FB---Big---Post---Máte-doma-prváka

Máte doma prváka? Na čo sa treba pripraviť?

Leto opäť ubehlo míľovými krokmi a brány škôl sa už opäť otvárajú.  Aj vás tento rok čaká nová skúsenosť a vaša rodina sa pripravuje na novú životnú etapu s prvákom alebo prváčkou? Musíte sa pripraviť na mnohé novinky, ktoré vás čakajú. Domelia.sk vám prináša všetky rady a tipy, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť novú skúsenosť.

 

Upravte izbu pre budúceho školáka

Vymeňte tapety s rozprávkovými motívmi v detskej izbe a pripravte izbu pre školáka, na ktorú bude môcť byť hrdý. Onedlho možno zmiznú pusinky na rozlúčku pred školou a vaše dieťa bude chcieť byť čoraz dospelejšie. Bezstarostné chvíle plné detských hier teraz prerušia školské povinnosti a malý drobec bude potrebovať svoj vlastný priestor, kde sa bude môcť nerušene pripravovať do školy. Vytvorte spolu pracovný kútik, v ktorom si bude môcť písať úlohy a učiť sa na svoje prvé písomky.  Pracovný stôl, stolička, poličky na knihy, to všetko na vás teraz čaká.

 

Pripravte si peňaženku

Zošity, knihy, pomôcky do školy, výlety, mimoškolské aktivity, krúžky, strava, výbava pre školáka a vreckové, je to dlhý zoznam vecí, ktoré vás odrazu môžu prekvapiť pri živote so školákom. Nástup do školy je spojený s mnohými výdavkami. Najlepšie bude, ak sa na ne postupne pripravíte už pre letom. Spíšte si zoznam vecí, ktoré musíte dokúpiť ešte pred nástupom do školy. Pomôže vám to vyhnúť sa plným nákupným centrám a vypredaným regálom v obchodoch. Celková cena výbavy pre prváka sa zvykne vyšplhať do 150 eur.

 

Rozprávajte sa spolu a vysvetlite svojmu dieťaťu, čo všetko ho čaká

Porozprávajte svojmu drobcovi o tom, čo všetko ho v škole čaká, aké nové veci sa tam môže naučiť. Doprajte svojmu dieťaťu oddych a čas aj pre seba. Nezahlťte ho množstvom krúžkov a aktivít hneď po škole. Váš prváčik si musí postupne zvyknúť na školskú dochádzku a školský režim ako taký. Aj vy si máte po práci chuť vyložiť nohy na stôl a relaxovať pri televízii? Možno podobne sa bude cítiť aj vaše dieťa.

 

Trpezlivosť je alfou a omegou rodičov

Predstavte si svoj prvý deň v práci. Všade samé nové tváre, nové pracovné miesto, náplň práce, ktorej nie celkom rozumiete a zvláštny pocit neistoty. A teraz si predstavte, s akými rôznymi emóciami sa musí popasovať malý prváčik. Musí si zvyknúť na úplne nový režim, už to nie je hranie sa v škôlke. Všade samé povinnosti, musí si vytvoriť nové väzby so spolužiakmi a k tomu všetkému sa musí naučiť kopec nových vecí. To je dosť aj na dospelého, súhlasíte? Obrňte sa trpezlivosťou a pokúste sa všetky veci v pokoji vysvetliť. Nenechajte sa vyviesť z miery, ak vaše dieťa odmietne ísť do školy aj ďalší týždeň.  Musíte mu v pokoji vysvetliť, čo všetko ho čaká a neminie.

 

Pozitívne sa nalaďte

Hovorí sa, že nič nie je horšie ako nahnevaná mama. A k tomu ešte vystresovaná? Ak je to možné, všetko si vopred pripravte, aby ste nič nenechali na poslednú chvíľu. Prečítajte si zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať žiadnemu prvákovi. Ani samotné nákupy by ste si nemali nechávať zbytočne na posledné dni pred nástupom do školy. Najlepšie je využiť posledné slnečné dni a vybehnúť na rodinný výlet. Dieťa tým príjemne naladíte na školu, do ktorej sa už určite teší. Porozprávajte mu nejakú zábavnú príhodu zo svojho detstva, zo školy a určite sa výborne zabavíte. Nové učivo sa snažte vysvetliť s trpezlivosťou, možno to budete musieť zvládnuť zopakovať aj niekoľkokrát.

 

Určite svoj prvý rok v škole spolu hravo zvládnete. Nenechajte nič na náhodu, šťastie praje pripraveným. Pomôžete tým eliminovať zbytočný stres, ktorý tým môžete vytvoriť svojmu malému školákovi.

 

 

 
Mať postarané o deti, dobré známky v škole, o starých rodičov a domácnosť? Máme rady a tipy na všetko!