Učitelia základných škôl sú odmeňovaní ako opatrovateľky detí

Učitelia základných škôl s vysokou školou zarobia asi toľko ako opatrovatelia detí. Učiteľov nedostatok financií núti k tomu, aby si privyrábali doučovaním.

Iste si spomínate na veľké protesty učiteľov v závere roka 2015. 10. decembra napríklad učitelia zorganizovali protestnú akciu s názvom „Babysitting day“ a podtitulom Aká pláca, taká práca. „Cieľom akcie je poukázať na to, že mzda učiteľa je na úrovni babysitterky, a tiež na to, ako vláda investuje do vzdelávania detí. Výsledky žiakov klesajú a nízke sú aj platy učiteľov. To sa, samozrejme, odzrkadľuje na celkovej kvalite vzdelávania. Do plánovanej akcie sa plánuje zapojiť zhruba 200 škôl,“ uviedol v tom čase Vladimír Crmoman, viceprezident Slovenskej komory učiteľov, líder Iniciatívy bratislavských učiteľov. V praxi táto akcia vyzerala tak, že učitelia sa na hodinách s deťmi viac hrali, ako učili.

Keďže mnohí z doučovateľov a pomocníkov na Domelia.sk sú povolaním učitelia, vzali sme si na pomoc platový portál Platy.sk a pozreli sme sa na to, čo hovoria čísla.

Opatrovateľky detí zarobia toľko, ako učitelia základných škôl

Platy kvalifikovaných zamestnancov v oblasti školstva sú výrazne pod priemerom platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním. Podľa portálu Platy.sk, kde učitelia základných škôl uvádzajú hrubý mesačný plat 795 eur, tvorí priemerná hodinová mzda len necelých 5 eur. Pričom opatrovateľky detí, ktoré si prostredníctvom portálu Domelia.sk hľadajú prácu, si za hodinu vypýtajú od 4 eur. Mzda opatrovateliek detí a babysitteriek je však flexibilná, často sa pohybuje v rozmedzí od 2 eur do 10 eur za hodinu. To znamená, že mesačne by mohli zarobiť viac ako učitelia základných škôl s vysokoškolským vzdelaním.

Keby učiteľ základnej školy namiesto učenia mesiac doučoval, zarobil by zhruba 1 232 eur

Neľahká finančná situácia učiteľov často vedie k tomu, že si po práci zarábajú aj doučovaním. Na Domelia.sk si učitelia za doučovanie 1 hodiny pýtajú v priemere 7,70 eur na hodinu. Ak by štát platil učiteľom toľko, aká je ich trhová hodnota, ich príjem by mal byť na úrovni 1 232 eur mesačne. To je aj suma na úrovni 1,2 násobku platu priemerného zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním, čo je aj dlhodobou požiadavkou na zvýšenie platu učiteľov.

Pozrite si veľké porovnanie platov a zárobkov pomocníkov, ktoré sme pri príležitosti Dňa učiteľov robili minulý rok. A ak si chcete privyrobiť doučovaním cez portál Domelia.sk, vytvorte si doučovateľský profil.

Eva Sulovcová
Copywriterka z marketingového oddelenia spoločnosti Profesia. Zbožňuje kreatívne písanie, na Domelia blogu sa snaží radiť všetkým rodičom aj nerodičom.