Domelia: Otec vo voľnom čase číta knihu dieťaťu

Slováci chcú viac voľného času. Podporiť ich môže aj zamestnávateľ

Aby Slováci zladili súkromie s kariérou, neváhajú platiť za výpomoc v domácnosti. Podpora rodinného života tak môže byť kľúčovým zamestnaneckým benefitom.

Práca v dnešnej dobe v mnohých odvetviach čoraz viac zasahuje aj do súkromia zamestnancov. Nepretržitú zastihnuteľnosť sa ľudia naučili akceptovať, za svoju ochotu riešiť pracovné povinnosti aj v čase osobného voľna by však ocenili väčšiu ústretovosť zo strany zamestnávateľov voči rodinným povinnostiam. Ako sa z firmy môže stať moderný family-friendly zamestnávateľ?

1. Nedovoľte, aby povinnosti v rodine znamenali stres

Z prieskumu, ktorý uskutočnil portál Platy.sk na vzorke 14 237 respondentov, vyplýva, že zosúladenie práce so súkromným životom je pre mnohých Slovákov stresujúce. Až šestnástim percentám respondentov komplikujú život nadčasy a až 8 % zamestnancom vo veku od 35 do 44 rokov spôsobuje stres snaha skĺbiť pracovný život s rodičovskými úlohami.

Čoraz vyššie nároky na pracovný čas a dostupnosť zamestnancov prirodzene spôsobili, že stále viac Slovákov deleguje povinnosti v rodine a domácnosti. Rastúci záujem o výpomoc potvrdzuje aj Zuzana Dravecká Moussa, manažérka portálu Domelia.sk, ktorý spája ponuku a dopyt po prácach v domácnosti.

“V posledných týždňoch sledujeme, že medziročne na Domelia.sk pribudlo o 50 % viac inzerátov,” upozorňuje. Dopyty po opatrovateľke detí či upratovačke za dva roky stúpli približne o polovicu, počet inzerátov o opatere pre seniora sa takmer zdvojnásobil. “Slováci pritom za hodinu práce neváhajú zaplatiť aj 5 či 7 eur.”

Počet inzerátov, v ktorých Slováci hľadali výpomoc v domácnosti

2. Doprajte svojim zamestnancom čas na regeneráciu

Pri snahe zlúčiť povinnosti v práci s tými, ktoré mnohých čakajú po návrate domov, zvyčajne nezostáva čas na regeneráciu. Aby dlhodobá záťaž, napríklad pri opatere chorého člena rodiny, nezanechala na zamestnancoch následky v podobe vyčerpania či dokonca vyhoretia, umožnite im v náročných obdobiach ľahšie zmanažovať pracovný čas.

Podnecujte k tomu, aby si vaši zamestnanci dokázali rodinné povinnosti vybaviť aj v pracovných dňoch a nemíňali na ne dovolenkové dni, ktoré majú slúžiť na oddych či sebarozvoj. Podporu rodinného života môžete dať najavo napríklad voľnejším prístupom k dochádzke. Flexibilná pracovná doba okrem iného pomáha odbúravať časový stres rodičov pri vození detí do školy a na krúžky.

Zamestnancom – obzvlášť tým, ktorí dochádzajú z väčšej vzdialenosti – umožnite aspoň raz do týždňa pracovať z domu a neočakávajte od svojich ľudí, aby chodili do práce v čase ochorenia. Prácou z domu im pomôžete s liečbou, ochránite ostatných kolegov a celému tímu dáte najavo, že odovodnená práceneschopnosť nie je hriech.

3. Vezmite časť povinností v rodine a domácnosti na seba

Preplácanie nákladov spojených s domácimi prácami, príspevok na opatrovateľku v čase služobnej cesty či firemné jasle začínajú byť atraktívnymi zamestnaneckými výhodami už aj na Slovensku. Situáciu sleduje aj Zuzana Dravecká Moussa: “Snažíme sa firmám zjednodušiť implementáciu takýchto benefitov na firemné náklady.”

Portál Domelia preto zaviedol Benefit pre zamestnanca – ročné členstvo, vďaka ktorému si potom v databáze stránky môže nájsť výpomoc. Ľudia takto využívajú služby opravárov, upratovačiek, opatrovateliek, ale aj súkromných lektorov. Firmy tak môžu podporiť nielen work-life balance, ale aj osobný rozvoj svojich zamestnancov.

ZISTIŤ VIAC O BENEFITE

4. Zaveďte úväzky podporujúce naplnený rodinný život

V prípade dlhodobých (opatera príbuzného) či opakujúcich sa úloh (starostlivosť o domácnosť) mnohí zamestnanci zastávajú názor, že rodinné povinnosti by s kariérou skĺbili ľahšie, ak by mohli pracovať na čiastočný pomer. Podľa Eurostatu však iba 6 % Slovákov pracuje na skrátený úväzok, pričom priemer v EÚ je 20 %.

To sa odráža aj na nízkom záujme kandidátov o pracovné miesta s dlhým pracovným časom. Skúste preto pracovnú dobu rozdeliť na kratšie časové úseky, zamestnajte ľudí na skrátený pomer alebo dajte šancu zamestnancovi na výpomoc. Pri pozíciách, ktoré si nevyžadujú prítomnosť v prevádzke, zvážte aj zavedenie práce na diaľku (telepráca).

V neposlednom rade dajte najavo, že vo vašej spoločnosti sa netreba rozhodovať medzi kariérou a rodinou – je možné mať oboje súčasne. Nepodceňujte obavy žien, že možné tehotenstvo im zabráni v kariérnom postupe, a ak sa chce mamička vrátiť do práce, ale zároveň nezanedbávať dieťatko, umožnite jej čiastočný úväzok.

Domelia: Práca na skrátený úväzok v jednotlivých krajinách EÚ v roku 2016

Za zmenou životného štýlu je sťahovanie za prácou

Hlavným dôvodom, prečo Slováci čoraz ochotnejšie platia za výpomoc cudzím ľuďom, je najmä vzdialenosť od rodinných príslušníkov, ktorí by im s bežnými povinnosťami pomohli. Migráciu za pracovnými príležitosťami nemalými prostriedkami podporuje aj štát poskytnutím príspevku na presťahovanie za prácou. Mladé rodiny stovky kilometrov od starých rodičov sú potom pri nedostačujúcom počte predškolských zariadení nútené zveriť deti opatrovateľke.

A naopak, starnúci rodičia končia v starostlivosti opatrovateľky. Podľa štatistík Eurostatu sú slovenskí dôchodcovia odkázaní na pomoc skôr ako zvyšok Európy. Priemerný vek, ktorého sa Slováci dožívajú v zdraví, je 56 rokov, pričom priemer Európskej únie je o päť rokov viac. Naši dôchodcovia tak pomerne skoro vyžadujú zdravotnú starostlivosť. Demografovia navyše upozorňujú, že v budúcnosti bude u nás nižší podiel pracujúcich a vyšší podiel dôchodcov, čo spôsobí ďalší rast dopytu po opatere seniorov.

Dominika Babulicová
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o tom, ako si vďaka službám v domácnosti uľahčiť život. Či ich poskytujete, alebo využívate.