Ako vybrať krúžky pre deti na celý rok - Blog - Domelia.sk

Ako vybrať krúžky pre deti na celý rok a kde zohnať pomoc s vyzdvihovaním detí?

Vyberáte mimoškolské aktivity pre deti? Poradíme vám, ako vybrať krúžky pre deti na celý rok a na čo sa pri výbere zamerať. Tiež sa dozviete, kde zohnať spoľahlivé vyprevádzanie detí na krúžky a pravidelné vyzdvihovanie zo školy.

Od koľkých rokov dávať dieťa na krúžky?

Každé dieťa sa vyvíja inak, preto je nástup na krúžky individuálny. Tu neplatí čím skôr, tým lepšie. S krúžkami môžu deti začať už v materskej škôlke. Materské školy ponúkajú za mesačný poplatok rôzne aktivity pre najmenšie ratolesti. Je na rodičoch, či budú deti na krúžky dávať. Vybrať si môžete tancovanie, angličtinu aj keramiku. Je nutné začínať s krúžkami už v škôlke? Nie je. Záleží vždy na dieťati. Deti, ktoré ešte nechodia do školy, by mali krúžky navštevovať až od druhej polovice septembra alebo neskôr. Súčasný nástup do škôlky a na nový krúžok je pre malé dieťa veľkou záťažou, ktorú nemusí vždy dobre spracovať. U prváčikov vyberajte záujmové mimoškolské aktivity opatrne. Nástup do prvej triedy je pre dieťa neobyčajnou zmenou. Na krúžky môže dochádzať napríklad až od druhého polroka.

Ako vybrať krúžky

Na túto veľmi ťažkú otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Každé dieťa môže baviť niečo iné. Záleží na tom, ako je orientované. Má rado športové alebo umelecké aktivity? Malé dieťa často nevie, čo by ho mohlo baviť. Preto je na rodičoch, aby sa rozhodli za neho. Možno počas školského roka zistíte, že vybraná aktivita dieťa nebaví a nechce na ňu chodiť. V takom prípade ho radšej nenúťte a skúste spoločne zvoliť niečo iné.

Aktivity pre deti vo veľkých i malých mestách

Vo väčších mestách je na výber zvyčajne viac aktivít, ktoré môžu deti po škole vykonávať. Môžu dochádzať na moderný tanec, karate, kreslenie. Nájdete tú súkromné ​​školy či centrá, ktoré popoludňajšie činnosti pre deti prevádzkujú. V menších mestách nebýva ponuka záujmových činností tak pestrá, ale aj tu sa nájdu dobré riešenia. Vyskúšať môžete napríklad základné umelecké školy, ktoré malým záujemcom ponúkajú širokú škálu popoludňajších aktivít, navyše základné umelecké školy vás finančne príliš nezaťažia. Naopak k drahším aktivitám patrí napríklad tenis, hokej alebo krasokorčuľovanie. Záujmové krúžky ale vždy vyberajte podľa veku dieťaťa.

Veľkú úlohu pri výbere krúžkov hrá vek dieťaťa. Pre najmenšie deti voľte krúžky organizovanej priamo materskou škôlkou, prípadne materským centrom. Pre deti na prvom stupni vyberajte krúžky, ktoré pre nich budú nielen náučné, obohacujúce, ale aj zábavné. Pokiaľ deti budú navštevovať nejaký šport, mal by byť počet tréningov prispôsobený ich veku a fyzickej kondícii.

Využite nábory a dni otvorených dverí

Vybrané športové oddiely, hudobné krúžky aj umelecky zamerané kurzy organizujú nábory, prípadne sa môžete prísť s deťmi pozrieť na deň otvorených dverí. Urobíte si predstavu o tom, ako hodina funguje a tiež deti aspoň čiastočne zistia, či by ich daná aktivita bavila alebo nie.

Ako dieťa dopraviť na krúžok

Dopravná dostupnosť býva pre rodičov jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré rozhodujú, či dieťa bude krúžok navštevovať alebo nie. Malé deti je potrebné na krúžok odvádzať a z krúžku je opäť potreba odprevadiť domov. Vyzdvihovanie z krúžkov býva časovou záťažou – musíte si vziať voľno v práci, prípadne voliť zamestnanie na skrátený pracovný úväzok. Vhodným riešením je nájsť opatrovanie pre deti. Opatrovateľka malé dieťa na krúžok dovedie, počká na neho, a opäť ho odvedie domov.

Nájdite lacné a spoľahlivé stráženie

Na Domelia.sk nájdete spoľahlivé a lacné stráženie. Ako na to? Stačí, keď zadáte inzerát, do ktorého uvediete všetky vaše požiadavky na pestúnku, ktorá sa bude o deti starať. Ak vám stačí iba vyzdvihovanie zo školy a doprovod na krúžky, uveďte túto skutočnosť do inzerátu. Sami si môžete vybrať vhodnú opatrovateľku i podľa registrovaných opatrovateliek, ktoré majú vytvorený profil na Domelia.sk. V profiloch si prečítate tiež hodnotenie od minulých zákazníkov.

Doučovanie priamo u vás doma

Hľadáte doučovanie slovenského či anglického jazyka? Už v septembri viete, že dieťa bude mať problémy s matematikou či fyzikou? Na Domelii nájdete doučovanie podľa svojich predstáv. Zadajte inzerát, alebo kontaktujte lektora, ktorý býva v mieste vášho bydliska.

Rady na záver:

  • Deti sa môžu nadchnúť pre niektoré krúžky len preto, že do nich chodia aj ich kamaráti. Počas roka skúste zistiť, či ho náplň krúžku skutočne zaujíma.
  • Malým deťom stačia dva krúžky týždenne – jeden umelecký a jeden pohybový.
  • Ak ste mali v detstve nejaký sen, stať sa futbalistom alebo baletkou, nevkladajte ho do svojich detí. Aj ony majú svoje sny a môžu byť úplne odlišné, než boli tie vaše.

 

 
Mať postarané o deti, dobré známky v škole, o starých rodičov a domácnosť? Máme rady a tipy na všetko!