Preskočiť na obsah

Marie Kondo: príjemné upratovanie metódou KonMari

Marie Kondo: príjemné upratovanie metódou KonMari - Westwing článok obr 1 - Blog Domelia.sk

Väčšina z nás vníma čistotu v domácnosti ako nudnú, rutinnú a často zaťažujúcu povinnosť, ktorá obmedzuje náš voľný čas a častokrát nás unavuje. Čo keby sme našli radosť a rešpekt pri upratovaní predmetov, ktoré nás každý deň obklopujú? Marie Kondo je najpopulárnejšia odborníčka na svete pre všetko, čo súvisí s upratovaním a organizovaním domácnosti. Jej tipy implementovali milióny čitateľov a divákov a ona sama bola oslavovaná ako skutočná guru upratovania. Určite stojí za to vyskúšať jej metódu, pomocou ktorej získate vo vašom šatníku dodatočné miesto!

Metóda KonMari od Marie Kondo

Pred niekoľkými rokmi vydala Japonka Marie Kondo svoju prvú knihu „Kúzelné upratovanie“, v ktorej podrobne opísala spôsob organizácie a usporiadania priestoru, ktorý vyvinula. Metóda KonMari spôsobila doslova revolúciu v upratovaní domácností na celom svete a kniha sa stala nespochybniteľným bestsellerom. Autorka neskôr vydala niekoľko ďalších publikácií a spustila vlastný televízny program, čím získala status skutočnej hviezdy. Dnes už asi na svete neexistuje miesto, kam by sa metóda KonMari nedostala. Aké je jej tajomstvo?

Princípy upratovanie pomocou metódy KonMari

Priaznivci metódy KonMari pripúšťajú, že ju v počiatočnej fáze nie je jednoduché implementovať. Je to najmä preto, že sme všetci zvyknutí na klasické metódy, ktoré sa v rodine dedia z generácie na generáciu. Pri upratovaní podľa metódy Marie Kondo by ste sa mali riadiť niekoľkými pravidlami.

Nájdite dôvod, prečo chcete začať s upratovaním

Správny prístup je kľúčový, takže pred upratovaním sa zamyslite, prečo chcete priestor vôbec usporiadať. Dôvodov môže byť veľa, ale podľa Marie Kondo nás čistenie primárne zbavuje zbytočnej príťaže, lúči sa s minulosťou a je vynikajúcim východiskom pre zmeny aj v iných oblastiach života. Jedným slovom, ak začínate novú životnú etapu, začnite ju upratovaním!

Naučte sa vyhadzovať

Na začiatok je dôležité zbaviť sa všetkých zbytočností. Vyhoďte nepotrebné veci, ktoré ste už roky nepoužívali a ponechajte si len tie, ktoré máte radi alebo majú pre vás určitú hodnotu. Pri každej veci si zodpovedajte jednoduchú otázku: Prináša mi to ešte radosť? Týmto spôsobom si uľahčíte rozhodovanie a účinne pomôžete vyčistiť váš šatník či inú časť domácnosti.

Upratujte podľa kategórie

Namiesto klasického upratovania miestností navrhuje Marie Kondo usporiadať veci podľa kategórií. Vďaka tomu presne vieme, koľko a aké veci z danej kategórie doma máme.

Marie Kondo navrhuje usporiadanie do nasledujúcich kategórií:

 • oblečenie: vrátane všetkého príslušenstva, obuvi a doplnkov,
 • knihy,
 • papier: všetky druhy dokumentov a poznámky,
 • Komono: teda rôzne veci, ktoré okrem iného zahŕňajú kozmetiku, kancelárske potreby, šport, doplnky v kuchyni a kúpeľni, čistiace potreby, elektroniku,
 • položky so sentimentálnou hodnotou.

Marie Kondo: príjemné upratovanie metódou KonMari - Westwing článok obr 2 - Blog Domelia.sk

Stanovte si reálne ciele

Dôležité je, aby ste postupovali metódou malých krokov. Nemôžete triediť všetky kategórie v jeden deň. Nesnažte sa všetko urobiť naraz a upratujte byt po kúskoch, napríklad jeden deň si vytrieďte oblečenie, ďalší deň knihy a podobne. Rovnako nezabúdajte zhromažďovať veci z celej domácnosti. Pozrite sa aj do suterénu a podkrovia. Až vtedy uvidíte koľko vecí z danej kategórie ste v skutočnosti nazhromaždili.

Počúvajte svoje srdce

Aj keď ste danú vec už roky nepoužívali, neznamená to, že ju musíte vyhodiť. Siahnite po každej položke v danej kategórii, pozorne sa zamyslite a vnímajte pocity, ktoré vo vás vyvoláva. Prináša vám to radosť? Alebo nie? Podľa metódy KonMari si môžete vyrobiť aj malú dekoráciu z vecí, ktoré majú pre vás osobitú a sentimentálnu hodnotu, akými sú napríklad fotografie, pohľadnice alebo iné suveníry.

Tip! Neviete čo so sentimentálnymi obrázkami a kresbami vašich detí? Nemusíte ich skrývať v albume, ktorý pravdepodobne chytíte do ruky raz ročne. Vytvorte z nich nástennú galériu zarámovaním každého umeleckého diela. Vďaka tomu vás potešia práce vašich detí každý deň!

Poriadok v skrini a organizácia oblečenia

Ako získať viac priestoru aj v malom šatníku a zásuvkách? Veľmi jednoducho! Marie Kondo vytvorila vlastnú metódu skladania oblečenia. Spočíva hlavne v rolovaní odevov a ich vertikálnom ukladaní. Metóda KonMari nespočíva len v tom, že váš byt vyprázdnite od nepotrebných vecí, sústrediť sa musíte aj na správny systém opätovného ukladania. Veci rovnakých kategórií skladujte zásadne pohromade, umiestnenie v rôznych kútoch domácnosti by len rozptylovalo vašu pozornosť. Pri organizácii šatníka by ste sa mali držať týchto krokov:

 • Každý kúsok oblečenia zložte najskôr do obdĺžnika a preložte na tretiny. Takto zložené oblečenie potom môžete jednoducho uložiť do skrine, zásuviek alebo úložných boxov, avšak nie do tzv. “komínkov” na seba, ale vedľa seba ako knihy do knižnice.
 • Pri ukladaní vecí na vešiaky je tiež potrebné dodržiavať poriadok – postupujte zľava doprava, pričom na ľavú stranu umiestnite dlhšie a ťažšie kúsky napríklad kabáty, vpravo zas ľahšie a kratšie obliečenie ako napríklad blúzky.
 • Nebojte sa ani rovnakých kategórií oblečenia, tričká roztrieďte napríklad na tielka, krátky rukáv, dlhý rukáv a jednotlivé skupiny potom ďalej podľa vzorov či farieb.

Vďaka týmto krokom bude všetko oblečenie v zásuvke či v skrini perfektne usporiadané, viditeľné a ľahko prístupné. Veľmi dobrým pomocníkom pri organizácii šatníka sú aj úložné boxy a krabice.

Marie Kondo: príjemné upratovanie metódou KonMari - Westwing článok obr 3 - Blog Domelia.sk

Držte sa nových pravidiel

Gratulujeme, podarilo sa vám vyčistiť domácnosť od nepotrebných vecí a zlej energie! Teraz máte okolo seba viac priestoru a radosti. Odteraz sa snažte kupovať iba veci, ktoré skutočne potrebujete a využijete. Nechajte si predmety, ktoré majú pre vás hodnotu, ale príliš nepodliehajte sentimentu. Držte sa nových pravidiel a v prvom rade sa nebojte zmeny!

Žijeme v konzumnom svete a všetci vieme, koľko zbytočného odpadu každý deň vyprodukujeme. Mali by sme sa snažiť nekupovať nepotrebné veci a s každou položkou v našej domácnosti zaobchádzať s úctou. Ak ste si však nepotrebnú vec kúpili a počas upratovania metódou KonMari zistíte, že sa jej chcete zbaviť, radšej sa ju pokúste vrátiť, posunúť niekomu ďalej alebo vymeniť, miesto toho aby ste ju vyhodili.

Sprievodca: najdôležitejšie kroky pri KonMari upratovaní

Na záver sme si pre vás pripravili zhrnutie dôležitých krokov, ktoré vám uľahčia vaše upratovanie. Možno sa stane rutinné upratovanie pre vás aj zábavou?

 1.  Usporiadajte položky podľa veľkosti: Platí to nielen pre oblečenie a obuv. Triedenie predmetov rovnakej veľkosti vytvorí dojem väčšieho poriadku.
 2.  Usporiadajte položky podľa toho ako často ich používate: Potrebujete vhodný príklad? Niektoré kuchynské doplnky používate takmer každý deň, iné raz za mesiac alebo dokonca aj menej. Zoraďte ich na jednom mieste tak, aby ste mali na dosah tie, ktoré používate najčastejšie. Slávnostné taniere, ktoré vyberáme len zriedkavo možno umiestniť na hornú policu skrinky alebo príborníka.
 3.  Z neporiadku, poriadok: Pri organizovaní konkrétnej kategórie zhromaždite všetky predmety, ktoré máte a odložte ich na jedno miesto. Pri prehrabávaní sa kopou oblečenia zistíte, koľko párov topánok a svetrov v skutočnosti máte. Naozaj ich všetky potrebujete?
 4.  Každá položka by mala mať svoje miesto: Každá vec by mala mať svoj vyhradený priestor, úložný box či zásuvku. Ak ju vždy vrátite späť tam kde patrí, už nikdy nebudete mať problém s jej hľadaním.
 5.  Transparentné krabice sú vašim spojencom: Na odkladanie vecí z konkrétnej kategórie používajte priehľadné nádoby. Vďaka tomu okamžite nájdete to, čo momentálne hľadáte.

Napriek svojej malej výške má Marie Kondo veľkú moc – jej metóde dôverovali milióny ľudí na celom svete. Môže to svedčiť iba o jednej veci: že to funguje a stojí to za vyskúšanie. Najmä ak zmena vašich návykov pri upratovaní môže skutočne spôsobiť revolúciu v celom vašom živote!

 

Infografika Marie Kondo: príjemné upratovanie metódou KonMari - Westwing článok obr 3 - Blog Domelia.sk

 

TIP! Hľadáte účinné spôsoby ako niečo vyčistiť? Možno vám pomôžu praktické rady z Westwing, napríklad ako vyčistiť koberec.

 

 

Zdroj fotografií: Westwing

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *