Predsavzatia - Blog - Domelia.sk

Vytvorte si novoročné predsavzatia a ciele, ktoré skutočne dodržíte

Koniec roka nám vždy prináša priestor pre bilancovanie všetkého, čo sme zo svojich cieľov stihli splniť, ale aj toho, čo sa nám naplniť nepodarilo. Je to ideálny čas na to, zamyslieť sa, kam sa chcem v nasledujúcom období posunúť ďalej. Domelia.sk vám poradí, ako si vytvoriť novoročné predsavzatia, ktoré nás neodradia.

Dávanie si novoročných predsavzatí siaha až do doby starých Rimanov, ktorí uctievali Boha, ktorý symbolizoval príchod všetkého nového. Bol považovaný za Boha začiatkov aj koncov. Ruku na srdce, aj vy si každoročne sľubujete, že určite od Nového roka začnete chudnúť? Alebo dáte výpoveď v práci a nájdete si niečo lepšie? Ste z tých, ktorí majú spísaný celý zoznam novoročných predsavzatí, ale aj tak na ne po pár dňoch úplne zabudnú? Majú vôbec takéto predsavzatia zmysel?

 

Vytvorte si zoznam predsavzatí, ktorý vás nebude odrádzať

S Novým rokom prichádza nová energia, kedy sme ešte plní plánov. Túto tvorivú energiu po čase vystrieda realita všedných dní a naše vízie idú do stratena. Pokúste sa urobiť to tento rok o čosi inak, vyskúšajte si dať na každý mesiac nejakú milú výzvu. K dodržaniu týchto predsavzatí počas celého roka 2021 by vám mohla pomôcť aj kniha „Projekt šťastia.“

  •  Január: Budem milá ku všetkým ľuďom, s ktorými sa stretnem.
  •  Február: Každý deň sa v niečom prekonám.
  •  Marec: Každý deň niekomu pomôžem.

… takto by sme mohli pokračovať aj ďalej, ale je na vás, aké ciele a vízie si splníte. Pokiaľ však budete mať vlastný cieľ alebo plán, ktorý by ste si chceli v danom roku naplniť, pôjde sa vám za svojimi predstavami a v ich naplnení oveľa ľahšie, akoby ste ani len netušili, čo vlastne chcete. Prečo je to tak dôležité?

Najprv musíte vedieť čo chcete, aby ste to mohli splniť

Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte najprv vedieť, po čom túžite. Alebo ste už natoľko prepadli komfortnej zóne, že ste už zabudli aj snívať? Myslíte si, že práve nie je vhodná doba, aby ste si splnili to, po čom už dlho túžite? Neodkladajte veci a svoje sny na neskôr. Konajte dnes, zajtrajšok už nemusí prísť.

Konkrétne ciele prinášajú vytúžené ovocie

Ak ste príliš nedisciplinovaní alebo zaneprázdnení a už vopred tušíte, že vaše januárové predsavzatia zapadnú prachom alebo skončia na smetisku vašich nápadov, stanovte si len jeden konkrétny cieľ, ktorý sa budete snažiť čiastkovými cieľmi naplniť. Netreba si však zamieňať svoje nejasné sny a túžby s cieľmi. Preto svoj sen- „Budem cestovať“ zameňte za: Do konca roka 2021 si našetrím peniaze a pôjdem na dovolenku na Bali. Snažte sa byť pri stanovení si svojho cieľa čo najviac konkrétny. Ak máte takto stanovený cieľ, teraz vám ostáva už len prešpekulovať, akými spôsobmi ho môžete naplniť.

  •   Prestanem utrácať za zbytočnosti- nekúpim si nič, čo naozaj nepotrebujem.
  •   Začnem viac variť domáce jedlo.
  •   Prestanem chodiť všade autom, budem chodiť do práce peši.
  •   Začnem viac šetriť: každý mesiac si odložím 200 eur bokom.
  •   Nájdem si novú prácu alebo požiadam šéfa o zvýšenie platu.
  •   Svoju skvelú angličtinu využijem a začnem doučovať. = Zarobím si tak peniaze navyše.

Nevzdávajte sa po prvých neúspechoch

Snažte sa vo vašich cieľoch vytrvať počas celého roka. Prvotnú motiváciu možno po niekoľkých týždňoch vystrieda stereotyp a zabehnuté zvyky. Nenechajte sa ale odradiť a snažte sa znova nájsť nadšenie a snahu, aby ste sa počas roka mohli spokojne vyvaľovať napríklad na spomínanom Bali. Držíme vám palce. Nikdy sa nevzdávajte.

 

Alexander Okoš
Alexander Okoš
Marketingový nadšenec s veľkou chuťou pomáhať akoukoľvek cestou.