10 tipov na skvelé leto s nízkym rozpočtom - Blog - Domelia.sk

10 tipov na skvelé leto s nízkym rozpočtom

Situácia z posledných mesiacov donútila najmä rodiny s deťmi prehodnotiť svoje plány na letnú sezónu a pozmeniť svoj program. Ak ste sa rozhodli aj napriek tomu zažiť skvelé leto na Slovensku, určite nebudete ľutovať, veď vybrať sa vždy dá, aj keď má človek práve o niečo hlbšie do vrecka. Školské zariadenia budú dva mesiace zatvorené, a preto je najvyšší čas pustiť sa do plánov na leto. Ako zažiť skvelé leto aj s nízkym rozpočtom?

Čo je horšie ako unudené dieťa? No predsa nervózni rodičia. Čas s deťmi mimo domu padne vhod celej rodine. Veď ani vám sa určite nechce tráviť slnečné letné dni doma medzi štyrmi stenami. Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako si spríjemniť leto u nás doma na Slovensku.

Grilovačka a opekačka s priateľmi

Spomínate si ešte na zážitky zo svojho detstva, keď ste sa spolu s rodičmi vybrali na poriadnu opekačku? Takéto spomienky nám ostávajú v pamäti po celý život. Nemusíte cestovať dlhé hodiny k moru a minúť na dovolenku všetky úspory. Deti sú iné ako my dospelí. Pozerať sa na svet detskými očami by sa občas hodilo každému z nás. Deti sú v podstate veľmi skromné… Vidia radosť v maličkostiach a úplne im bude stačiť vaša pozornosť a neha. Ak ich navyše zoberiete na opekačku s pravými špekačkami, ktoré si budú môcť sami opiecť nad ohňom, máte vyhraté. Ak by ste svoj nápad s opekaním chceli predsa len vyšperkovať, môžete spolu s priateľmi usporiadať grilovačku. Každý donesie niečo z domu a deti sa budú môcť dosýta vyšantiť s kamarátmi.

Večerný film a premietanie pod holým nebom

Letné kino - 10 tipov na skvelé leto s nízkym rozpočtom - Blog - Domelia.sk

Horúci letný večer, chladený nápoj do ruky, nad hlavou nebo plné hviezd a pred vami voľný večer. Ale čo s deťmi? Ak sú už dostatočne veľké na to, aby zvládli neskoršiu večierku, môžete im urobiť skvelý zážitok v podobe večerného premietania pod holým nebom. Dodnes si spomínam ako ma mama zobrala prvýkrát do kina, a preto sa večerné kino určite zapíše medzi zážitky vašej rodiny.

Turistika, kam vás vaše nohy zavedú

Na turistike je krásne to, že ju môžete robiť takmer kdekoľvek. Či sa vyberiete s deťmi do hôr alebo len na najbližšiu vyhliadku neďaleko vášho mesta, určite si budete odtiaľ prinášať skvelý pocit zo spoločne strávených chvíľ. Večer si pripravte všetky potrebné veci, aby ste sa ráno nemuseli stresovať. Ruksak na plecia a môže sa vyraziť. Do toho ešte chutná desiata a nejaké to ovocie a môžete si urobiť piknik priamo v prírode. Na Slovensku je veľa pekných miest, kde ste určite ešte neboli. Môžete vytiahnuť mapu a ukázať deťom, ako sa plánovali výlety za našich čias.

Pozorovanie nočnej oblohy

Letné mesiace sú ako stvorené na pozorovanie úkazov na oblohe. Najmä august je dobre známy ako „mesiac padajúcich hviezd“. Zoberte si baterku, piknikovú deku a vyrazte na miesto, ktoré nie je osvetlené mestskými reflektormi. Takto budete mať ideálnu chvíľu na pozorovanie nočnej oblohy. Deti budú môcť počítať, koľko padajúcich hviezd za celý večer videli, a vy ich môžete naučiť všetky známe súhvezdia.

Opekačka - Hviezdy - Nebo - 10 tipov na skvelé leto s nízkym rozpočtom - Blog - Domelia.sk

Tvorivé dielničky pre šikovné ručičky

Deti milujú čas, kedy sa môžu sebarealizovať a niečo nové vytvárať. Rozvíja to ich umelecké cítenie a aj kreativitu. Dnes sú už takmer v každom meste dostupné tvorivé dielne pre deti, kde si naši najmenší môžu vyskúšať rôzne techniky pre svoje umelecké výtvory. To bude radosti, keď sa budú môcť doma pochváliť, čo sami vytvorili.

Minifarmy so zvieratkami

Počas prázdnin by ste určite nemali vynechať ani možnosť oboznámenia sa s novými zvieratkami. Bude to zážitok pre všetky vekové kategórie. V dnešnej dobe pribúda detí, ktoré majú zo zvierat strach, a preto kontakt so zvieratami bude určite pre vašu rodinu prínosom. Veď mnohé z nich sa dokonca používajú ako súčasť terapií pri rôznych zdravotných problémoch.

Slnečné dni pri vode

Voda a leto! To je kombo, ktoré bude zaručene fungovať počas horúcich letných dní. Zájdite si na kúpalisko alebo bio bazén, vaše deti sa tam zaručene vyšantia. Ak by ste chceli ušetriť na vstupnom a máte blízko dostupné aj prírodné jazero, zoberte svoje ratolesti na celodenný výlet, kde budú mať o zábavu postarané. Verte tomu, že im bude stačiť lopta či nafukovačka a veľa, veľa vody.

Zoo, jaskyňa, piknik na lúke…

Vazecka Jaskyna - 10 tipov na skvelé leto s nízkym rozpočtom - Blog - Domelia.sk

Ruku hore, kto z vás v detstve nezažil návštevu Zoo, exkurziu hradov a zámkov alebo prechádzku tajomnou jaskyňou. Môžete ich zakončiť piknikom na lúke, ktorý bude príjemnou čerešničkou na krásnom dni plnom zážitkov. Takéto výlety sa deťom zaručene zapáčia a budú na ne aj po rokoch spomínať.

Nájdite krásu v bežnom dni a dovoľte deťom niečo, čo obvykle nemajú dovolené

Presaďte s deťmi kvetiny, urobte si spoločný projekt alebo vytvorte spolu niečo, čo vaše dieťa baví. Miluje maľovanie? Kúpte veľké biele plátno, ktoré spoločne vymaľujte a obraz si potom zavesíte doma na stenu. Alebo vyrobte spolu búdku pre vtáčiky. Mnoho rodín dnes rozmýšľa ekologicky a okrem triedenia odpadu si kúpia domov kompostér. Ten môžete vybrať spolu s deťmi, dokúpiť si všetky potrebné komponenty a ďalšie týždne budete spolu sledovať, ako sa vášmu eko dielu darí. Kúpte deťom o kopček zmrzliny naviac, dovoľte im byť vonku o niečo dlhšie ako majú zväčša dovolené, prípadne im pripravte nočnú hru s baterkou.

Zoberte deti do kina, na zmrzlinu alebo si choďte spolu zašportovať. Robte to, čo majú vaše deti najradšej alebo im ukážte niečo úplne nové. Budú milovať čas strávený vo vašej spoločnosti a zažijú tak vďaka vám nezabudnuteľné prázdniny plné zážitkov.

 

 
Mať postarané o deti, dobré známky v škole, o starých rodičov a domácnosť? Máme rady a tipy na všetko!