5 Tipov ako sa vrátiť po materskej do práce? Na čo a ako sa pýtať zamestnávateľa? - Blog - Domelia.sk

5 Tipov ako sa vrátiť po materskej do práce. Na čo a ako sa pýtať zamestnávateľa?

Z nedávneho výskumu vyplýva, že 83% opýtaných Sloveniek sa chce postupne vrátiť do práce skôr, než po troch rokoch. Ak nad (čiastočným) návratom premýšľaš aj Ty, týchto 5 otázok/ tipov ti ukáže ako sa vrátiť po materskej do práce a ako si uľahčiť diskusiu so zamestnávateľom.

1. Očakávania

Či sa vraciaš kvôli finančnej situácii, alebo chceš profesne rásť, pre obe strany je fér ujasniť si, kde sa práve nachádzate. Dôležitý je postoj, s ktorým do diskusie ideš. V ideálnom scenári skús vopred od kolegov zistiť, ako veľa práce práve majú. Potom sa môžeš postaviť do pozície toho, kto chce, resp. vie pomôcť, aj keď zatiaľ len čiastočne.

 

„ Zatiaľ si viem predstaviť pracovať x hodín mesačne, čiže viem pomôcť s….. Pomohlo by Vám to? Aké sú Vaše predstavy o spolupráci?

 

2. Skrátený úväzok

Typov úväzkov a pracovných zmlúv je mnoho. Vyhovuje ti napr.6 hodín týždenne, alebo sa chceš o agendu deliť s ďalšou mamičkou (tzv. job sharing)? Samozrejme, veľa záleží od pracovnej pozície, ak to tá tvoja aspoň trochu umožňuje, skús vyzdvihnúť svoje pozitíva:

 

„Viem, že štandardná pracovná doba je 8 hodín, moje dieťa ma ale naučilo využívať čas oveľa efektívnejšie, ako pred tým. Navyše, ak by sme sa vedeli dohodnúť na skrátenom úväzku, ja sa nemusím trápiť, či stihnem škôlku a Vy zase, či som sústredená.“

 

3. Načasovanie porád a odchodu

Predstav si, že je 15:00 a po dobre vykonanej práci sa chystáš po dieťa do škôlky. Všetci kolegovia ale ďalej sedia a tvária sa veľmi sústredene, príp. naplánujú dôležitú poradu na 16:00. Veľmi pravdepodobne si neuvedomujú, že sa vlastne nemôžeš zúčastniť a že nastal tvoj čas na odchod domov. Ak máš pocit, že sa to môže stať, otvor túto tému vopred.

 

„Keďže sme sa dohodli, že budem končiť o 15:00, môžete o tom informovať aj mojich nadriadených/kolegov? Viem, že zvykneme mávať dôležité porady poobede a tých by som sa rada zúčastnila. Tak len, aby na mňa mysleli pri plánovaní.“

 

4. Práca z domu

Ak vieš pracovať aj z domu, určite si stanov s nadriadeným pravidlá vopred. Mnohí zamestnávatelia sú voči tzv. home-officu právom skeptickí a to z rôznych príčin. Prvý krok je teda jasné nastavenie pravidiel, napr. na čas choroby, alebo obdobie krátkych prázdnin:

 

„Verte mi, po čase na materskej sa veľmi rada vraciam do kolektívu, takže čo sa práce z domu týka, vieme sa napr.dohodnúť na obdobie krátkych školských prázdnin? V lete je to samozrejme iné, ale keď majú napr.na jar 2 dni voľno, nemám ich s kým nechať doma.“

 

5. Dieťa na pracovisku

Klasický scenár: s dieťaťom si objednaní k zubárke na 11:00, takže chystať ho do škôlky nemá zmysel. Na druhej strane máš ráno dohodnuté pracovné stretnutie, ktoré by si mala stihnúť. Čo tak zobrať dieťa so sebou a zabaviť ho napr. kreslením, príp. rozprávkou? Ak je pracovisko pre deti bezpečné, neboj sa otvoriť túto tému!

 

„Ak budem príležitostne potrebovať dieťa doniesť do práce, napr. pred dohodnutou návštevou lekára, je v poriadku, keby si tu niekde vedľa mňa kreslilo/pozeralo rozprávku? Po intenzívnom čase spolu doma tu teraz bude tráviť dosť času a malej/malému určite pomôže, ak uvidí, kde pracujem.“

 

Hľadaj obojstranne výhodnú dohodu

Otázku „Ako to zvládnem?“ si asi kladieme všetky, osobitne ak sa do pracovného kolobehu vraciame po dlhšom čase doma. Pochybnosti a otázky sú teda bežnou súčasťou návratu.
Na druhej strane vidíme, že miera nezamestnanosti je v súčasnosti na Slovensku extrémne nízka, čo znamená, že stále viac zamestnávateľov sa snaží matkám vyjsť v ústrety.

Neboj sa teda otvorenej diskusie – ak sa chceš vrátiť a tvojmu zamestnávateľovi dokážeš uľahčiť život, obojstranne výhodná dohoda bude určite možná.

 

Patrícia Hirschnerová

Patrícia Hirschnerová - Blog - Domelia.sk

Čerstvá matka, ktorá má rada svoju prácu. Verí, že zmysluplný dialóg existuje a teší sa, keď k nemu dochádza aj medzi matkami a zamestnávateľmi.

 
Mať postarané o deti, dobré známky v škole, o starých rodičov a domácnosť? Máme rady a tipy na všetko!