Preskočiť na obsah

Letné brigády už aj pre 15-ročných. Aké povinnosti treba splniť?

Letné-brigády-už-aj-pre-15-ročných---Blog---Domelia

Oproti minulému roku, kedy bola koronakríza v plnom prúde a mnohé prevádzky a obchody boli zatvorené, sa situácia na pracovnom trhu diametrálne zmenila. Tento rok je oveľa jednoduchšie nájsť si novú prácu alebo privyrobiť si počas leta brigádou. Domelia.sk prináša rady, ako si nájsť letnú brigádu.

 

Ešte stále máte čas nájsť si letnú brigádu. Tento rok majú možnosť privyrobiť si dokonca aj študenti, ktorí nemajú ukončenú povinnú školskú dochádzku. Polovica prázdnin je už za nami, obdobie brigád je v plnom prúde.

Prvé pracovné skúsenosti pomôžu pri hľadaní si práce po ukončení školy

Práve obdobie prázdnin je ideálnym časom pre získanie prvých pracovných skúseností a práve tento voľný čas využívajú študenti na prvé zárobky. Treba však povedať, že brigády neprinášajú iba finančné ohodnotenie, ale aj vďaka nim si mnohí absolventi po ukončení školy nájdu ľahšie prvú prácu. Zamestnávatelia určite ocenia niekoho, kto už prejavil záujem o pracovný trh a má za sebou prvé skúsenosti v práci.

 

Brigáda v zahraničí alebo iba letné privyrobenie si?

Brigádnikov sa dá rozdeliť do niekoľkých skupín. Môžu to byť dlhodobé brigády, brigády v zahraničí, alebo iba sezónne krátkodobé brigády, ako sú napríklad zmrzlinár, plavčík, obsluha s občerstvením na kúpalisku. Tiež môže ísť o kvalifikovanú brigádu napríklad v administratíve, marketingu, cestovnom ruchu, hotelierstve či obchode. Alebo sú to brigády, ktoré sú vyslovene mienené iba ako možnosť privyrobenia si: napríklad práce v domácnosti, babysitting, animátori, doučovanie, upratovanie, starostlivosť o záhradu a podobne. Na trhu sú aj študenti, ktorí využijú možnosť platenej alebo neplatenej stáže.

 

Ako a kde by si nájsť brigádu?

V prvom rade si treba zadefinovať svoje očakávania. Hľadám si brigádu, z ktorej by sa neskôr mohla stať aj trvalá práca alebo si chcem iba privyrobiť a užiť si leto? Chcem sa zdokonaliť v cudzom jazyku? V tom prípade si treba hľadať brigádu už pre letom, aby sme mohli nastúpiť do práce hneď ako to bude možné. Zamestnávatelia vo všeobecnosti oceňujú proaktívnych študentov, ktorí nesedeli celé leto doma, ale venovali sa svojmu seba-rozvoju.

Pracovný trh sa opäť prebudil a preto je tu skvelá príležitosť ako si nájsť brigádu. Ak túžite iba po zárobku, určite si pozrite portály, ktoré ponúkajú prácu na doma: môžete si nájsť tak brigádu ako plavčík, obsluha v občerstvení, doučovanie, kosenie trávy. Ide o jednoduché práce.

Niektorí študenti sú iniciatívni a sami si vyhliadnu firmu, v ktorej by chceli pracovať a oslovia ju na priamo. Sú tu aj nočné brigády ako napríklad  nočný recepčný, alebo inventúra v obchodných reťazcoch.

 

Aké odvodové a daňové povinnosti sú spojené s príjmami zo študentských brigád?

Od marca 2021 sa zmenila legislatíva a zákon umožnil zamestnávanie študentov, ktorí majú 15 rokov, ale ešte nemajú ukončenú povinnú školskú dochádzku. Takýto študenti môžu vykonávať takzvané ľahké práce, ktoré nijakým spôsobom neohrozia ich bezpečnosť, ani zdravie a vývoj. Vykonávanie brigád je spojené s najnižším odvodovým zaťažením. Ak firma zamestná študenta, ktorého príjem nepresiahne hranicu 200 eur, je možné, aby si tento študent podal žiadosť o oslobodenie príjmu od odvodov. Pri dohode o brigádnickej činnosti nevzniká povinnosť platiť preddavky do zdravotnej poisťovne a prihlasovanie a odhladovanie do Sociálnej poisťovne tiež zariadi zamestnávateľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *