Ako zistiť, na čo má vaše dieťa talent?

Každý správny rodič podporuje svoje dieťa v činnosti, na ktorú má nadanie. Avšak ešte pred tým, ako začneme rozvíjať v dieťati jeho talent, je ho potrebné objaviť. Pýtate sa, ako ostatní rodičia prišli na to, že ich ratolesť vyniká práve v tej či onej oblasti? Ak je váš drobec ešte malý, no vy už dnes uvažujete, na čo by sa asi hodil, poradíme vám, ako spoľahlivo určiť, na čo má talent.

Happy child with painted hands

Už v ranom veku si všímajte, čo pôsobí na vaše dieťa ako magnet. Rado si kreslí a maľuje? Spieva a skúša hru na hudobný nástroj? Rado vám pomáha pri varení? Snaží sa napodobniť písmená a skladať slová? Alebo zbožňuje kopať do lopty, či sa vždy dokonale vyblázni pri plávaní? Ak máte doma škôlkara, popýtajte sa tiež pani učiteľky, k čomu vaša ratolesť inklinuje, ktorá z aktivít ho najviac baví. To bude pre vás odrazový mostík.

Dajte si však pozor, ako vyhodnotíte tieto zistenia. Ak vaše dieťa skutočne baví spev, no pritom dokážete vy i jeho okolie objektívne zhodnotiť, že nemá hudobný sluch a spieva falošne, budete musieť zakročiť: tadiaľto totiž cesta nepôjde. Spev môže ostať jeho koníčkom, snažte sa v ňom ale podnietiť záujem o ďalšiu činnosť, v ktorej vyniká. Možno sa to zdá prísne, verte však, že pre napredovanie vášho dieťaťa je to nevyhnutné.

Iným prípadom je však tlačenie dieťaťa do niečoho, v čom sa „necíti“ dobre. Majte vždy na pamäti, že vaše dieťa môže mať vlastné túžby a možno sa nechce stať tenisovou hviezdou, ako ho o tom presviedčate. Nesnažte sa za každú cenu plniť svoje sny na vašom dieťati. Ak má vášeň pre úplne inú oblasť, aj keď na míle vzdialenej od vašich predstáv, zhodnoťte, či má pre ňu skutočný talent. V prípade, že sami vidíte, že sa mu v tejto činnosti darí a má šance na úspech, dovoľte mu vybrať si vlastnú cestu a podporujte ho.

Dajte si však pozor na prehnanú podporu a nezdravé „hecovanie“. Každý rodič chce svoje dieťa motivovať k tým najlepším výkonom, nikdy však nepoužite cestu zosmiešňovania, podceňovania, vysmievania, príkazov a zákazov. Ak vaše dieťa konkrétna činnosť naozaj baví, dbajte najmä o to, aby sa jej aj naďalej venovalo s láskou a zanietením. Sekírovanie, tvrdý výcvik a nútenie dieťaťa môže spôsobiť, že si k tejto oblasti vypestuje nechuť, ba až odpor a nakoniec sa rozhodne s tým, na čo má talent, skončiť. Zvoľte radšej zlatú strednú cestu – motivujte vaše dieťa, podporujte ho, prehlbujte jeho vášeň k danej oblasti, vyzdvihujte jeho úspechy a nezabudnite mu pripomenúť, že prípadné prehry sú poučením a hnacím motorom k budúcim víťazstvám.

Eva Sulovcová
Copywriterka z marketingového oddelenia spoločnosti Profesia. Zbožňuje kreatívne písanie, na Domelia blogu sa snaží radiť všetkým rodičom aj nerodičom.