca posteľ opustilo. Vo väčšine prípadov to však neprebieha úplne hladko. Ako naučiť dieťa spať vo svojej izbe? Čo robiť v prípade, že to odmieta? A kedy je vlastne vhodný čas, aby sa dieťa presťahovalo do vlastnej izby? Zhrnuli sme pre vás odporúčania rodičov i skúsenosti najlepších opatrovateliek a spísali sme 8 rád, ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe.

1. Zvoľte si správnu dobu

Presťahovanie do detskej izby vie byť pre dieťa veľkou psychickou záťažou, dôležité je teda zvoliť pre túto zmenu vhodný okamih. Nikdy ju neplánujte v čase nástupu do škôlky – dieťa si musí zvyknúť na nový režim a ľudí, ďalšia zmena doma by bola stresujúca. Podobne je to aj s príchodom nového súrodenca, vtedy začnite so sťahovaním do detskej v dostatočnom predstihu. Ak sa pýtate na konkrétny vek, podľa odborníkov sú najvhodnejším obdobím dva roky, kedy sa najviac rozvíja individualita dieťaťa.

2. Skamaráťte sa s detskou izbou

Každý nový priestor je pre deti cudzí, kým v ňom nenazbierajú niekoľko príjemných zážitkov. Ak chcete naučiť dieťa spať vo svojej izbe, najskôr ju musí dobre poznať. Začnite zvolna a v detskej izbičke sa začnite s drobcom hrávať. Postupne ju využívajte čoraz častejšie, až do nej môžete presťahovať aj popoludňajší oddych. Keď si dieťa zvykne na prebúdzanie vo vlastnej izbe, ani stráviť tu bez rodičov noc už nebude strašiakom.

3. Nechajte dieťa byť majiteľom izby

Aby si dieťatko vytvorilo pozitívny vzťah k svojej izbe, dovoľte mu byť jej hrdým vlastníkom. Samo si najlepšie vytvorí prostredie, v ktorom sa bude cítiť pohodlne a bezpečne. Nechajte ho vybrať si posteľnú bielizeň s obľúbeným motívom a pomôžte zrealizovať náročnejšie priania. Ak dieťatku so zaspávaním pomôže napríklad baldachýn nad posteľou, namontujte ho spolu. Tak si dieťa bude izbu spájať aj s pozitívnou spomienkou na milú spoločnú aktivitu.

4. Doprajte dieťatku spoločníka

Zútulnite spolu detskú izbu obľúbenými hračkami a plyšákmi a nenamietajte, ak sa jeden z nich stane vyvoleným kamarátom na zaspávanie. Niektorí rodičia majú striktne odmietavý postoj k tomu, aby si dieťa navyklo na uspávaciu hračku, je to však pre dieťa aj rodičov oveľa menej stresujúce riešenie, než učiť sa zaspávať osamote so strachom. Časom si dieťa od hračky odvykne.

5. Upokojte dieťa pred spánkom

Skutočné tajomstvo, ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe, je v rituáloch. Naučte drobca na určitú postupnosť, ktorú začnete večernou hygienou. Následne sa presuňte do postele, kde sa dieťa upokojí, vďačným rituálom je napríklad čítanie rozprávok. Zo začiatku môžete s takýmto uspávaním začať v rodičovskej posteli a následne sa presunúť do detskej izby. Postupne čoraz viac mierte z kúpeľne priamo do detskej. Pri čítaní rozprávky si môžete poležať pri vašej ratolesti, vôňa vás bude dieťaťu pripomínať, aj keď odídete.

6. Dajte dieťaťu pocit istoty

Keď sa drobec zo začiatku obáva samoty, môžete učenie na vlastnú izbu začať s otvorenými dverami detskej izby. Dieťa bude pokojnejšie a vy budete zároveň ľahko počuť volanie či neštandardné zvuky. Toto riešenie pomôže aj proti strachu z tmy alebo môžete proti nemu bojovať nočnou lampičkou či fosforeskujúcimi nálepkami na strope či nábytku.

7. Buďte trpezliví a vynaliezaví

Deti sa vo všetkom vynájdu, a to aj vtedy, keď bojujú s vlastnými obavami. Keď chcete dieťa naučiť spať vo vlastnej izbe, pripravte sa na tie najpestrejšie protiargumenty. Deti budú smädné, hladné, budú potrebovať ísť na toaletu (aj keď z nich napokon nič nevypadne…) a budú mať strach z vecí, o akých ste dovtedy ani nechyrovali. Pripravte im pohár s vodou k posteli, ale najmä pohladenie, objatie a zopakovanie vysvetlenia, prečo je dobré, aby spinkalo samo. Vo väčšine prípadov pôjde totiž skôr o vyžadovanie vašej pozornosti a prítomnosti než o skutočný strach či potrebu.

8. Nepodľahnite očakávaniam

Nenechajte sa zvalcovať vlastnými očakávaniami a pripomínajte si, že každé dieťa je indivinduálne a potrebuje iný čas na prispôsobenie sa novej situácii. Napokon každé dieťa pochopí, že rodičovská posteľ je pre troch ľudí jednoducho primalá a spať vo vlastnej posteli je pohodlnejšie. A vám sa za „problémom“, ako naučiť dieťa spať vo svojej izbe, ešte zacnie, keď budete v noci vyčkávať, kedy sa váš tínedžer vráti zo záťahu s kamarátmi. 🙂

Príspevok Kedy a ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe? Skúste týchto 8 rád zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/kedy-a-ako-naucit-dieta-spat-vo-vlastnej-izbe-skuste-tychto-8-rad/feed/ 0
7 rád, ako si vybrať dobrú opatrovateľku https://www.domelia.sk/blog/7-rad-ako-si-vybrat-dobru-opatrovatelku/ https://www.domelia.sk/blog/7-rad-ako-si-vybrat-dobru-opatrovatelku/#comments Thu, 20 Apr 2017 12:07:33 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=1684 Potrebujete nájsť zodpovedný dozor pre svoje dieťa, ale neviete, ako si vybrať opatrovateľku? Tieto rady vám pripomenú, na čo pri výbere nesmiete zabudnúť. Pracovný čas v mnohých spoločnostiach nedovoľuje rodičom odísť z práce vtedy, keď sa zatvárajú brány škôl či … Continue reading

Príspevok 7 rád, ako si vybrať dobrú opatrovateľku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Potrebujete nájsť zodpovedný dozor pre svoje dieťa, ale neviete, ako si vybrať opatrovateľku? Tieto rady vám pripomenú, na čo pri výbere nesmiete zabudnúť.

Pracovný čas v mnohých spoločnostiach nedovoľuje rodičom odísť z práce vtedy, keď sa zatvárajú brány škôl či škôlok. Aj preto majú mnohí rodičia opatrovateľku, ktorá ich deti vyzdvihne, odprevadí domov či na krúžky a počká s nimi do návratu mamy či otca. Vybrať si spoľahlivé, zodpovedné a hlavne kvalitné opatrovanie pre vaše dieťa však nie je len tak. Na internete ľahko nájdete zoznamy plné inzerátov opatrovateľov a babysitteriek, vybrať však tú pravú osobu je hotová veda. Čo musíte vedieť pred výberom opatrovateľky?

1. Čím viac požadujete, tým viac plaťte

Potrebujete niekoho, kto len odprevadí vaše dieťa zo či do škôlky či školy, alebo hľadáte osobu na celodenné opatrovanie? Chcete, aby vám zároveň pomohla aj s domácimi prácami a varením? Pamätajte, že opatrovateľka musí vedieť, čo je jej úlohou. A čím viac od nej požadujete, tým viac si budete musieť vyčleniť z vášho rozpočtu. Odprevadiť deti zo školy je jednoduché, ale každodenná niekoľkohodinová opatera detí je pomoc, ktorú by ste mali oceniť aj finančne.

2. Spíšte si svoje nároky na babysitterku

Najprv si ujasnite, koho vlastne chcete pre vaše dieťa. Požadujete napríklad opatrovateľku s plynulou angličtinou, pedagogické vzdelanie alebo niekoľkoročné skúsenosti s opatrovaním detí? Chcete, aby bola opatrovateľka nefajčiarka, mala výtvarné sklony alebo vedela hrať na hudobný nástroj? Pred tým, ako začnete hľadať ideálnu pomoc s opatrovaním detí, spíšte si všetky vaše požiadavky.

3. Prispôsobte výber veku vášho dieťaťa

Ak máte doma bábätko, ideálnou opatrovateľkou pre vás je tá, ktorá ho bude vedieť nakŕmiť, prebaliť, okúpať, uspať – teda taká, ktorá už má skúsenosti s novorodencami.
Ak sú vaše deti v predškolskom a školskom veku, hľadajte opatrovateľku, ktorá si bude vedieť poradiť s tvrdohlavosťou, či so zmenami nálad. Zároveň však musí byť kamarátska, vedieť deti motivovať, ale aj zabaviť, napríklad zaujímavými, či kreativitu rozvíjajúcimi aktivitami.

4. Kde hľadať dobré opatrovanie dieťaťa?

Pri hľadaní babysitterky máte dve možnosti. Môžete sa popýtať vo svojom okolí – u známych, kolegov, či susedov. Platí však, že čo vyhovuje jednej rodine, nemusí vyhovovať druhej. Druhou a čoraz populárnejšou možnosťou je hľadať výpomoc v domácnosti na internete. Nájdete tu stovky profilov opatrovateliek a pri hľadaní si dokážete vyfiltrovať osoby presne podľa svojich kritérií. Prednosť dajte stránkam, ktoré sa na pomocníkov v domácnosti špecializujú a venujú energiu preverovaniu jednotlivých profilov.

5. Zistite si o vybranej osobe čo najviac

Máte už vybratého potenciálneho opatrovateľa? Má skvelé referencie, pôsobí milo a slušne? Predsa len vám ešte odporúčame zahrať sa na internetového Sherlocka Holmesa a zistiť si o vybranej osobe aj viac, než hovoria jej tvrdenia. Google, ale aj taký Facebook vám dokážu veľa napovedať. Nahliadnutie do profilu na sociálnych sieťach často prezradí, aký človek naozaj je. O kvalite práce tiež veľa prezradia hodnotenia a referencie predchádzajúcich klientov.

6. Urobte s vybraným človekom „pohovor“

Ak sa vami vybraná pani či slečna dostala až do tohto bodu, je čas pozvať ju na pohovor. Na prvé stretnutie s babysitterkou sa odporúča miesto mimo domova, napríklad na ihrisku či v kaviarni. Môžete otestovať jej dochvíľnosť – príde na pohovor načas? Alebo ak ste vyťažený rodič, uľahčite si to a dajte si spoločný videohovor. Počas pohovoru si všímajte úplne všetko – je kandidát slušný, príjemný, pýta sa na dieťa, pravidlá, spôsob výchovy a ďalšie potrebné detaily? Zistiť viac o skúsenostiach vám pomôžu modelové otázky, napríklad: „Čo by ste urobili, keby Miško odmietal večerať?“

7. Zoznámte opatrovateľku s dieťaťom

Samotné stretnutie potenciálnej opatrovateľky je veľmi spoľahlivým testom. Deti vedia vycítiť skutočný záujem. Majte však na pamäti, že ak máte doma malého hanblivca, asi mu bude trvať dlhšie, kým sa rozhovorí. Preto sa môže stať, že nádejná opatrovateľka to vie s deťmi skvele, ale váš drobec na jej otázky nebude odpovedať, iba sa na ňu nedôverčivo pozerať. Vyskúšajte preto radšej prvé zoznámenie prostredníctvom hry, pri nej sa väčšinou ostych rýchlejšie prelomí.

Príspevok 7 rád, ako si vybrať dobrú opatrovateľku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/7-rad-ako-si-vybrat-dobru-opatrovatelku/feed/ 1
Deti nie sú hlúpe. Len ich nikto nenaučil, ako sa majú učiť https://www.domelia.sk/blog/deti-nie-su-hlupe-len-ich-nikto-nenaucil-ako-sa-maju-ucit/ https://www.domelia.sk/blog/deti-nie-su-hlupe-len-ich-nikto-nenaucil-ako-sa-maju-ucit/#respond Tue, 18 Apr 2017 12:05:47 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3221 Človek si v priebehu života vybuduje nejaký systém učenia a učebné skratky. Ale viete si predstaviť, že by vám už v detstve niekto vysvetlil, ako sa učiť? Kto by nechcel, aby sa jeho dieťaťu v škole darilo a učenie zvládalo ľavou zadnou? … Continue reading

Príspevok Deti nie sú hlúpe. Len ich nikto nenaučil, ako sa majú učiť zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Človek si v priebehu života vybuduje nejaký systém učenia a učebné skratky. Ale viete si predstaviť, že by vám už v detstve niekto vysvetlil, ako sa učiť?

Kto by nechcel, aby sa jeho dieťaťu v škole darilo a učenie zvládalo ľavou zadnou? Berieme ako samozrejmosť, že niektoré predmety nás bavia viac ako iné a tie sa učíme akoby samé. A väčšinou sa oháňame genetikou –  to dieťa je nadané na matematiku po mne. Alebo máme šťastie na skvelého učiteľa, ktorý prebudí v dieťati záujem o daný predmet a potom nám nezostane nič len dúfať, že daná pani učiteľka neodíde na materskú, do dôchodku alebo neujde zo školstva úplne.

Ale čo si budeme hovoriť, treba sa učiť aj predmety, ktoré nie sú pre nás atraktívne alebo nám nejdú a tu sa dostávame do začarovaného kruhu – nemám rád ten predmet, lebo mi nejde, a nejde mi, lebo ho nemám rád. Na deti sú kladené vysoké nároky, čo všetko majú zvládnuť v škole, doma na úlohy a niektorí rodičia by vedeli rozprávať romány, koľko hodín sa so svojimi deťmi nasedeli, kým sa im podarilo zdolať všetky zadania.

A pritom to nemusí byť až také zložité. Jednoducho nás na žiadnom predmete neučili, ako sa máme učiť. Človek si v priebehu života vybudoval nejaký systém a prišiel sám na nejaké tie učebné skratky a finty. Ale viete si predstaviť, že by vám už v detstve niekto vysvetlil, ako na to? A vy by ste boli zrazu profík v rýchlosti, s akou by ste sa učili.

Individuálny tréning pamäti a efektívneho učenia za pár hodín, kde si osvojí správne techniky, môže byť pre vaše dieťa to pravé, ako všetko zvládnuť a v budúcnosti neriešiť problémy, ako sa niečo naučiť. A je jedno, či vaše dieťa je len čerstvý prvák alebo má pred sebou maturitu. Schopnosť učiť sa, tá sa zíde vždy.

5 najčastejších chýb pri učení alebo Ako si dokonale znechutiť školu

1. Pri učení nedodržujeme prestávky

Aj keby sme akokoľvek chceli, nedokážeme sa sústrediť na učenie donekonečna. Myseľ nám čoskoro pri učení textu začne blúdiť, a preto je dôležité urobiť si pauzu. Niekoľkohodinové sedenie nad učebnicami naozaj nemá zmysel. Ale pozor! Pauza neznamená, že sa mrknem “na chvíľu“ na Facebook alebo že si zahrám len jednu hru. Takéto prestávky nám nedodajú ani energiu na ďalšie učenie a už vôbec neskončia po pár minútach.

2. Učenie si nechávame na poslednú chvíľu

Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. Ak sa niečo učím na poslednú chvíľu, nielen že nemám čas si to zopakovať a je celkom možné, že na písomku mi to v danej chvíli bude stačiť, ale tým, že som si neprešiel opakovaním, učivo nemám uložené v dlhodobej pamäti a pri najbližšej väčšej písomke sa ho budem učiť celé odznovu.

3. Farebné perá používame bez zmyslu

Áno aj podčiarkovať treba vedieť. Môže sa vám zdať smiešne, čo už na tom môže byť zložité, veď podčiarkujem všetko, čo je dôležité. Ale deti nie vždy vedia rozlíšiť, čo je podstatné a čo nie. Niekedy ich zošity a knihy vyzerajú ako farebná vymaľovánka, lebo farebné je pekné, čo tam po obsahu.

4. Nepoužívame pamäťové techniky

Väčšina z nás si zo školy pamätá nejakú mnemotechniku, napríklad na rímske čísla alebo ako sýty syn sypal sýkorkám. To, že si ich pamätáme aj po rokoch, svedčí o tom, že naozaj fungujú. Pamäťových techník je ale oveľa viac, tak prečo ich deti nenaučiť – ako na roky v dejepise, ako na slovíčka v cudzom jazyku, ako si zapamätať zoznamy vecí. A zrazu je pre vás učenie zábava a hra a nie memorovanie, ktoré používa väčšina.

5. Máme toho viac, ako dokážeme zvládnuť

Deti ešte nepoznajú pojem timemanagement a robia to, čo im my dospelí naplánujeme – školu, krúžky, domáce povinnosti, čas pre seba. Niekde na začiatku je ale dobré si sadnúť a prejsť si, či všetko, čo sme si navymýšľali, je reálne zvládnuteľné. Pretože ak nie, z niečoho bude treba odkrojiť. A prečo by sme neubrali napríklad v príprave do školy?

Ak chcete dať svojim deťom niečo do života, skúste aspoň na pár hodín trénera pamäti.

Príspevok Deti nie sú hlúpe. Len ich nikto nenaučil, ako sa majú učiť zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/deti-nie-su-hlupe-len-ich-nikto-nenaucil-ako-sa-maju-ucit/feed/ 0
Chcete mať kvalitnejší profil? Toto dokáže fotka v profile https://www.domelia.sk/blog/co-dokaze-fotka-v-profile/ https://www.domelia.sk/blog/co-dokaze-fotka-v-profile/#comments Sun, 02 Apr 2017 09:08:24 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2705 Privyrábate si výpomocou v domácnosti a klientov si hľadáte vďaka svojmu profilu na internete? Dobrá fotka v profile vám môže zabezpečiť zvýšený príjem. Ponúkate pomoc s prácami v domácnosti a príležitosti na prácu dostávate vďaka profilu na internete? Ak vás … Continue reading

Príspevok Chcete mať kvalitnejší profil? Toto dokáže fotka v profile zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Privyrábate si výpomocou v domácnosti a klientov si hľadáte vďaka svojmu profilu na internete? Dobrá fotka v profile vám môže zabezpečiť zvýšený príjem.

Ponúkate pomoc s prácami v domácnosti a príležitosti na prácu dostávate vďaka profilu na internete? Ak vás klienti kontaktujú málo alebo vôbec, môže byť za tým fotografia vo vašom profile. V najnovšom prieskume na portáli Domelia.sk sme porovnávali profily úspešných s tými menej úspešnými. A zistili sme, že jedným z hlavných dôvodov, prečo sú niektoré profily viac zobrazované a kontaktované rodinami, je práve profilová fotografia.

Profily s fotkou majú o takmer 50 % viac prezretí ako profily bez fotky. To však nie je všetko – tých, ktorí si do svojho profilu nahrali fotku, rodiny kontaktujú častejšie. Ak si vložíte do profilu fotku, šanca, že vás rodiny oslovia, vzrastie o takmer 35 %. A to je slušné číslo na to, aby ste svoju úspešnosť touto jednoduchou zmenou zvýšili aj vy.

Ak vám fotografia chýba, jednoznačne vám odporúčame si ju do svojho konta v časti „Osobné údaje“ nahrať. Fotografia sa následne bude zobrazovať vo všetkých profiloch, ktoré máte na Domelii zverejnené – či ide o opatrovanie detí, upratovanie, doučovanie alebo opateru seniorov.

Problém však môže nastať aj vtedy, ak profilovú fotografiu máte, no nevyvoláva tú správnu emóciu. Aby vám fotka naozaj pomohla zvýšiť záujem o vaše služby, inšpirujte sa týmito jednoduchými radami, ako má vyzerať dobrá fotografia v profile:

1. Buďte na fotke zreteľne viditeľní

Postava z diaľky či rozmazané fotografie nepovedia rodine veľa. Na fotografii by mala dominovať vaša tvár, nie postava. Pri výbere preto hľadajte fotky od pliec nahor. Zvoľte si fotografiu, kde ste v prirodzenej póze – stojíte alebo sedíte. Dbajte tiež na to, aby fotka bola ostrá, rodina vás chce vidieť zreteľne.

2. Skupinové fotografie sú zmätočné

Snažte sa vyhnúť fotografiám, na ktorých ste s rodinou či kamarátmi, pretože tie záujemcov o vašu pomoc len zmätú. Nenechajte ich tipovať, ktorá osoba na fotke ste vy. Ľudia si zvyknú iných pamätať najmä vizuálne, takže ak klienta váš profil zaujme a z fotky bude zrejmá aj vaša tvár, ľahko si vás zapamätá. Pri výbere pomocníka spomedzi viacerých kandidátov majú ľudia tendenciu zapamätaných ľudí uprednostniť.

3. Selfie portréty vyberajte s rozvahou

Dobrá reprezentatívna fotka nemusí vzniknúť len v štúdiu u profesionála. Pokojne si fotku môžete urobiť aj sami so svojím mobilným telefónom. Myslite však na to, že Domelia slúži na hľadanie práce. Nezverejňujte teda vo svojom profile fotografie v pózach určených na zoznamovacie portály. Také fotografie môžu rodinu skôr odradiť, a to najmä v prípade, že chcete opatrovať dieťa.

4. Upravte seba aj okolité prostredie

Chcete sa „predať“, preto sa postarajte, aby ste vyzerali dobre. Nemusíte sa prehnane líčiť či obliekať, stačí byť pekne učesaná v slušnom oblečení. Pyžamo či domáce tričko sa totiž z fotky ľahko odhalí. Taktiež si vyberte dobré miesto na fotografovanie. Nefoťte svoj odraz v zrkadle, v kúpeľni či v kuchyni. Postavte sa radšej pred stenu alebo choďte von, do záhrady či do parku.

5. Vzbuďte fotkou pozitívnu emóciu

Jednoduchá rada na nezaplatenie: Usmievajte sa! Veď koho by upútala fotka so zamračeným výrazom tváre? Usmievajte sa, snažte sa, aby z fotografie vychádzala pozitívna energia. Zvýšite si tým svoje šance, že vzbudíte sympatie u rodiny, ktorá na váš profil natrafí. Vtedy budete už len krôčik od toho, aby sa vám ozvali so záujmom o vaše služby.

Vy svoj profil ešte nemáte? Vytvorte si profil pomocníka na opatrovanie detí, doučovanie, upratovanieopatrovanie seniorov či remeselné práce a nezabudnite na dobrú fotografiu. Požiadajte partnera, deti alebo kamarátku o odfotenie alebo si novú fotku do profilu urobte sami. Držíme palce, aby ste si vďaka nej na Domelii ešte viac privyrobili.

Príspevok Chcete mať kvalitnejší profil? Toto dokáže fotka v profile zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/co-dokaze-fotka-v-profile/feed/ 1
Učitelia základných škôl sú odmeňovaní ako opatrovateľky detí https://www.domelia.sk/blog/ucitelia-su-odmenovani-ako-opatrovatelky-deti/ https://www.domelia.sk/blog/ucitelia-su-odmenovani-ako-opatrovatelky-deti/#respond Mon, 27 Mar 2017 04:20:04 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2730 Učitelia základných škôl s vysokou školou zarobia asi toľko ako opatrovatelia detí. Učiteľov nedostatok financií núti k tomu, aby si privyrábali doučovaním. Iste si spomínate na veľké protesty učiteľov v závere roka 2015. 10. decembra napríklad učitelia zorganizovali protestnú akciu … Continue reading

Príspevok Učitelia základných škôl sú odmeňovaní ako opatrovateľky detí zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Učitelia základných škôl s vysokou školou zarobia asi toľko ako opatrovatelia detí. Učiteľov nedostatok financií núti k tomu, aby si privyrábali doučovaním.

Iste si spomínate na veľké protesty učiteľov v závere roka 2015. 10. decembra napríklad učitelia zorganizovali protestnú akciu s názvom „Babysitting day“ a podtitulom Aká pláca, taká práca. „Cieľom akcie je poukázať na to, že mzda učiteľa je na úrovni babysitterky, a tiež na to, ako vláda investuje do vzdelávania detí. Výsledky žiakov klesajú a nízke sú aj platy učiteľov. To sa, samozrejme, odzrkadľuje na celkovej kvalite vzdelávania. Do plánovanej akcie sa plánuje zapojiť zhruba 200 škôl,“ uviedol v tom čase Vladimír Crmoman, viceprezident Slovenskej komory učiteľov, líder Iniciatívy bratislavských učiteľov. V praxi táto akcia vyzerala tak, že učitelia sa na hodinách s deťmi viac hrali, ako učili.

Keďže mnohí z doučovateľov a pomocníkov na Domelia.sk sú povolaním učitelia, vzali sme si na pomoc platový portál Platy.sk a pozreli sme sa na to, čo hovoria čísla.

Opatrovateľky detí zarobia toľko, ako učitelia základných škôl

Platy kvalifikovaných zamestnancov v oblasti školstva sú výrazne pod priemerom platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním. Podľa portálu Platy.sk, kde učitelia základných škôl uvádzajú hrubý mesačný plat 795 eur, tvorí priemerná hodinová mzda len necelých 5 eur. Pričom opatrovateľky detí, ktoré si prostredníctvom portálu Domelia.sk hľadajú prácu, si za hodinu vypýtajú od 4 eur. Mzda opatrovateliek detí a babysitteriek je však flexibilná, často sa pohybuje v rozmedzí od 2 eur do 10 eur za hodinu. To znamená, že mesačne by mohli zarobiť viac ako učitelia základných škôl s vysokoškolským vzdelaním.

Keby učiteľ základnej školy namiesto učenia mesiac doučoval, zarobil by zhruba 1 232 eur

Neľahká finančná situácia učiteľov často vedie k tomu, že si po práci zarábajú aj doučovaním. Na Domelia.sk si učitelia za doučovanie 1 hodiny pýtajú v priemere 7,70 eur na hodinu. Ak by štát platil učiteľom toľko, aká je ich trhová hodnota, ich príjem by mal byť na úrovni 1 232 eur mesačne. To je aj suma na úrovni 1,2 násobku platu priemerného zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním, čo je aj dlhodobou požiadavkou na zvýšenie platu učiteľov.

Pozrite si veľké porovnanie platov a zárobkov pomocníkov, ktoré sme pri príležitosti Dňa učiteľov robili minulý rok. A ak si chcete privyrobiť doučovaním cez portál Domelia.sk, vytvorte si doučovateľský profil.

Príspevok Učitelia základných škôl sú odmeňovaní ako opatrovateľky detí zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ucitelia-su-odmenovani-ako-opatrovatelky-deti/feed/ 0
5 trikov, vďaka ktorým bude vaša Veľká noc bez stresu https://www.domelia.sk/blog/5-trikov-vdaka-ktorym-bude-vasa-velka-noc-bez-stresu/ https://www.domelia.sk/blog/5-trikov-vdaka-ktorym-bude-vasa-velka-noc-bez-stresu/#respond Tue, 21 Mar 2017 09:56:02 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3184 Vzbudzuje vo vás slovné spojenie “sviatky jari” rok čo rok pocit úzkosti? Vďaka týmto jednoduchým trikom konečne zažijete Veľkú noc bez stresu. Musím sa priznať, že ešte pred pár rokmi vo mne prichádzajúce veľkonočné sviatky vzbudzovali miernu úzkosť. Upratať po … Continue reading

Príspevok 5 trikov, vďaka ktorým bude vaša Veľká noc bez stresu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Vzbudzuje vo vás slovné spojenie “sviatky jari” rok čo rok pocit úzkosti? Vďaka týmto jednoduchým trikom konečne zažijete Veľkú noc bez stresu.

Musím sa priznať, že ešte pred pár rokmi vo mne prichádzajúce veľkonočné sviatky vzbudzovali miernu úzkosť. Upratať po zime, nazdobiť k sviatkom, chutne navariť, pestro napiecť, s úsmevom na tvári vítať šibačov a v prípade mamičiek sa popri tom všetkom venovať ešte deťom, ktoré majú veľkonočné prázdniny…

Tiež vo vás tieto povinnosti každý rok vyvolávajú vlnu paniky? Potom sa inšpirujte niekoľkými trikmi, ktoré ma naučili prežívať Veľkú noc bez stresu a jar bez typickej únavy. Vyskúšajte si sami, dajte stresu z jarného upratovania definitívne zbohom a začnite si veľkonočné prípravy konečne užívať!

1. Nepreháňajte to s dokonalosťou

Kým začnete s plánovaním alebo sa do čohokoľvek pustíte, prezradím vám svoj najdôležitejší trik. Vykašlite sa na dokonalosť! Áno, generálne jarné upratovanie, ukážková výzdoba, prvotriedna výslužka pre šibačov a nonstop úsmev na tvári sú síce pekná idealistická predstava. No verte mi, v skutočnosti na takomto perfekcionizme nikomu až tak ako vám nezáleží. Nenechajte sa uhnať vlastnými očakávaniami a nehanbite sa ani za to, keď si s jarným upratovaním necháte pomôcť. Veľkej noci skrátka obetujte toľko, aby bol výsledok dostačujúci a vy si zachováte zdravý rozum.

2. Zjednodušte si jarné upratovanie

Viete, odkedy je pre mňa upratovanie pred Veľkou nocou znesiteľné? Odkedy som z neho spravila rituál ukončenia zimy! Prvý jarný deň síce každý rok vidím vyznačený v kalendári, ale dať zime jej zbohom aj nejakou praktickou činnosťou (a nemusieť pritom páliť Morenu) je na nezaplatenie. Odstrániť zvyšky posypovej soli z dlážky, vyleštiť zájdené okná… to všetko sú činnosti, v ktorých môžete vidieť priam rituálne vítanie jari. Ak si to navyše zjednodušíte vďaka mojim radám, ako pri upratovaní ušetriť a zároveň si neublížiť, verte mi, že jarné upratovanie už nebude taký strašiak, potvrdzujú to aj odborníci.

3. Nezabúdajte pri tom na seba

Aj vy na jar oplývate neočakávaným nadšením pustiť sa do niečoho nového? Úprimne, ja mám tento pocit asi každý marec. No z nadšenia sa môže rýchlo stať sklamanie, keď si uvedomíte, že nič nové už do svojho harmonogramu nedokážete vtesnať. No viete čo? Plný harmonogram je v skutočnosti len vaša ilúzia. Skúste jarné upratovanie zaviesť aj do svojho životného štýlu a pravidelne sa s odstupom pozrite na veci, do ktorých investujete čas s radosťou a ktoré vás oň len oberajú. Vďaka takejto “inventúre” si vždy, dokonca aj pri deťoch, budete vedieť nájsť čas na seba.

4. Urobte si radosť výzdobou

Aby Veľká noc neprešla len ako zopár dní pracovného voľna a aby ste aj príchodu jari dodali zaslúžené čaro, stavte na jarné dekorácie. Nemusí ísť hneď o vajíčka a korbáčiky, slávnostnú atmosféru domovu dodá aj zopár rozkvitnutých izbových rastlín či farebne prestretý stôl. Ak vám chýba inšpirácia, prelúskajte zopár nápadov na internete. Alebo ešte lepšie, zavolajte kamarátky na kávu a spoločne sa postarajte o jarnú dekoráciu. Z povinnosti tak spravíte udalosť, na ktorú sa budete naozaj tešiť, a možno z toho vznikne aj príjemná veľkonočná tradícia.

5. Trávte čo najviac času s blízkymi

Poviete si: “Znie to pekne, ale kedy to mám pri všetkých tých prípravách zvládnuť?” Odpoveď je jednoduchá: Neváhajte požiadať o pomoc. Na varenie a pečenie oslovte šikovnú gazdinku, prípadne napečte spoločne a o výslužku sa podeľte. S prácami v záhrade si nechajte pomôcť, určite nájdete niekoho ochotného zo susedstva. A vy si medzitým dobite baterky v spoločnosti blízkych. Zamyslite sa nad tým, ako sa môžete viac venovať starým rodičom, a vyrazte k nim na návštevu. Venujte sa deťom, cez jarné dni môžete napríklad naučiť svoje dieťa bicyklovať. A hlavne si nezabudnite užívať jar!

 

Príspevok 5 trikov, vďaka ktorým bude vaša Veľká noc bez stresu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/5-trikov-vdaka-ktorym-bude-vasa-velka-noc-bez-stresu/feed/ 0
Poradie odhalí najšikovnejších pomocníkov. Viete, ako to využiť? https://www.domelia.sk/blog/mame-novinky-ktore-odhalia-najsikovnejsich-pomocnikov-zistite-ako-ich-vyuzit/ https://www.domelia.sk/blog/mame-novinky-ktore-odhalia-najsikovnejsich-pomocnikov-zistite-ako-ich-vyuzit/#respond Tue, 14 Mar 2017 06:34:35 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3162 Pre všetkých členov komunity na Domelii sme pripravili dve dôležité novinky, aby boli klienti i pomocníci so spoluprácou čo najspokojnejší. Ako ich využiť? Na Domelii sa snažíme vytvoriť komunitu ľudí, pre ktorých je pomoc v domácnosti nielen službou, ale skutočným … Continue reading

Príspevok Poradie odhalí najšikovnejších pomocníkov. Viete, ako to využiť? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Pre všetkých členov komunity na Domelii sme pripravili dve dôležité novinky, aby boli klienti i pomocníci so spoluprácou čo najspokojnejší. Ako ich využiť?

Na Domelii sa snažíme vytvoriť komunitu ľudí, pre ktorých je pomoc v domácnosti nielen službou, ale skutočným poslaním a cítia k nemu istú zodpovednosť. Preto sme v uplynulých dňoch zaviedli dve dôležité novinky a sme presvedčení, že pomôžu klientom aj šikovným pomocníkom, aby sa navzájom ľahko našli a boli so spoluprácou čo najspokojnejší.

Poradie za aktivitu

Z profilu každého pomocníka na Domelii už poznáte hviezdičky za hodnotenie jeho práce a ikonku, ktorá symbolizuje reakčný čas, teda na aké percento správ a ako rýchlo odpovedá. Aby sme však zohľadnili aj ďalšie atribúty, ako je kvalita odvedenej práce či dostatočné informácie v profile, najnovšie sledujeme v profiloch pomocníkov aj skóre za aktivitu.

Tieto pomyselné body každých 24 hodín prepočítava zložitý algoritmus a podľa skóre, ktoré jednotliví pomocníci na Domelii získajú, vzniká každý deň nové poradie profilov. Profily ľudí s najvyšším skóre sú v daný deň na najvyšších priečkach vo vyhľadávaní. Chceme tak pomôcť celej komunite na Domelii – šikovným ľuďom, ktorí ponúkajú svoju pomoc, aby boli viac na očiach, a klientom, aby tých najlepších našli okamžite.

Prémiové členstvo

Pri príprave tohto náročného modelu sme nezabudli ani na tých, pre ktorých práca cez portál Domelia predstavuje hlavný príjem. V podnikavej činnosti má dôležitý význam aj investícia do vlastnej prezentácie a mnohí profesionálni pomocníci v domácnosti sa nás často pýtali na spôsob, ako sa môžu ešte lepšie zviditeľniť. Riešenie sme našli v novej, spoplatnenej službe Prémiové členstvo. Čo to presne znamená?

domelia_premiove_clenstvo

Nemusíte sa báť, registrácia na Domelii zostáva naďalej pre všetkých pomocníkov bezplatná. Aby však tí najambicióznejší dostali svoje profily na najvyššie priečky, môžu využiť príležitosť stať sa prémiovým členom. Prémiové členstvo funguje podobne ako topovanie inzerátov, ktoré môžete poznať z iných internetových portálov. Iba za 2,99 eur na mesiac posunie všetky aktívne profily pomocníka na najvyššie miesta v zozname.

Patríte k pomocníkom na Domelia.sk? Vyskúšajte si Prémiové členstvo.

Príspevok Poradie odhalí najšikovnejších pomocníkov. Viete, ako to využiť? zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/mame-novinky-ktore-odhalia-najsikovnejsich-pomocnikov-zistite-ako-ich-vyuzit/feed/ 0
Návod, ako si aj pri deťoch urobiť čas pre seba https://www.domelia.sk/blog/navod-ako-si-aj-pri-detoch-urobit-cas-pre-seba/ https://www.domelia.sk/blog/navod-ako-si-aj-pri-detoch-urobit-cas-pre-seba/#respond Fri, 03 Mar 2017 14:30:26 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3181 Zorganizujte svoj čas a nájdite si v harmonograme pár minút sami pre seba vďaka týmto trom jednoduchým krokom, ktoré zvládne aj ten najvyťaženejší rodič. Musím sa vám priznať, že niektorým ľuďom jednoducho nerozumiem. Konkrétne tomu typu ľudí, ktorí pred odchodom … Continue reading

Príspevok Návod, ako si aj pri deťoch urobiť čas pre seba zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Zorganizujte svoj čas a nájdite si v harmonograme pár minút sami pre seba vďaka týmto trom jednoduchým krokom, ktoré zvládne aj ten najvyťaženejší rodič.

Musím sa vám priznať, že niektorým ľuďom jednoducho nerozumiem. Konkrétne tomu typu ľudí, ktorí pred odchodom do práce stihnú spraviť deťom obed, okopať záhradu a odbehnúť si polmaratón a dokonca sú v práci ešte pred vami! Niekedy sa mi zdá, akoby dni iných ľudí mali viac hodín ako tie moje, pretože občas mám pocit, že absolútne nič nestíham. A najmä nie nájsť si čas sama na seba alebo na intenzívnejší program s rodinou. Keď som však prehodnotila všetko, čomu venujem svoj čas, podarilo sa mi harmonogram zadeliť efektívnejšie. A keďže som živým dôkazom, že sa to dá, rada tieto rady posuniem aj vám.

1. krok: Pozrite sa na veci s odstupom

Chcete mať viac voľného času? Najskôr si uvedomte, na čo ho chcete využiť. Keď neviete trafiť do cieľa, nikdy nevyhráte preteky. To vám potvrdí každý motivačný kouč, ktorý sa zaoberá produktivitou. S pokojom si spíšte zoznam vecí, ktoré túžite robiť. Či sú to ručné práce alebo šport, ktorému ste sa od strednej nevenovali.

Zamyslite sa nad čímkoľvek, čo by vám mohlo robiť radosť, pri čom si oddýchnete a pri čom si prečistíte hlavu – v ideálnom prípade všetky tri veci naraz. 🙂 Aktivitám prideľte prioritu podľa toho, čo vás skutočne najviac zaujíma a napĺňa, a vyberte si prvé dve, ktoré by ste chceli zaradiť do svojho bežného harmonogramu.

Dajte na papier všetko, na čo SKUTOČNE míňate svoj čas. Ako prvé vám určite napadnú povinnosti, ktoré plníte s najmenším nadšením, potom príde na rad bežná rutina. No nezabudnite ani na aktivity, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nepodstatne. Možno budete prekvapení, koľko času zabíjate napríklad na Facebooku.

2. krok: Vzdajte sa, čoho sa len dá

Keď už poznáte všetky svoje denné činnosti – tie nevyhnutné, zbytočné a aj tie, ktoré do programu konečne chcete zaradiť, zamyslite sa triezvo nad tým, ako by ste mohli vyskladať svoj ideálny harmonogram. Myslite však na to, že deň má len 24 hodín a všetko sa vám do kalendára ani pomocou kúzelného prútika nezmestí.

Delegujte. Viem, mnohí to robíme neradi, lebo máme pocit, že väčšinu vecí si najlepšie vybavíme po svojom. No niektoré povinnosti vás nielen oberajú o čas, ale aj zbytočne stresujú a niekto iný by ich mohol vyriešiť rýchlejšie a lepšie. Napríklad také upratovanie za vás môže vyriešiť pomocník, a to za rozumný peniaz.

A teraz tá ťažšia časť – vzdajte sa aj zbytočných požieračov času. Keď na niečom pracujete, nekontrolujte e-maily či upozornenia v mobile a neodbiehajte od práce. Pri televízii si zase oddýchnite len cez svoj obľúbený program a vypnite ju, inak sa pristihnete pri tom, že ju podvedome sledujete už tri hodiny a nič iné ste opäť neurobili.

3. krok: Vyšperkujte si nový harmonogram

Keď sa vám po nejakom čase podarí eliminovať čo najviac činností, ktoré zabíjajú váš drahocenný čas, zaraďte do programu aktivity, ktoré robiť chcete. Ak pri nich potrebujete aj voľno od rodiny, skúste nájsť deťom opatrovateľku, pre ne to bude zmena a pre vás minúty navyše na vlastný rozvoj.

Chcete sa naučiť niečo nové, no vo vašom okolí neviete nájsť vhodné kurzy alebo v čase ich konania nestíhate? Nájdite si človeka, ktorý vám s učením pomôže, či chcete študovať cudzí jazyk alebo hru na gitare. A vo svojom novom, upratanom kalendári nevynechajte ani čas vyhradený na absolútny pokoj. Vedieť si urobiť čas pre seba sa vám vďaka zrelaxovanej hlave aj telu niekoľkonásobne vráti vo výkone, ktorý budete schopní podávať pri ostatných činnostiach.

Príspevok Návod, ako si aj pri deťoch urobiť čas pre seba zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/navod-ako-si-aj-pri-detoch-urobit-cas-pre-seba/feed/ 0
Podporujeme podnikateľov, sme partnerom Zóny Podnikaj na Profesia days 2017 https://www.domelia.sk/blog/podporujeme-podnikatelov-sme-partnerom-zony-podnikaj-na-profesia-days/ https://www.domelia.sk/blog/podporujeme-podnikatelov-sme-partnerom-zony-podnikaj-na-profesia-days/#comments Fri, 17 Feb 2017 13:42:03 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3152 Začať zarábať neznamená len stať sa niečím zamestnancom. Na obľúbený veľtrh práce prinesieme ako hlavný partner Zóny Podnikaj alternatívu, ako si zarobiť. Buď sám sebe šéfom! Tak znie motto podnikateľskej zóny, ktorú môžete 1. a 2. marca zadarmo navštíviť na … Continue reading

Príspevok Podporujeme podnikateľov, sme partnerom Zóny Podnikaj na Profesia days 2017 zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Začať zarábať neznamená len stať sa niečím zamestnancom. Na obľúbený veľtrh práce prinesieme ako hlavný partner Zóny Podnikaj alternatívu, ako si zarobiť.

Buď sám sebe šéfom! Tak znie motto podnikateľskej zóny, ktorú môžete 1. a 2. marca zadarmo navštíviť na veľtrhu práce Profesia days 2017. A keďže práve k životnému štýlu finančnej nezávislosti sa snažíme pomáhať aj komunite ľudí na Domelii, stali sme sa tento rok hlavným partnerom Zóny Podnikaj.

Začať zarábať neznamená len stať sa niečím zamestnancom. Na obľúbený veľtrh práce preto prinesieme alternatívu, ako si zarobiť. A to vlastnou šikovnosťou prostredníctvom bežných prác v domácnosti a pomoci v komunite a susedstve. Pretože tieto príležitosti sú naozaj pre každého, pre ľudí zamestnaných, ale aj bez práce, ľudí na materskej i rodičovskej, študentov či dokonca dôchodcov.

Bok po boku s asi desiatkou šikovných podnikateľov budeme dva dni inšpirovať ľudí, ktorí zatiaľ nenašli odvahu stať sa samostatne zárobkovo činnými. Patríte k nim? Alebo na Domelii už ste, no nedarí sa vám nájsť dostatok zákazníkov na to, aby ste sa mohli finančne osamostatniť? Príďte si po cenné rady, ako využiť portál Domelia.sk naplno.

domelia_profesia_days

Príležitosti, po ktoré sa oplatí prísť osobne

Všetkých pomocníkov, ktorí si pri návšteve nášho stánku v Zóne Podnikaj vytvoria na Domelii profil alebo nám ukážu svoj už existujúci, odmeníme. A to nielen praktickým darčekom, ale najmä užitočnými radami, ako vďaka Domelii zvýšiť svoj príjem, aby ste si konečne našetrili na vysnívanú dovolenku či nadobudli finančnú nezávislosť.

Aby sme dodali odvahu i tým, ktorí neveria, že práca v domácnosti môže nahradiť trvalý príjem, dostali sme aj pozvanie do prednáškovej miestnosti Profesia. V stredu 1. marca o 16.20 a vo štvrtok 2. marca o 14.40 vďaka príbehom zo života a z Domelie ukážeme, ako začať zarábať. Spoločnosť Profesia bude 1. marca našu prednášku vysielať naživo na svojom Facebooku.

Na Profesia days 2017 zároveň nájdete stovky ďalších príležitostí na nové zamestnanie, kariérny posun, osobný rozvoj i platové prilepšenie. Vyberte si z množstva spoločností, ktoré prídu predstaviť svoje pracovné príležitosti, či úspešných rečníkov, ktorí vystúpia v inšpiratívnom programe, a nezabudnite navštíviť stánok Domelia.

 

Príspevok Podporujeme podnikateľov, sme partnerom Zóny Podnikaj na Profesia days 2017 zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/podporujeme-podnikatelov-sme-partnerom-zony-podnikaj-na-profesia-days/feed/ 2
Opatrovanie detí hľadalo až o 30% viac rodičov, vznikajú nové príležitosti na prácu https://www.domelia.sk/blog/opatrovanie-deti-hladalo-az-o-30-viac-rodicov-vznikaju-nove-prilezitosti-na-pracu/ https://www.domelia.sk/blog/opatrovanie-deti-hladalo-az-o-30-viac-rodicov-vznikaju-nove-prilezitosti-na-pracu/#comments Wed, 18 Jan 2017 14:10:00 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3121 Záujem rodičov o súkromné opatrovanie detí neustále rastie. Kým donedávna hľadali skôr príležitostné opatrovanie, dnes prevláda dopyt po celodennej opatere. Domáce opatrovanie detí je na Slovensku čoraz bežnejšie. Svedčí o tom aj vývoj počtu inzerátov, cez ktoré rodiny hľadali opatrovateľku … Continue reading

Príspevok Opatrovanie detí hľadalo až o 30% viac rodičov, vznikajú nové príležitosti na prácu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Záujem rodičov o súkromné opatrovanie detí neustále rastie. Kým donedávna hľadali skôr príležitostné opatrovanie, dnes prevláda dopyt po celodennej opatere.

Domáce opatrovanie detí je na Slovensku čoraz bežnejšie. Svedčí o tom aj vývoj počtu inzerátov, cez ktoré rodiny hľadali opatrovateľku pre svoje dieťa. Kým v roku 2015 zverejnili rodičia na portáli so službami pre rodinu a domácnosť Domelia.sk dohromady 244 inzerátov, v ktorých hľadali babysitting, v uplynulom roku to bolo už 317 inzerátov. Medziročne tak záujem rodín o súkromné opatrovanie narástol až o 30%.

Priamo úmerne s dopytom po opatrovateľkách rastie aj záujem rodičov o informácie, ako vybrať dobrú opatrovateľku pre svoje dieťa.

Väčšina rodičov hľadá opatrovanie detí na celý deň

Za zvýšeným záujmom rodičov o opatrovateľov a opatrovateľky môže byť najmä nedostačujúca kapacita predškolských zariadení. Svoje o tom vedia hlavne rodičia, ktorí sa opakovane pokúšajú zapísať do škôlky už aj štvorročné deti – a stále neúspešne. Mnohým situácia neumožňuje zostať s potomkom doma, dohľad nad dieťaťom pri návrate do zamestnania preto riešia práve babysittingom.

Potvrdzuje to aj dopyt po celodennom opatrovaní, ktorý v druhej polovici roka po prvý raz predčil všetky ostatné formy opatrovania detí. Kým ešte v prvom polroku 2016 rodiny hľadali zväčša príležitostné opatrovanie detí, v druhej polovici roka sa do popredia dostalo celodenné opatrovanie a inzeráty s ponukou celodenného opatrovania detí dnes tvoria až tretinu dopytu po opatrovateľkách.

Čoraz viac príležitostí privyrobiť si opatrovaním detí

Zvýšený záujem rodičov o opatrovanie detí ponúka nové možnosti, ako si privyrobiť. Vďaka rastúcemu počtu rodín, ktoré využívajú služby opatrovateľov, vzniká stále viac príležitostí na privyrobenie formou babysittingu. Navyše, zvýšený dopyt po intenzívnom opatrovaní vo forme pravidelnej celodennej starostlivosti dáva šancu aj tým, ktorí chcú z opatrovania spraviť stabilné živobytie.

Až dve tretiny ľudí, ktorí si na portáli Domelia.sk zarábajú formou opatrovania, vyžadujú za svoje služby hodinovú odmenu v rozmedzí 3 až 7 eur. Opatrovaním detí si tak môžete priemerne zarobiť približne 5,5 eur za hodinu. Kvalifikovaní opatrovatelia, opatrovateľky s dobrými referenciami či samostatne zárobkovo činné osoby so zdravotnou alebo pedagogickou špecializáciou, ktoré vedia, ako opatrovať deti po celý deň, si dokonca prídu aj na viac.

Potrebujete opatriť dieťa? Vyberte si opatrovateľku na Domelia.sk

Chcete si privyrobiť opatrovaním detí? Vytvorte si profil na Domelia.sk

Príspevok Opatrovanie detí hľadalo až o 30% viac rodičov, vznikajú nové príležitosti na prácu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/opatrovanie-deti-hladalo-az-o-30-viac-rodicov-vznikaju-nove-prilezitosti-na-pracu/feed/ 1
Ohňostroj bezpečne a bez úrazu? Dodržte týchto 5 zásad https://www.domelia.sk/blog/silvestrovsky-ohnostroj-bez-urazu-dodrzte-tychto-5-zasad/ https://www.domelia.sk/blog/silvestrovsky-ohnostroj-bez-urazu-dodrzte-tychto-5-zasad/#respond Tue, 20 Dec 2016 12:57:46 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=1668 Ohňostroj je krásny zážitok, aby ste však zo silvestrovskej noci mali len príjemné spomienky, dodržte tieto bezpečnostné zásady pre prácu s pyrotechnikou. Mnohí z nás si už ani nevedia predstaviť oslavy príchodu nového roka bez poriadneho ohňostroja. Ako sa začnú v obchodoch … Continue reading

Príspevok Ohňostroj bezpečne a bez úrazu? Dodržte týchto 5 zásad zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Ohňostroj je krásny zážitok, aby ste však zo silvestrovskej noci mali len príjemné spomienky, dodržte tieto bezpečnostné zásady pre prácu s pyrotechnikou.

Mnohí z nás si už ani nevedia predstaviť oslavy príchodu nového roka bez poriadneho ohňostroja. Ako sa začnú v obchodoch objavovať vianočné dekorácie, v tom istom momente sa zjavia aj regály či stánky s pyrotechnikou. Svetlice, rakety, fontány, či bengálske ohne – ponuka je naozaj bohatá. S výberom ohňostroja problém zväčša nebýva, problémy v podobe nešťastia prídu neskôr, a to kvôli neodbornej manipulácii s pyrotechnikou. Aby ste im predišli, nasledujte týchto 5 bezpečnostných zásad pre prácu s pyrotechnikou.

1. Pyrotechniku kupujte u certifikovaných predajcov

V prípade nákupu pyrotechniky sa neoplatí šetriť. Možno sa tešíte, že ste nakúpili kilogramy fantastického ohňostroja takmer zadarmo, zamyslite sa však, prečo je ich cena taká nízka. Najčastejšie pre ich (ne)funkčnosť. Mnoho ráz sa totiž stáva, že pri zapálení zápalnej šnúry ohňostroj nevybuchne, prípadne sa začne správať inak, ako bolo uvedené na obale. Ušetrené peniaze nestoja za škody, ktoré môže lacný ohňostroj spôsobiť!

2. Vždy skontrolujte zakúpenú pyrotechniku

Pri nákupe pyrotechniky sa často necháme uniesť širokou ponukou, farebnými obrázkami či názvami. Ak ste si balenie neprezreli pri nákupe, urobte tak aspoň doma. Skontrolujte, či je obal neporušený. Napadlo vám, že by ste tiež mali pozrieť, dokedy má váš ohňostroj dátum spotreby? Dajte si pozor aj na túto zdanlivú maličkosť. V prípade, že narazíte na niečo, čo sa vám nepozdáva, vytiahnite bloček a zakúpenú pyrotechniku vráťte predajcovi.

3. Sledujte pokyny uvedené na obale

Pred odpálením ohňostroja si dobre preštudujte návod. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť a ohňostroj odpaľujte vždy na otvorenom priestranstve, nikdy nie v blízkosti domov či pod stromami. Samozrejmosťou tiež je, že pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou nesmiete byť pod vplyvom alkoholu.

4. Deti sú pri ohňostroji len divákmi

Deti by sa nemali dostať do blízkosti zábavnej pyrotechniky. Možno ste sa už stretli s ich prosbou, či by nemohli odpáliť aspoň svetlicu. Odpoveď by mala byť vždy nie. Spomeňte si na nešťastné prípady detí, ktoré sa hrali so zábavnou pyrotechnikou a skončilo to nepeknými úrazmi. Svetlica môže byť poškodená, vystreliť opačným smerom a od zranenia sme tak skutočne len krôčik.

5. Odpálením ohňostroja to nekončí

Po odpálení zábavnej pyrotechniky je dôležité sa jej aj bezpečne zbaviť. Ohňostroj zasypte snehom (polejte vodou), to platí tiež pre nevybuchnuté svetlice. Použitú pyrotechniku, ale aj tú, ktorá zlyhala, sa neodporúča zakopať do zeme. Vyskytli sa totiž prípady, kedy ohňostroj vybuchol aj po dlhšom čase a spôsobil nepekné zranenia ľuďom v ich blízkosti.

Ohňostroj je dnes bežne dostupnou záležitosťou. Vie nám síce pekne poslúžiť, nezabúdajme však na to, že s ním treba zaobchádzať veľmi opatrne. Dbajte vždy na obozretný prístup a vyhnite sa tak nehodám a zraneniam! Chcete si predsa silvestrovskú noc a novoročné ráno užiť naplno, nie? Prajeme krásne zážitky z posledného dňa v roku a žiadne nehody! 🙂

Nájdite si v novom roku šikovného pomocníka v domácnosti:

Príspevok Ohňostroj bezpečne a bez úrazu? Dodržte týchto 5 zásad zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/silvestrovsky-ohnostroj-bez-urazu-dodrzte-tychto-5-zasad/feed/ 0
4 tipy, ako tráviť čas s deťmi počas dlhých zimných večerov https://www.domelia.sk/blog/4-tipy-ako-travit-cas-s-detmi-pocas-dlhych-zimnych-vecerov/ https://www.domelia.sk/blog/4-tipy-ako-travit-cas-s-detmi-pocas-dlhych-zimnych-vecerov/#respond Tue, 06 Dec 2016 13:08:22 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=1622 Čo robiť, ak sa s deťmi nedá ísť von a ste odkázaní len na izby vášho bytu či domu? Máme pár tipov, ako sa s deťmi počas chladných zimných večerov zabaviť. 1. Čítajte si spolu Zapnutie televízie je jednoduchým riešením, … Continue reading

Príspevok 4 tipy, ako tráviť čas s deťmi počas dlhých zimných večerov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Čo robiť, ak sa s deťmi nedá ísť von a ste odkázaní len na izby vášho bytu či domu? Máme pár tipov, ako sa s deťmi počas chladných zimných večerov zabaviť.

1. Čítajte si spolu

Zapnutie televízie je jednoduchým riešením, ako vyplniť čas vašich detí, keď sa nedá ísť von. Buďme však úprimní, televízie neposkytujú toľko kvalitného obsahu pre deti, ako by sme si priali. Čo tak priviesť ich ku knižkám? Len si to predstavte – vonku sú nepríjemné mínusové teploty a vy ležíte spolu s vaším drobcom v teplej posteli a čítate si spolu rozprávkovú knižku. Ak je vaše dieťa v školskom veku, je to preň skvelá príležitosť, ako si čítanie precvičovať a zlepšovať sa v ňom!

2. Zahrajte sa. Bez počítačov, tabletov a smartfónov!

Však ste už zabudli na také hry ako pexeso, Človeče, nehnevaj sa!, či hru na papieri Loďky? Len sa priznajte, kedy naposledy ste si zahrali „Meno – mesto – zviera – vec“? Že dávno? Oprášte ich, zimný podvečer je na tieto hry ako stvorený! Ak si neviete spomenúť, zhrnuli sme pre vás najlepšie zabudnuté hry z nášho detstva. Alebo vyskúšajte niečo nové, na výber máte obrovské množstvo spoločenských hier: hlavolamy, strategické, hry na postreh a pod. Stačí si len vybrať, či už v kamennom obchode alebo v e-shopoch.

3. Varte/pečte spolu

Určite aj vaše deti radi pozorujú, ako pripravujete obed či večeru. Mnohé deti tiež veľmi radi rodičom pri tejto činnosti aj asistujú. Ak je aj vaša ratolesť malým amatérskym kuchárom, využite zimný večer na prípravu chutného jedla. Uvarte si spoločne zdravú večeru, alebo si pomaškrťte na jednoduchom koláčiku. Obľúbeným a jednoduchým jedlom, ktorého prípravu zvládnu aj menšie deti, sú slimáčiky z lístkového cesta. Stačí rozvaľkať cesto, nakrájať ho na štvorce, naplniť slanou či sladkou plnkou a upiecť. Alebo vyskúšajte mafiny – nechajte deti odmerať ingrediencie, pomôžte im ich nasypať do jednej misy, premiešať a naplniť zmesou košíčky.

4. Prebuďte v sebe umelcov!

Vytiahnite výkresy, vodové a temperové farby, oprášte štetce a pustite sa s vašimi drobcami do maľovania! Urobte si tiež malú výstavu vašich výtvorov, tie najkrajšie obrazy si môžete zarámovať a zavesiť. Ak sa vám nechce maľovať, vyskúšajte staré známe zemiakové pečiatky. Zemiak stačí prekrojiť na polovicu, do nej vyrezať nožom symbol – hviezdičku, srdiečko, alebo snehuliaka, nafarbiť výrez a odtlačiť ho na papier.

Alebo vás láka iná kreatívna činnosť? Možností je neúrekom. Upleťte si náramky z bavlniek, prípadne z dnes veľmi populárnych farebných gumičiek. Alebo si vymodelujte veselé postavičky z plastelíny a zahrajte sa s nimi. A čo keby ste zužitkovali staré časopisy? Povystrihujte si z nich obrázky a nechajte vášho malého dizajnéra, nech ich nalepí na výkres a vytvorí koláže podľa vlastnej fantázie.

Máte aj vy nejakú obľúbenú aktivitu, ktorú podnikáte s vašimi ratolesťami, keď počasie nedovoľuje tráviť čas vonku? Podeľte sa o ňu s nami v komentári.

Príspevok 4 tipy, ako tráviť čas s deťmi počas dlhých zimných večerov zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/4-tipy-ako-travit-cas-s-detmi-pocas-dlhych-zimnych-vecerov/feed/ 0
Upršaná aj slnečná? 5 nápadov, čo robiť s deťmi na jeseň https://www.domelia.sk/blog/uprsana-aj-slnecna-5-napadov-co-robit-s-detmi-na-jesen/ https://www.domelia.sk/blog/uprsana-aj-slnecna-5-napadov-co-robit-s-detmi-na-jesen/#respond Wed, 09 Nov 2016 11:33:16 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3060 Teploty síce klesli a počasie býva premenlivé, no napriek tomu je jeseň stále skvelým obdobím na prechádzky. Inšpirujte sa, ako s deťmi tráviť jeseň vonku. Keď jesenné počasie von nepustí, možností, ako sa s deťmi zabaviť vnútri, je stále dosť. Môžete … Continue reading

Príspevok Upršaná aj slnečná? 5 nápadov, čo robiť s deťmi na jeseň zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Teploty síce klesli a počasie býva premenlivé, no napriek tomu je jeseň stále skvelým obdobím na prechádzky. Inšpirujte sa, ako s deťmi tráviť jeseň vonku.

Keď jesenné počasie von nepustí, možností, ako sa s deťmi zabaviť vnútri, je stále dosť. Môžete ich napríklad naučiť svoje obľúbené hry z detstva. Občas však treba zájsť aj von, lenže čo ak na jeseň prevládajú nehostinné dni? Stáva sa vám, že keď opatrujete deti, dochádzajú vám nápady na to, ako ich dostať na čerstvý vzduch? Aj na jeseň čaká vonku množstvo dobrodružstiev, ktoré si deti vedia s chuťou užiť, stačí trocha fantázie.

Užite si opadané lístie

Koruny listnatých stromov sa zafarbili do zemitých odtieňov a postupne sa zbavujú lístia. A práve to je najlepším spoločníkom na jesenných vychádzkach do prírody. Dá sa doňho nielen kopať na chodníku, ale ak je sucho, deti sú schopné do kôp listov aj celé skočiť.

Listy sú však vďačným artiklom aj v prípade, že doučujete deti. Môžete ich presvedčiť na herbár a listy vylisovať v hrubých knihách. Prípadne ich využite na výtvarné umenie – lepte ich vedľa seba do podmanivých koláží, natrite ich vodovými farbami a pečiatkuje na papier, zviažte ich do kytice pre mamu alebo ich pospájajte do pestrého čínskeho draka.

Vydlabte a vyrežte tekvice

Americké tradície postupne priniesli aj na Slovensko obľubu vo vyrezávaní strašidielok z tekvíc. Je to ale vynikajúca aktivita, ktorou možno zabaviť deti, a to nielen v období známeho Halloweenu. Navyše, z jadierok, ktoré vám drobci z tekvíc povyberajú, si môžete upiecť obľúbenú dospelácku pochúťku. Pomoci detských rúčok sa v kuchyni neubráni žiadna gazdinka.

Nebojte sa kaluží

Premenlivé počasie prináša na jeseň aj pomerne časté zrážky. Pohodlie v mokré dni však ľahko vyriešia gumáky, v ktorých sa nemusíte premoknutia obávať, ani keď sa drobec rozbehne do najbližšej kaluže. Vyskákať sa vo vode stojacej na chodníku je predsa rebelstvo, ktoré v detstve lákalo každého z nás.

Pozbierajte jesenné plody

Máte možnosť prechádzať sa v úžitkovej záhrade? Na jeseň je v záhradke množstvo práce, ale aj s tým spojená radosť z plodov, na ktoré záhradkári celú sezónu čakajú. Vezmite deti do sadu a spoločne oberte jablká či hrušky na chutný jesenný koláč.

Pestrosť plodov vám však neujde, ani keď nemáte prístup do záhradky. Stačí zájsť do verejnej gaštanice a nazbierať si zásobu jedlých gaštanov na celú zimu. A pri obyčajnej prechádzke v lese zase môžete obrať šípky na chutný šípkový džem.

Zohnite sa aj po nejedlé gaštany

Zbery gaštanov boli v našom detstve zriadené snáď na každej základnej škole, dnes ich už nezbiera takmer žiadna. Napriek tomu ich majú učiteľky stále vo veľkej obľube, s nejedlými gaštanmi sa dá totiž vymyslieť veľa kreatívnych úloh, napríklad typickí Gaštankovia – postavičky z gaštanov pospájaných špajdlami.

Púšťajte si pestré šarkany

Aj veterné dni môžete s deťmi stráviť vonku, stačí ich aj seba dostatočne motivovať. Púšťať si krásne draky, ktoré vo vetre ladne plávajú po oblohe, to je motivácia, ktorá na jeseň dostane von drobcov aj oteckov. Nezabudnite sa však dobre obliecť a keď vás vietor poriadne vyfúka, vráťte sa domov k hrnčeku horúceho šípkového čaju.

Príspevok Upršaná aj slnečná? 5 nápadov, čo robiť s deťmi na jeseň zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/uprsana-aj-slnecna-5-napadov-co-robit-s-detmi-na-jesen/feed/ 0
Doučovateľka Kristína: Na Domelii som získala toľko klientov, až som zrušila profil https://www.domelia.sk/blog/doucovatelka-kristina-domelii-ziskala-tolko-klientov-az-zrusila-profil/ https://www.domelia.sk/blog/doucovatelka-kristina-domelii-ziskala-tolko-klientov-az-zrusila-profil/#respond Mon, 24 Oct 2016 15:49:27 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3036 Nájsť dobrého doučovateľa je ako objaviť ihlu v kope sena. Prečo je to také náročné, to nám prezradila doučovateľka, o ktorú je mimoriadny záujem. Začiatok školského roka v rodinách so školopovinnými deťmi charakterizuje najmä zvedavé objavovanie nového učiva. Čo však v prípade, že … Continue reading

Príspevok Doučovateľka Kristína: Na Domelii som získala toľko klientov, až som zrušila profil zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Nájsť dobrého doučovateľa je ako objaviť ihlu v kope sena. Prečo je to také náročné, to nám prezradila doučovateľka, o ktorú je mimoriadny záujem.

Začiatok školského roka v rodinách so školopovinnými deťmi charakterizuje najmä zvedavé objavovanie nového učiva. Čo však v prípade, že sa z nového predmetu či ťažšej úrovne učiva stáva strašiak, s ktorým si deti ani rodičia nevedia poradiť? Vtedy je najlepšie nechať to na niekoho povolanejšieho a zavolať si na pomoc doučovateľovIba dobrý doučovateľ môže zmeniť spôsob, akým školák vníma učivo, s ktorým má ťažkosti. A ak aj z obávaného predmetu nespraví obľúbený, zmenou prístupu sa mu aspoň podarí zabezpečiť, že dieťa nebude mať z návštevy školy stres. Ideálnym miestom, kde šikovného človeka na doučovanie nájsť a rovno vidieť referencie na jeho predchádzajúcu prácu, je Domelia. Ani tu však výber nie je nekonečný.

Doučovatelia sú na roztrhanie

Kristína má 26 rokov a ako doučovateľka si zarába v Bratislave. „Najskôr som svoje ponuky inzerovala na iných internetových portáloch, avšak veľmi skoro som zistila, že je to neefektívne,“ začína svoje rozprávanie. „Hľadala som iné alternatívy a portál Domelia mi bol veľmi sympatický. Práve prostredníctvom tohto portálu som si vždy našla veľmi dobrých klientov.“ Profil na portáli Domelia.sk si založila v roku 2012, ako študentka však ešte nemala odvahu doučovať, najskôr opatrovala deti a upratovala domácnosti. Keď získala diplom, rozhodla sa privyrábať si aj doučovaním slovenského jazyka. “Musím priznať, že začiatky boli veľmi komplikované, pretože dlho som mala len dvoch klientov,“ spomína na doučovateľské začiatky.

„O niečo neskôr, keď som chcela získať viacej klientov, uvedomila som si, aký dôležitý je môj profil. Takže som si doma sadla k počítaču a poctivo som si vypracovala profil, ktorý by ma reprezentoval.“ Kristína zrazu dostávala omnoho viac ponúk na doučovanie ako predtým. Práve vďaka takto vypracovanému profilu ju oslovila aj produktová manažérka Domelie Zuzka, ktorá hľadala doučovanie pre deti. Kristína k nim chodí dodnes, jej profil na portáli Domelia.sk však už nenájdete. Prečo? Jednoducho dospela do momentu, kedy zverejnenie profilu už musela zrušiť, pretože nových klientov bola nútená odmietať. Vďaka Domelii sa jej podarilo získať toľko klientov na pravidelné doučovanie, že kalendár má vyplnený do poslednej možnej hodiny.

Kedy začať s doučovaním? Hneď

Kristína potvrdzuje, že najväčší záujem o doučovanie býva na začiatku školského roka, a potom pred uzatváraním známok či skúškami. Tieto vrcholy sezóny sú signálom, že s doučovaním netreba vyčkávať – či ho potrebujete, alebo rozmýšľate o tom, že by ste ho ponúkali. Ak doučovateľa pre seba či svoje dieťa zháňate, nikdy nie je príliš zavčasu začať s hľadaním. Zvýšite tak šance, že sa vám ujde šikovný učiteľ skôr, než jeho čas obsadí iný žiak. A čím skôr spoločné štúdium začnete, tým lepšie výsledky vďaka dlhodobej príprave dosiahnete. No a ak pomoc s doučovaním chcete poskytovať, práve v obdobiach najväčšieho záujmu o tieto služby si najľahšie nájdete klientov. Skúste na to využiť portál Domelia.sk, ktorý klientov i pomocníkov preveruje a dohliada na ich obojstrannú spokojnosť, vytvorte si profil čo najskôr.

Príspevok Doučovateľka Kristína: Na Domelii som získala toľko klientov, až som zrušila profil zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/doucovatelka-kristina-domelii-ziskala-tolko-klientov-az-zrusila-profil/feed/ 0
5 tipov, ako si privyrobiť a nadobudnúť finančnú istotu https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-si-privyrobit-a-nadobudnut-financnu-istotu/ https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-si-privyrobit-a-nadobudnut-financnu-istotu/#respond Sun, 16 Oct 2016 14:46:43 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3032 Chcete cítiť väčšiu istotu vo svojich finančných prostriedkoch? Či ste bez zamestnania alebo si chcete privyrobiť popri ňom, tieto nápady vám pomôžu začať. 1. Jednorazovo si privyrobte Ak nemáte čas na druhé zamestnanie, nájdite si vedľajší job aspoň príležitostne. Jednorazovú … Continue reading

Príspevok 5 tipov, ako si privyrobiť a nadobudnúť finančnú istotu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Chcete cítiť väčšiu istotu vo svojich finančných prostriedkoch? Či ste bez zamestnania alebo si chcete privyrobiť popri ňom, tieto nápady vám pomôžu začať.

1. Jednorazovo si privyrobte

Ak nemáte čas na druhé zamestnanie, nájdite si vedľajší job aspoň príležitostne. Jednorazovú výpomoc v domácnosti s upratovaním, sťahovaním či drobnými opravami určite ocení množstvo ľudí vo vašom okolí. Ani by ste neverili, koľko ľudí napríklad potrebuje pomôcť v záhrade alebo hľadá brigádnikov na jednorazové manipulačné či stavebné práce.

2. Bezbolestne znížte náklady

Máte predplatenú permanentku do posilňovne, kam chodíte len dvakrát mesačne? Predplatené služby, ktoré ani poriadne nevyužívate, sú zbytočný prepych, vzdajte sa ich. Máte radi spoločenské posedenia? Tak namiesto podniku strávte príjemný večer doma. Alebo skúste vymeniť auto či hromadnú dopravu za bicykel. Váš štandard tým určite neutrpí.

3. Speňažte svoj talent

Ovládate plynule niektorý cudzí jazyk? Vynikáte v hre na hudobný nástroj? Alebo vám v škole niektorý vyučovací predmet išiel nadpriemerne? Potom si hravo zarobíte doučovaním. Ak si nie ste svojimi pedagogickými zručnosťami istí, naberte odvahu a jednoducho to skúste. S každou odučenou hodinou sa bude zlepšovať nielen váš žiak, ale aj vy.

4. Zbavte sa zbytočností

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akou peknou sumou môže vášmu rozpočtu pomôcť predaj nepotrebných vecí? Využite internetové bazáre a predajte oblečenie, ktoré nenosíte, či spotrebiče, ktoré nevyužívate. Alebo otvorte garáž a pozvite známych na susedskú burzu či blší trh. Okrem toho, že speňažíte nepotrebné veci, odľahčíte aj svoj životný priestor.

5. Nájdite si dlhodobú brigádu

Ste práve bez zamestnania? Alebo si chcete prilepšiť k súčasnému platu? Nájdite si „bočák“, ktorý budete vykonávať dlhodobo a pravidelne. Môžete raz za čas opatriť niekomu dieťa alebo postarať sa o domáceho miláčika. Prípadne nájdite rodinu, ktorá ocení vašu pomoc pri starostlivosti o starších členov. Stačí zverejniť váš profil na internete.

Príspevok 5 tipov, ako si privyrobiť a nadobudnúť finančnú istotu zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/5-tipov-ako-si-privyrobit-a-nadobudnut-financnu-istotu/feed/ 0
Opatrujete seniora? Takto získate príspevok na opatrovanie https://www.domelia.sk/blog/opatrujete-seniora-ziskajte-prispevok-na-opatrovanie/ https://www.domelia.sk/blog/opatrujete-seniora-ziskajte-prispevok-na-opatrovanie/#respond Fri, 07 Oct 2016 13:10:25 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=3017 Vyžaduje si zdravotný stav seniora vo vašej rodine sústavnú opateru a starostlivosť? Poradíme vám, ako využiť pomoc štátu a získať príspevok na opatrovanie. Krátkodobá dávka Ak je váš rodič či starý rodič napríklad po operácii a potrebuje opateru na niekoľko dní, môžete … Continue reading

Príspevok Opatrujete seniora? Takto získate príspevok na opatrovanie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Vyžaduje si zdravotný stav seniora vo vašej rodine sústavnú opateru a starostlivosť? Poradíme vám, ako využiť pomoc štátu a získať príspevok na opatrovanie.

Krátkodobá dávka

Ak je váš rodič či starý rodič napríklad po operácii a potrebuje opateru na niekoľko dní, môžete s ním zostať doma a požiadať o dávku ošetrovného. Krátkodobú dávku (od 1. do maximálne 10. dňa ošetrovania) vypláca Sociálna poisťovňa. Podmienkou je potvrdenie príslušného lekára, že chorá osoba vyžaduje ošetrovanie inou osobou. Ošetrovné získate po doručení Žiadosti o ošetrovné, ktoré vystaví ošetrujúci lekár chorého. Podmienky vyplácania tejto dávky nájdete tu.

Dlhodobá dávka

V prípade, že sa staráte o člena rodiny s ťažkou chorobou, ktorá vyžaduje celodenné opatrovanie, môžete získať opatrovateľský príspevok. Ak máte záujem o vyplácanie tohto príspevku, navštívte Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo vašom meste s vyplnenou žiadosťou. Ak ste osoba, ktorá poberá dôchodok, táto žiadosť je určená pre vás. Ak dôchodok nepoberáte, vytlačte si a vyplňte tento dokument. V prípade poskytovania opatrovateľského príspevku tiež môžete požiadať štát, aby za vás platil poistné na dôchodkové poistenie. Splniť musíte tieto podmienky.

Náhradná starostlivosť

Čo ak sa o rodičov či starých rodičov nemá kto postarať? Diaľka, pracovná vyťaženosť a iné okolnosti mnohým rodinám bránia ponechať si starostlivosť o dôchodcov na vlastných pleciach. Preto nie je ničím výnimočným nájsť k seniorovi pomoc v domácnosti. Aký druh pomoci konkrétny senior potrebuje? Stačí len nakúpiť, uvariť, upratať a robiť pár hodín spoločnosť? Alebo treba pomôcť aj s hygienou, podávať lieky a poskytnúť nepretržitý dohľad? Nájdite si spoľahlivú opatrovateľku a zabezpečte seniorom prvotriednu starostlivosť aj počas vašej neprítomnosti.

Príspevok Opatrujete seniora? Takto získate príspevok na opatrovanie zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/opatrujete-seniora-ziskajte-prispevok-na-opatrovanie/feed/ 0
Ako naučiť dieťa čokoľvek? Spoznajte jeho štýl učenia https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-cokolvek-spoznajte-jeho-styl-ucenia/ https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-cokolvek-spoznajte-jeho-styl-ucenia/#respond Tue, 20 Sep 2016 15:26:16 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2987 Pýtať sa na záchod, bicyklovať, zapamätať si násobilku, chemickú tabuľku prvkov či dokonca maturitné otázky. S týmito radami dokážete dieťa naučiť čokoľvek. Zažili ste už tú situáciu, keď sa snažíte dieťaťu čo najjednoduchším spôsobom niečo vysvetliť, no výsledok vyzerá skôr ako … Continue reading

Príspevok Ako naučiť dieťa čokoľvek? Spoznajte jeho štýl učenia zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Pýtať sa na záchod, bicyklovať, zapamätať si násobilku, chemickú tabuľku prvkov či dokonca maturitné otázky. S týmito radami dokážete dieťa naučiť čokoľvek.

Zažili ste už tú situáciu, keď sa snažíte dieťaťu čo najjednoduchším spôsobom niečo vysvetliť, no výsledok vyzerá skôr ako hádzanie hrachu o stenu? A vám to nejde do hlavy, keďže tá istá metóda predsa fungovala na vás či staršie dieťa. Znie to ako klišé, ale pamätajte si, že každé dieťa je iné. Učiteľky by vám o tom vedeli rozprávať! V triede im sedí tridsať žiakov, na každého z nich funguje iná metóda a na niektorých akoby nefungovalo vôbec nič. Chyba však nie je v dieťati a istotne nie je ani v učive.

Dôvodom, prečo sa drobcovi nedarí porozumieť úlohe, môže byť nesprávne zvolený spôsob výučby. Existuje totiž niekoľko rôznych štýlov učenia, či už dieťa učíte plávať alebo vymenovať vybrané slová pre bezchybný diktát. A dobrou správou je, že na každý typ žiaka existuje spôsob, ako dieťa naučiť čokoľvek skutočne efektívne. Tieto rady využijete, či patríte k rodičom, opatrovateľkám alebo doučovateľom.

Vizuálny žiak

Pozornosť deti, ktoré sa najlepšie učia pomocou vizuálnych prvkov, upútate všakovakými formami obrázkov, fotiek a diagramov. Ideálne takých, vďaka ktorým deti nadobudnú priestorové porozumenie problému. Napríklad s neobľúbenou matematikou vám pomôžu kocky lega alebo keď chcete vizuálneho žiaka naučiť uviazať si šnúrky, nakreslite mu obrazový návod. Jeden koniec šnúrky nakreslite jednou farbou, druhý inou farbou, aby dieťa ľahšie identifikovalo postup. Alebo s deťmi robte koláže a infografiky o školskom učive, okrem podvedomého učenia si spolu užijete aj výbornú zábavu.

Žiak poslucháč

Existujú deti, ktorým na pochopenie a zapamätanie učiva stačí vypočuť si látku v škole, a pritom nemusí ísť výlučne o géniov a mimoriadne nadané deti. Časť žiakov, ktorí sa dobre učia počúvaním, si vedomosti zapamätá opakovaným počúvaním. Napríklad vďaka riekanke „Hlava, ramená, kolená, palce“ sa aj jasličkár naučí jednotlivé časti tela. So školákom môžete pretextovať obľúbenú pieseň, v ktorej formou asociácií odznie všetko podstatné z učiva. A za pokus stojí aj terapia hudbou – keď chcete, aby sa dieťa sústredilo, skúste mu pustiť klasickú hudbu.

Verbálny žiak

Tiež si dôležité povinnosti párkrát zopakujete, aby ste na ne nezabudli? Možno aj vy patríte k študentom, ktorí si potrebujú tému verbalizovať. Patrí to aj k obľúbeným metódam učiteliek, spomeňte si napríklad na Barta Simpsona, ktorý na začiatku každej epizódy Simpsonovcov za trest opakovane píše na tabuľu nejaké ponaučenie. 🙂  Už zapisovanie poznámok na hodine vlastnými slovami pomáha verbálnemu typu žiakov memorovať učivo. K ďalším osvedčeným spôsobom patrí čítanie učiva nahlas, počúvanie audionahrávok a dokonca aj zanietené diskusie o téme, ktorú by sa dieťa práve malo naučiť.

Pohybový žiak

Stavebnica, divadelné podanie a experimenty, to sú spôsoby učenia, ktorými bez väčšej námahy vstrebú vedomosti deti orientované na pohyb. Dajte učeniu dynamiku a zo spoločného štúdia môžete opäť urobiť skvelú hru. Aby ste školákovi vysvetlili uhly v geometrii, vezmite ho s loptou na ihrisko a demonštrujte teóriu v praxi pri hádzaní na basketbalový kôš. Pri učive o druhej svetovej vojne si môžete postaviť model lietadla, povinné čítanie v literatúre si zase zopakujte formou divadelného predstavenia a na fyziku a chémiu dokonca zoženiete aj zaujímavé stolové hry.

Žiak logik

Aj keď nemotorné batoľatká vyzerajú, akoby bez našej pomoci nič nezvládli, sú to mimoriadne logicky uvažujúce stvorenia. No keď ich necháte objavovať svet vlastnými rúčkami, skôr či neskôr nájdu logické riešenie a prirodzene si ho vštepia. Neskôr sa analytické zmýšľanie detí ukazuje aj v zvedavých otázkach „Prečo?“, ktoré sa dokážu pýtať do vyčerpania (skôr rodičov než seba samých). Malým analytikom v školských laviciach preto odpoveď „Lebo to tak jednoducho je“ nestačí. Zadajte im hypotézu, ktorú si môžu overiť, a nechajte ich vyargumentovať výsledky.

Sociálny žiak

Mnohé deti nemajú rady štúdium podľa klasického vzorca prednášajúci učiteľ vs. počúvajúci žiaci. Preto milujú záujmové krúžky, kde sa môžu učiť v skupinovej atmosfére a navzájom jeden od druhého. Starší žiaci sa zase radi vzdelávajú v malých skupinách s kamarátmi. Aj slovenčinu či matematiku si obľúbia, ak na to budú mať podmienky. Pri spoznávaní učiva môžu dostať konkrétne roly, skupinové projekty alebo si vyskúšajú moderované debaty. Pre študentov vo vyšších ročníkoch je zase neoceniteľnou tímovou skúsenosťou dobrovoľníctvo, brigáda či dokonca stáž.

Samostatný žiak

Aj keď vášmu školákovi chcete s niektorým predmetom pomôcť, myslite na to, že môže patriť ku skupine detí, ktoré preferujú učenie osamote. Skupinové štúdium takéto deti znervózňuje, pretože majú svoje vlastné tempo. A keď im chcete s učením pomôcť vy, zbytočne ich rozptyľujete. Choďte na to cez záujmy žiaka, napríklad ako má rád lietadlá, mimovoľne sa pri tom naučí o gravitácii, počasí, pohybe, zemepise i jazykoch. Najlepšie, ako môžete samostatnému žiakovi s učením pomôcť, je tak, že mu vytvoríte podmienky – vhodné sedenie, osvetlenie či čas, kedy ho nikto nebude rušiť.

Nech sa rozhodnete dieťa učiť čokoľvek, dôležité je, aby ste najskôr poznali, aký spôsob vstrebávania vedomostí naňho funguje. Vyskúšajte všetky metódy a spoznajte jeho štýl štúdia. S najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že na každý predmet funguje niečo iné. A keď si s učením nebudete vedieť rady vy, pomôžte si Domeliou. Vyberte si z profilov doučovateľovšikovných opatrovateliek alebo zverejnite svoj vlastný inzerát.

Príspevok Ako naučiť dieťa čokoľvek? Spoznajte jeho štýl učenia zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-naucit-dieta-cokolvek-spoznajte-jeho-styl-ucenia/feed/ 0
Ako rýchlo našetriť peniaze na dovolenku https://www.domelia.sk/blog/ako-rychlo-nasetrit-peniaze-na-dovolenku/ https://www.domelia.sk/blog/ako-rychlo-nasetrit-peniaze-na-dovolenku/#respond Fri, 15 Jul 2016 12:03:10 +0000 http://www.domelia.sk/blog/?p=2938 Chcete vyraziť na dovolenku, no všetko naznačuje, že peniažkov na účte zatiaľ nie je dosť? Inšpirujte sa tipmi, ako rýchlo zohnať financie na dovolenku. V dokonalom svete by sme všetci mali dovolenku preplatenú zamestnávateľom. Ale keďže v realite si na … Continue reading

Príspevok Ako rýchlo našetriť peniaze na dovolenku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
Chcete vyraziť na dovolenku, no všetko naznačuje, že peniažkov na účte zatiaľ nie je dosť? Inšpirujte sa tipmi, ako rýchlo zohnať financie na dovolenku.

V dokonalom svete by sme všetci mali dovolenku preplatenú zamestnávateľom. Ale keďže v realite si na ňu ešte stále musíme našetriť sami, ponúkam vám niekoľko užitočných nápadov, ako si rýchlo privyrobiť a doplniť peniaze do dovolenkového rozpočtu.

1. Čo najskôr plánujte

Buďte realisti. Ak ste si len teraz začali plánovať dovolenku, na ktorú chcete odísť o mesiac, pravdepodobne si na ňu nebudete môcť vyčleniť toľko, aby ste mohli na mesiac odletieť na Bali. Stanovte si termín dovolenky a vyberte si detináciu s takými cestovnými nákladmi, aké dokážete do plánovaného odchodu našetriť. Nerátajte však len s cenovkou v katalógu cestovky. Do rozpočtu započítajte aj stravu nad rámec, vreckové na zábavu, vstupné za poznávanie či nákup suvenírov. Nezabudnite ani na poistenie či doplňujúce poplatky dopravných spoločností, ktoré často vedia prekvapiť.

2. Dočasne obmedzte nákupy

Spomínate si na to, ako dobrodružne znel pobyt Robinsona Crusoa na opustenom ostrove? Urobte si také dobrodružstvo pred dovolenkou aj vy, a to priamo doma! Pokúste sa jeden týždeň v mesiaci až do odchodu na vašu plánovanú dovolenku žiť len zo zdrojov, ktoré nájdete doma. Napríklad sa v daný týždeň vzdajte nákupov potravín a pracujte len so surovinami, ktoré nájdete v chladničke. Nielen, že vám to ľahšie pomôže docieliť sumu na vysnívanú dovolenku, ale navyše sa naučíte čarovať pri varení. Rovnako sa pokúste nakladať napríklad s drogériou a šetriť pri upratovaní.

3. Jednorazovo si privyrobte

Ak nemáte čas vykonávať popri práci a iných povinnostiach druhé zamestnanie, nájdite si vedľajší job aspoň príležitostne. Jednorazovú výpomoc v domácnosti s upratovaním, sťahovaním či drobnými opravami určite ocení množstvo ľudí vo vašom okolí. Ani by ste neverili, koľko ľudí napríklad v najvyššej sezóne potrebuje pomôcť v záhrade, prípadne koľkí ľudia hľadajú brigádnikov na jednorazové manipulácie či stavebné práce. Rovnako môžete raz za čas opatriť niekomu dieťa alebo postarať sa o domáceho miláčika. Stačí zverejniť váš profil na internete a práca si vás nájde.

4. Znížte súčasné náklady

Máte predplatenú nejakú službu, ktorú ani poriadne nevyužívate? Vzdajte sa jej, napríklad permanentka do posilňovne, kam chodíte len raz do týždňa, je v sporiacom režime zbytočný prepych. Odrieknite si spoločenské udalosti či posedenia v podnikoch a strávte príjemný večer doma. Znížte náklady za telefón a namiesto auta či hromadnej dopravy využívajte chvíľu bicykel. Šetrite, kde sa len dá, ale nevnímajte sporenie ako strašiaka. Jednoducho peniaze, ktoré bežne míňate inde, dočasne preskupíte do dovolenkového rozpočtu. Odrieknite si teraz, aby ste si mohli užívať potom.

5. Nájdite si dlhodobú brigádu

Keď chcete starostiam s dovolenkovým rozpočtom predísť aj o rok, šetrite si na výlet priebežne. Najľahšie sa vám to podarí, ak časť svojho príjmu vyčleníte iba na dovolenkové sporenie, ak to však váš bežný zárobok nedovoľuje, pomôžte si vedľajším. Ovládate cudzí jazyk, vyučovací predmet alebo hru na hudobný nástroj? Odvážte sa a skúste doučovanie, v dlhodobom meradle sa so žiakom budete zlepšovať aj vy. Prípadne nájdite rodinu, ktorá ocení vašu pomoc pri starostlivosti o jej starších členov či naopak o najmenších. Doučovanie a opatrovanie patria k najlepším dlhodobým brigádam.

6. Zbavte sa zbytočností

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akou peknou sumou môže vášmu rozpočtu pomôcť predaj nepotrebných vecí? Využite akýkoľvek internetový bazár a predajte oblečenie, ktoré nenosíte, či spotrebiče, ktoré nevyužívate. Alebo otvorte garáž a pozvite susedov a známych na susedskú burzu, niečo ako malý blší trh. Okrem toho, že speňažíte imanie, ktoré ste ani poriadne nevyužívali, vytvoríte si v domácnsoti väčší životný priestor. A navyše vás to naučí pri každom ďalšom nákupe dvakrát sa zamyslieť nad tým, či vám daná vec nebude opäť len nevyužito ležať v komore.

Príspevok Ako rýchlo našetriť peniaze na dovolenku zobrazený najskôr Blog domelia.sk.

]]>
https://www.domelia.sk/blog/ako-rychlo-nasetrit-peniaze-na-dovolenku/feed/ 0