Dokáže práca v domácnosti nahradiť trvalý príjem?

Ak by upratovačky pracovali na živnosť, mesačne by zarobili dvojnásobok toho, čo im dá zamestnávateľ. Ako sú na tom ďalšie profesie, ktoré možno vykonávať doma?

Vymeniť istotu fixného mesačného platu za možnosť flexibilne narábať so svojím časom. Komu by sa takáto predstava nepáčila? Nie každý má však dostatok odhodlania, aby vymenil trvalé zamestnanie za živnosť. A pritom nemusíte rozbiehať žiadny megalomanský biznis, úplne stačí zarábať si prácou v domácnosti.

Porovnali sme reálne slovenské platy na pozíciách príbuzných tým činnostiam, ktorými si pomocníci v domácnosti privyrábajú na Domelii. Na naše veľké prekvapenie sa ukázalo, že niektoré práce doma sú zaplatené lepšie ako riadne zamestnanie. A to dokonca pri menšom objeme odpracovaných hodín. Čo by ste si vybrali vy?

Seniori vynášajú viac ako deti

Najrozšírenejšou službou na Domelii je opatrovanie detí, za posledný rok ju ponúkalo takmer päťtisíc opatrovateľov. Podľa deklarovaných skúseností ide často o ľudí, ktorí sa profesijne profilovali ako au-pair, vychovávatelia, ale aj animátori. Podľa prieskumu miezd na Platy.sk je priemerný hrubý mesačný plat na týchto troch pozíciách 568 eur.

Opatrovateľky detí na Domelii si za hodinu pýtajú v priemere 5,49 eura. Pri takejto hodinovej odmene by si pri 150 pracovných hodinách v mesiaci mohli prísť až na 824 eur. Opatrovatelia seniorov by si však za týchto podmienok zarobili ešte viac, keďže svoju hodinovú prácu si cenia na 6 eur. Paradoxne, napriek lepšiemu zárobku starostlivosť o seniorov aktuálne ponúka iba niečo málo cez tisíc pomocníkov.

Upratovačky si cez živnosť polepšia najviac

Podľa celoslovenského prieskumu platov si pracovníčky na pozícii upratovačka mesačne v hrubom zarobia iba 436 eur. Ľudí, ktorí na Domelii ponúkajú svoje šikovné ruky na upratovanie, je za posledný rok vyše tritisíc a svoje služby hodnotia v priemere na 6,08 eur za hodinu. Pri takejto marži im úplne stačí upratovať domácnosti štyri hodiny denne 18 dní v mesiaci (72 hodín za mesiac) a prídu si na rovnakú mesačnú odmenu. Pri 150 hodinách pracovného času by si dokonca prišli na 912 eur.

Učitelia môžu radšej doučovať

Veľká časť pedagógov sa otvorene hlási k tomu, že svoj mesačný príjem a rodinný rozpočet navyšujú aspoň súkromným doučovaním. Ich pracovná doba sa teda zatvorením brán školy nekončí a mnohí trávia ešte niekoľko večerných hodín doučovaním predmetov svojej špecializácie.

Učiteľ na základnej škole dostane podľa Platy.sk mesačne od štátu v priemere 765 eur v hrubom. Doučovatelia matematiky na Domelii si však za posledný rok pýtali priemerne 7,74 eur za hodinu doučovania. S takýmto príjmom by im stačilo súkromne odučiť päť hodín denne 20 dní v mesiaci (sto hodín za mesiac) a stále by mali o pár eur lepší plat ako ich kolegovia zo škôl, ktorí v práci trávia neporovnateľne viac času, s väčším počtom žiakov a bez možnosti individuálneho prístupu k nim.

Pri doučovaní hry na hudobný nástroj dokonca stačí pracovať každý deň ešte o hodinu menej a učiteľ sa platovo vyrovná svojim kolegom v základnej umeleckej škole s hrubým mesačným príjmom 673 eur. Keď teda na Deň učiteľov budete svoje dieťa vyprevádzať do školy s karafiátom či bonboniérou na znak vďaky pre triednu učiteľku, spomeňte si na to, že si mohla vybrať aj tú jednoduchšiu cestu za zárobkom.

Domelia_praca_doma_platy.sk

Vyžaduje si to podnikateľské schopnosti

Nahradiť trvalý príjem prácou doma je teda úplne reálne a vo väčšine prípadov finančne dokonca výhodnejšie. Je iba otázkou vašich podnikateľských zručností, či si ako pomocník v domácnosti dokážete nájsť dostatočné množstvo klientov. Poznáte niekoho, komu sa vďaka Domelii podarilo prejsť na živnosť? Dajte nám o tom vedieť, radi zverejníme jeho inšpiratívny príbeh.

Niektorých ľudí totiž odrádza nutnosť vyhľadávať ako samostatne zárobkovo činná osoba nových klientov. A kvôli neistote, či po ponúkaných službách bude dostatočný dopyt, sa veľa ľudí do takejto obživy ani neodhodlá. Všetky pocity diskomfortu však môže nahradiť práve portál s ponukou prác v domácnosti ako Domelia.sk. Stačí zverejniť svoj profil, skúsenosti, očakávania a vaše časové možnosti – a práca si vás už nájde sama.

Dominika Babulicová
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o tom, ako si vďaka službám v domácnosti uľahčiť život. Či ich poskytujete, alebo využívate.