Domelia: Ako opatrovať dieťa po celý deň

7 krokov, ako opatrovať deti po celý deň

Chystáte sa opatrovať deti po celý deň? Pripravte sa na všetky povinnosti, ktoré musí zvládnuť každá dobrá opatrovateľka na celodenné opatrovanie detí.

Slovenské rodiny majú čoraz väčší záujem o opatrovanie detí, pretože rodičia sú nútení prispôsobiť sa pracovnej dobe a navyše, opatrovateľkou riešia aj nedostatočné kapacity škôlok. Celodenné opatrovanie detí je preto skvelá príležitosť, ako si privyrobiť, či sa pre tento zárobok rozhodnete ako nezamestnaní, popri materskej či rodičovskej, štúdiu alebo dokonca inej práci jednoducho preto, že čas strávený s deťmi vás napĺňa. Nájsť si rodinu, s ktorou si padnete do oka, je veľmi jednoduché, napríklad na portáli Domelia.sk si môžete vytvoriť profil na opatrovanie detí zadarmo. Kým sa však pre takýto zárobok rozhodnete, prečítajte si niekoľko rád, ako opatrovať dieťa po celý deň.

1. Raňajkový štart

Či začínate opatrovať dieťa ešte pred jeho zobudením alebo vaša opatera začína až neskôr, uistite sa, že dieťa malo raňajky. Nespoliehajte sa len na to, čo vám odpovie drobec, vždy sa o strave porozprávajte s rodičmi. Deti totiž bývajú v stravovaní tvrdohlavé a neraz o tom, či jedli, neodpovedajú pravdivo alebo si ani nespomínajú. Pripravte sa preto na situáciu, že budete musieť pripraviť raňajky, ktorým dieťa neodolá. Pri bábätkách a malých deťoch zase nasledujte presné inštrukcie od rodičov.

2. Dopoludňajší program

Ak sa staráte o dieťa, ktoré chodí do školy či škôlky, dopoludňajšia situácia bude závisieť od toho, či v daný deň prebieha vyučovanie. Ak áno, vašou povinnosťou je odprevadiť ho do školy či škôlky a v dohodnutom čase ho vyzdvihnúť. No aj keď trávite deň mimo školskej prevádzky, treba dodržať nejaký režim. Doobedie je najlepšie na kreatívne činnosti či nové poznatky. So školákom sa môžete naučiť novú básničku či slovíčka z angličtiny, škôlkara zase zaujmú piesne či nové písmenká. Stavte tiež na výtvarnú aktivitu a kreslite si, maľujte či modelujte s deťmi z plastelíny. Počas dopoludnia nezabudnite na desiatu.

3. Výživný obed

Detský organizmus je na pravidelný prísun jedla mimoriadne citlivý a ak drobec vynecháva stravu, môže stratiť chuť do jedla úplne. Potom nastáva nešťastný scenár, keď do detí nevieme dostať žiadny zdravý pokrm. Aby ste sa tomu vyhli, napriek prípadnému odmietaniu sa s dieťaťom naobedujte. Na jedálnom lístku sa vopred dohodnite s rodičmi a ak jeho príprava bude vo vašej réžii myslite aj na to, že obed by mal drobca už na prvý pohľad lákať. Dbajte pri varení na úpravu a servírovanie a zopár trikmi naučíte deti jesť aj zeleninu.

4. Povinný odpočinok

Určite si spomínate, ako ste sa v škôlke po obede prezliekli do pyžamy a nejakú tú hodinku boli nútení pod prísnym pohľadom učiteľky stráviť v posteli. Či sa vám spať chcelo, alebo nie. Rovnako trucovito môže popoludňajší odpočinok vnímať aj dieťa, no napriek tomu je vhodné, aby si poobede oddýchlo. Odpočinok prispôsobte veku dieťaťa. U batoľaťa je to absolútna nevyhnutnosť, mladší škôlkar by si mal oddýchnuť v posteli, staršie dieťa napríklad aj s knihou na gauči. Dozrite však na to, aby dieťa nebežalo “na plný plyn” po celý deň a aspoň na chvíľu spomalilo.

5. Popoludňajšie hry

Poobedie je obdobím, kedy majú deti najviac energie, preto je to najlepší čas na hry. Ak máte v opatere školáka, v prvom rade dohliadnite na to, že si dokončí všetky úlohy. V prípade, že s opatrovaním zároveň dieťa aj doučujete, venujte sa dohodnutej lekcii. Keď má dieťa povinné krúžky, sprevádzajte ho a vyčkajte, kým krúžok skončí. A ak to počasie dovoľuje, strávte spolu nejaký čas vonku, niektorí rodičia dokonca vyžadujú, aby bola opatrovateľka aj športovo aktívna. Na tom, aké športy s drobcom môžete robiť, sa vopred s rodičmi dohodnite a dozrite pritom na jeho bezpečnosť. A ak vám dochádzajú nápady alebo vás počasie núti zostať vo vnútri, naučte deti niektoré z hier vášho detstva. Na pravidlách o pozeraní televízie či používaní tabletu a počítača sa vopred dohodnite s rodičmi a nedovoľte dieťaťu prekročiť povolený rámec používania – či hovoríme o čase, ktorý s prístrojom strávi, alebo aktivitách, ktorá na ňom vykonáva.

6. Večerný režim

S pribúdajúcimi hodinami dochádza energia každej opatrovateľke, ale našťastie, aj deťom. 🙂 Deti by sa už od malička mali naučiť tomu, že večer je istým rituálom. Spýtajte sa rodičov, či nejaký dodržiavajú, ak nie, začnite večerou, ktorá by opäť mala stáť na dohode s rodičmi. Potom dohliadnite na hygienu – ak to rodičia vyžadujú, dieťa okúpte, ak si to neželajú, dozrite aspoň na to, aby malo dieťa umyté ruky, tvár a zúbky a pred spaním bolo na toalete. Prezlečte drobca do pyžamy a uložte do postele, kde mu môžete napríklad čítať, aby sa upokojilo a pripravilo na spánok.

7. Nočná kontrola

Keď dieťa opatrujete aj v nočných hodinách, kontrolujte ho v pravidelných intervaloch. Batoľa kontrolujte aj niekoľkokrát za noc, a to tiež v prípade, že máte k dispozícii detský monitor. Staršie deti zase môžu skĺznuť k vymýšľaniu a namiesto spánku sa budú chcieť hrať, preto ich pravidelnými kontrolami dostaňte do postele. No a čakanie na rodičov si skráťte napríklad tým, že v domácnosti upracete to, čo sa vám s dieťaťom počas dňa podarilo povyťahovať. Uvidíte, ako nesmierne si túto maličkosť budú ceniť rodičia.

Dominika Babulicová
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o tom, ako si vďaka službám v domácnosti uľahčiť život. Či ich poskytujete, alebo využívate.