Domelia: Otec vo voľnom čase číta knihu dieťaťu

Materská nie je dovolenka. To však muži uznajú, až keď ju zažijú

V súčasnosti čoraz viac počúvame o tom, že na rodičovskej dovolenke ostáva otec. A nie je to len v prípadoch, ak partnerka prináša do rodinného rozpočtu viac peňazí. Mnoho otcov si chce vyskúšať každodennú výchovu dieťaťa na vlastnej koži. A všetci po tejto skúsenosti priznávajú: materská nie je dovolenka, je to drina!

Všetko to, čo prežívajú ženy na materskej, si vyskúšal napríklad aj Čech Dominik Landsman. Ten svoje každodenné útrapy začal dokonca aj publikovať a vďaka svojim zúfalo-vtipným príspevkom sa stal veľmi populárnym blogerom. Dá sa povedať, že práve Dominik Landsman otvoril tému otcov na materskej a poukázal na to, že zostať doma vychovávať dieťa nie je vôbec hračka.

Mužom na rodičovskej sa otvorili oči

Landsman sám vo svojich príspevkoch priznáva, že materská dovolenka má s dovolenkou, akú poznáme, len málo spoločné. To potvrdzujú aj muži, ktorí si vyskúšali materskú: uznávajú, že zvládnuť takú záťaž je obdivuhodný výkon. Málokedy sa totiž hovorí o tom, že byť na materskej znamená byť často fyzicky, ale aj psychicky vyčerpaný, človek musí zvládnuť zorganizovať si povinnosti a taktiež aj čas. Či už ide o čerstvo narodené deti, kedy sa človeku nabúra celý režim, alebo väčšie deti, ktorým neustále treba vymýšľať program a dohliadať na ne.

Byť otcom na materskej môže byť prínosné

Hoci sa na Slovensku na otcov na materskej pozeráme tak trochu s prekvapením, v konečnom dôsledku táto „výmena“ za matku nemusí byť na škodu. Mnohí čerství otcovia totiž takmer nevedia alebo nemajú skúsenosť, ako sa postarať o svoje dieťa. Práve na materskej môžu získať zručnosť v prebaľovaní, obliekaní, kŕmení, ale napríklad aj upratovaní. Pre manželku sa tak stanú obrovskou pomocou a čo je najlepšie, prehĺbi sa vzťah s ich dieťaťom. A v prípade, že by mal otec s dieťaťom zostať na istý čas sám, nebude to pohroma, ale naopak – situáciu zvládne s ľahkosťou.

Myslíte si, že by niektorým oteckom materská prospela?

Nech už je u vás doma na rodičovskej ktokoľvek, máme pre vás v súvislosti s ňou dve dobré správy:

Tou prvou je, že od 1. januára tohto roka sa zvýšila materská dávka spolu s príspevkom na starostlivosť o dieťa. Z pôvodných 65 % materská porástla na 70 % denného / pravdepodobného vymeriavacieho základu. Opäť si tak o niečo prilepšíte.

A tá druhá dobrá správa? Ak sa z akéhokoľvek dôvodu musíte vrátiť z rodičovskej do pracovného kolotoča, o vaše dieťa sa rady a odborne postarajú opatrovateľky z Domelie. Vyberte si zo zoznamu opatrovateľku vo vašom okolí, a to podľa vašich vlastných preferencií.

Zuzana Dravecká Moussa