Tipy,-ako-si-poradiť-so-škvrnami-a-fľakmi-v-domácnosti - blog - Domelia.sk

Tipy, ako si poradiť so škvrnami a fľakmi v domácnosti

Poznáte to… Nikto ich nechce a aj tak ich každý má. O čo ide? Je jedno čo ste vyštudovali, koľko zarábate, čo robíte, fľakom a škvrnám sa človek v živote jednoducho nevyhne. Čo s nimi? Spolu s Domelia.sk si prečítajte, ako si poradiť s neobľúbenými spoločníkmi každej domácnosti.

Vyliali ste omylom na gauč červené víno alebo vaše deti dávajú každý deň zabrať celej domácnosti? Ako si poradiť so zapratými škvrnami alebo prilepenou žuvačkou na obľúbených nohaviciach? Prinášame vám šikovný manuál, ako sa vysporiadať s neželanými spoločníkmi v domácnosti.

Nedajte špine a škvrnám šancu zaschnúť

Polovica vášho úspechu, ako poraziť novovzniknuté škvrny je čas vašej reakcie. Konajte ihneď a nedúfajte, že po zaschnutí to pôjde lepšie. Opak je pravdou. Ak necháte fľak zaschnúť alebo sa špina „zaperie“ do oblečenia na nízkej teplote, je pravdepodobné, že si s ňou poradíte už veľmi ťažko.

Fľaky z ovocia a detských príkrmov na detskom oblečení

Môžete vyskúšať kadejakú „chémiu,“ ktorej by ste sa ale pri oblečení pre bábätká mali radšej vyhnúť. Možno tomu nebudete veriť, ale možno si aj vy spomínate na mydlo, ktoré používali ešte naše mamy počas čias socializmu… A ono naozaj funguje! Namočte oblečenie do teplej vody, škvrnu poriadne potrite mydlom, poriadne pošúchajte v rukách a doprajte nejaký čas mydlu, aby sa s neželaným fľakom popasovalo. Potom stačí detské oblečenie oprať v práčke na vyššej teplote. Výsledok vás určite milo prekvapí.

Prilepená žuvačka na obľúbených nohaviciach? Žiadny problém

Určite sa vám už stalo, že ste si omylom sadli na lavičku, kde bola žuvačka. Čo teraz s ňou, keď nejde odstrániť z obľúbeného oblečenia? Vyskúšajte na ňu priložiť niečo studené, malo by to po stvrdnutí zísť bez problémov dole. Ak to takto nepôjde, vložte celý kus oblečenia na pár hodín do mrazničky. Žuvačku po vybratí hravo strhnete dole.

Ako oživiť bielizeň, ktorá zašedla?

Vyskúšajte kúzlo prírodných ingrediencií. Citrón, ocot, sóda i dokonca prášok do pečiva pomôžu v boji proti šedému oblečeniu. Aj to vaše už stratilo pôvodnú farbu? Pridajte do bielizne napríklad vínny ocot a uvidíte, ako zosvetlí vaša bielizeň.

Červené víno na gauči či koberci? Pohroma, ktorá dokáže pokaziť celý večer

Modlite sa, aby ste mali doma dostatok soli, ak sa vám prihodí v domácnosti takáto červená pohroma. Vysypte dostatok soli na škvrnu a nechajte dostatok času na to, aby soľ vytiahla celé červené farbivo z textilu. Vyskúšať môžete aj plnotučné mlieko alebo citrónovú šťavu, ktorú nalejete na zašpinenú plochu.

S krvou je to podobne ako s vínom

Ak sa trápite s pozostatkom krvi na oblečení alebo inom textile, pokúste sa postupovať podobne ako pri červenom víne. Okrem soli môžete vyskúšať aj silu sódy bikarbóny či citrónovej šťavy.

Najhoršie sú škvrny od vyliateho make-upu priamo na kus vášho oblečenia

Prednedávnom sa mi stala dosť nepríjemná vec. V kúpeľni  som mala na zemi pripravenú obľúbenú športovú bundu na pranie, keď som omylom buchla do make-upu, ktorý sa po páde na podlahu rozbil a vylial sa na najlepšiu bundu, akú mám vo svojom šatníku. Už som sa s ňou v myšlienkach rozlúčila, ale musím povedať, že ma opäť zachránilo žlčové socialistické mydlo, ktoré po dvojdňovom čistení a šúchaní škvrny konečne zabralo. Dnes bundu opäť nosím. A to je aj dôkaz toho, že pri škvrnách a fľakoch sa netreba hneď vzdávať. Držím vám palce a šťastné odstraňovanie neželaných „kamošov.“

 

 

Alexander Okoš
Alexander Okoš
Marketingový nadšenec s veľkou chuťou pomáhať akoukoľvek cestou.