Preskočiť na obsah

Zdravá ekologická kúpeľňa bez odpadu. Ako na to?

Ekologická-kúpeľňa-bez-odpadu.-Ako-na-to - Domelia.sk

Kúpeľňa je miesto, kde sa umývame, relaxujeme, rozmýšľame, spievame si. Možno má vplyv aj na to, ako sa cítime, a celkom určite odráža náš životný štýl. Aj kúpeľňa môže niesť prívlastok „ekologická“ – stačí si zaužívať niekoľko jednoduchých návykov (a možno aj odhodiť predsudky).

Keď je menej viac

Hovorí sa, že najlepší odpad je ten, ktorý nikdy nevznikne. Prenesme si túto vetu do kúpeľne a rozhliadnime sa okolo seba. Koľko rôznych prípravkov na čistenie, umývanie, pranie nájdeme? Koľko plastových fliaš od šampónov, kondicionérov, odličovačov a čistiacich vodičiek vyhodíme? Starostlivosť o seba a prírodu sa nemusí vylučovať. Naopak – môžu ísť ruka v ruke. Množstvo agresívnych čistiacich prostriedkov dokážu nahradiť ekologické prostriedky a dokonca si ich dokážeme vyrobiť aj svojpomocne doma z dostupných, lacných a šetrných ingrediencií.

Ak máte doma sódu bikarbónu, ocot či kyselinu citrónovú – máte základ k čistej domácnosti bez chémie. Vyrobíte si z nich ekologické čistiace prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa, mastnoty, zápachu, prírodné plákadlo, no využijete ich  aj na údržbu umývačky riadu či práčky a predĺžite im tak životnosť.

 

Prechod na prírodnú kozmetiku

Ak neviete, čím začať, vyskúšajte mydlo. Keď sa vám najbližšie minie tekuté mydlo na umývanie rúk, položte si na umývadlo jeho tuhú alternatívu. Ak budete dbať na to, aby nestálo vo vode, vydrží vám dlhšie ako tekuté a na peknej mydelničke vám kúpeľňu aj skrášli.

Ekologický-šampón-bez-odpadu - Domelia.sk

Tip: Dajte si pozor na zloženie. Nie všetky tuhé mydlá sú zdravé. Kvalitné prírodné mydlo obsahuje glycerín. V praxi ho spoznáte tak, že vám pri používaní po čase nepraskne a nevytvorí sa cezeň ryha. Zdravé prírodné mydlá vám pokožku ošetria a nebudú ju vysúšať, čo je najmä v čase pandémie a zvýšenej potreby umývania rúk žiadúce.

 

Keď si časom zvyknete na tuhé mydlo, vyskúšajte aj tuhý šampón. Niektorí ho volajú „mydlo na vlasy“ a niet sa čomu čudovať, pretože tak naozaj vyzerá. Koncentrovaný šampón bez vody vám vlasy šetrne umyje a ošetrí bez toho, aby ste sa museli obávať o životné prostredie. Dá sa zohnať buď v papierovej krabičke alebo dokonca úplne bez obalu, takže nevyprodukujete vôbec žiaden odpad. Vynachváliť si ho nevedia najmä cestovatelia, pretože zaberá málo miesta, vydrží dlho a keďže je tuhý, nehrozí, že sa vyleje. A áno: naozaj pení a nádherne vonia 🙂

 

Tip: Pokiaľ sú vaše vlasy jemné a elektrizujú, alebo sú dlhé a ťažko sa rozčesávajú, vyskúšajte k tuhému šampónu aj tuhý kondicionér.

 

Dá sa prať ekologicky?

Zloženiu bežných pracích prostriedkov človek väčšinou nevenuje pozornosť, pokiaľ nemá citlivú pokožku alebo netrpí alergiami či ekzémom. Pôsobia dráždivo kvôli obsahu rôznych syntetických látok, parfumov, rozjasňovačov, bielidiel, fixátorov farieb či peničov. Okrem nášho zdravia to nie je výhra ani pre prírodu: zaťažuje ju ich výroba aj samotné používanie.

Pritom prírodné pracie prostriedky (väčšinou na báze mydlových orechov) sú účinné a v prepočte na jedno použitie (pri správnom dávkovaní) dokonca lacnejšie.

 

Tip: Efekt pracieho prostriedku vo veľkej miere ovplyvní tvrdosť vašej vody. Jej hodnota vám napovie, ako prací prostriedok dávkovať a či je potrebné pridávať aj zmäkčovač vody.

 

Je ekologická kúpeľňa drahá?

Pokiaľ máte pocit, že ekologická kúpeľňa je drahá, máme pre vás tip: prepočítavajte si všetko na počet použití. Prírodná kozmetika aj ekologická drogéria majú tendenciu vydržať dlhšie, často sú koncentrované, takže ich stačí použiť oveľa menej. Nepreháňajte to preto zbytočne s dávkovaním a držte sa odporúčania výrobcu.

Ekologická-drogéria-bez-odpadu - Domelia.sk

Rovnaký trik môžete použiť aj v prípade iných pomôcok: znovu použiteľný holiaci strojček, menštruačný kalíšok či morská hubka. V porovnaní s ich jednorazovou alternatívou ich nákup stojí viac, no v prepočte na počet použití sú tieto vychytávky nielen ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie riešenie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *