Ako rýchlo našetriť peniaze na dovolenku

Chcete vyraziť na dovolenku, no všetko naznačuje, že peniažkov na účte zatiaľ nie je dosť? Inšpirujte sa tipmi, ako rýchlo zohnať financie na dovolenku.

V dokonalom svete by sme všetci mali dovolenku preplatenú zamestnávateľom. Ale keďže v realite si na ňu ešte stále musíme našetriť sami, ponúkam vám niekoľko užitočných nápadov, ako si rýchlo privyrobiť a doplniť peniaze do dovolenkového rozpočtu.

1. Čo najskôr plánujte

Buďte realisti. Ak ste si len teraz začali plánovať dovolenku, na ktorú chcete odísť o mesiac, pravdepodobne si na ňu nebudete môcť vyčleniť toľko, aby ste mohli na mesiac odletieť na Bali. Stanovte si termín dovolenky a vyberte si detináciu s takými cestovnými nákladmi, aké dokážete do plánovaného odchodu našetriť. Nerátajte však len s cenovkou v katalógu cestovky. Do rozpočtu započítajte aj stravu nad rámec, vreckové na zábavu, vstupné za poznávanie či nákup suvenírov. Nezabudnite ani na poistenie či doplňujúce poplatky dopravných spoločností, ktoré často vedia prekvapiť.

2. Dočasne obmedzte nákupy

Spomínate si na to, ako dobrodružne znel pobyt Robinsona Crusoa na opustenom ostrove? Urobte si také dobrodružstvo pred dovolenkou aj vy, a to priamo doma! Pokúste sa jeden týždeň v mesiaci až do odchodu na vašu plánovanú dovolenku žiť len zo zdrojov, ktoré nájdete doma. Napríklad sa v daný týždeň vzdajte nákupov potravín a pracujte len so surovinami, ktoré nájdete v chladničke. Nielen, že vám to ľahšie pomôže docieliť sumu na vysnívanú dovolenku, ale navyše sa naučíte čarovať pri varení. Rovnako sa pokúste nakladať napríklad s drogériou a šetriť pri upratovaní.

3. Jednorazovo si privyrobte

Ak nemáte čas vykonávať popri práci a iných povinnostiach druhé zamestnanie, nájdite si vedľajší job aspoň príležitostne. Jednorazovú výpomoc v domácnosti s upratovaním, sťahovaním či drobnými opravami určite ocení množstvo ľudí vo vašom okolí. Ani by ste neverili, koľko ľudí napríklad v najvyššej sezóne potrebuje pomôcť v záhrade, prípadne koľkí ľudia hľadajú brigádnikov na jednorazové manipulácie či stavebné práce. Rovnako môžete raz za čas opatriť niekomu dieťa alebo postarať sa o domáceho miláčika. Stačí zverejniť váš profil na internete a práca si vás nájde.

4. Znížte súčasné náklady

Máte predplatenú nejakú službu, ktorú ani poriadne nevyužívate? Vzdajte sa jej, napríklad permanentka do posilňovne, kam chodíte len raz do týždňa, je v sporiacom režime zbytočný prepych. Odrieknite si spoločenské udalosti či posedenia v podnikoch a strávte príjemný večer doma. Znížte náklady za telefón a namiesto auta či hromadnej dopravy využívajte chvíľu bicykel. Šetrite, kde sa len dá, ale nevnímajte sporenie ako strašiaka. Jednoducho peniaze, ktoré bežne míňate inde, dočasne preskupíte do dovolenkového rozpočtu. Odrieknite si teraz, aby ste si mohli užívať potom.

5. Nájdite si dlhodobú brigádu

Keď chcete starostiam s dovolenkovým rozpočtom predísť aj o rok, šetrite si na výlet priebežne. Najľahšie sa vám to podarí, ak časť svojho príjmu vyčleníte iba na dovolenkové sporenie, ak to však váš bežný zárobok nedovoľuje, pomôžte si vedľajším. Ovládate cudzí jazyk, vyučovací predmet alebo hru na hudobný nástroj? Odvážte sa a skúste doučovanie, v dlhodobom meradle sa so žiakom budete zlepšovať aj vy. Prípadne nájdite rodinu, ktorá ocení vašu pomoc pri starostlivosti o jej starších členov či naopak o najmenších. Doučovanie a opatrovanie patria k najlepším dlhodobým brigádam.

6. Zbavte sa zbytočností

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akou peknou sumou môže vášmu rozpočtu pomôcť predaj nepotrebných vecí? Využite akýkoľvek internetový bazár a predajte oblečenie, ktoré nenosíte, či spotrebiče, ktoré nevyužívate. Alebo otvorte garáž a pozvite susedov a známych na susedskú burzu, niečo ako malý blší trh. Okrem toho, že speňažíte imanie, ktoré ste ani poriadne nevyužívali, vytvoríte si v domácnsoti väčší životný priestor. A navyše vás to naučí pri každom ďalšom nákupe dvakrát sa zamyslieť nad tým, či vám daná vec nebude opäť len nevyužito ležať v komore.

Dominika Babulicová
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o tom, ako si vďaka službám v domácnosti uľahčiť život. Či ich poskytujete, alebo využívate.