5 trikov, vďaka ktorým bude vaša Veľká noc bez stresu

Vzbudzuje vo vás slovné spojenie “sviatky jari” rok čo rok pocit úzkosti? Vďaka týmto jednoduchým trikom konečne zažijete Veľkú noc bez stresu.

Musím sa priznať, že ešte pred pár rokmi vo mne prichádzajúce veľkonočné sviatky vzbudzovali miernu úzkosť. Upratať po zime, nazdobiť k sviatkom, chutne navariť, pestro napiecť, s úsmevom na tvári vítať šibačov a v prípade mamičiek sa popri tom všetkom venovať ešte deťom, ktoré majú veľkonočné prázdniny…

Tiež vo vás tieto povinnosti každý rok vyvolávajú vlnu paniky? Potom sa inšpirujte niekoľkými trikmi, ktoré ma naučili prežívať Veľkú noc bez stresu a jar bez typickej únavy. Vyskúšajte si sami, dajte stresu z jarného upratovania definitívne zbohom a začnite si veľkonočné prípravy konečne užívať!

1. Nepreháňajte to s dokonalosťou

Kým začnete s plánovaním alebo sa do čohokoľvek pustíte, prezradím vám svoj najdôležitejší trik. Vykašlite sa na dokonalosť! Áno, generálne jarné upratovanie, ukážková výzdoba, prvotriedna výslužka pre šibačov a nonstop úsmev na tvári sú síce pekná idealistická predstava. No verte mi, v skutočnosti na takomto perfekcionizme nikomu až tak ako vám nezáleží. Nenechajte sa uhnať vlastnými očakávaniami a nehanbite sa ani za to, keď si s jarným upratovaním necháte pomôcť. Veľkej noci skrátka obetujte toľko, aby bol výsledok dostačujúci a vy si zachováte zdravý rozum.

2. Zjednodušte si jarné upratovanie

Viete, odkedy je pre mňa upratovanie pred Veľkou nocou znesiteľné? Odkedy som z neho spravila rituál ukončenia zimy! Prvý jarný deň síce každý rok vidím vyznačený v kalendári, ale dať zime jej zbohom aj nejakou praktickou činnosťou (a nemusieť pritom páliť Morenu) je na nezaplatenie. Odstrániť zvyšky posypovej soli z dlážky, vyleštiť zájdené okná… to všetko sú činnosti, v ktorých môžete vidieť priam rituálne vítanie jari. Ak si to navyše zjednodušíte vďaka mojim radám, ako pri upratovaní ušetriť a zároveň si neublížiť, verte mi, že jarné upratovanie už nebude taký strašiak, potvrdzujú to aj odborníci.

3. Nezabúdajte pri tom na seba

Aj vy na jar oplývate neočakávaným nadšením pustiť sa do niečoho nového? Úprimne, ja mám tento pocit asi každý marec. No z nadšenia sa môže rýchlo stať sklamanie, keď si uvedomíte, že nič nové už do svojho harmonogramu nedokážete vtesnať. No viete čo? Plný harmonogram je v skutočnosti len vaša ilúzia. Skúste jarné upratovanie zaviesť aj do svojho životného štýlu a pravidelne sa s odstupom pozrite na veci, do ktorých investujete čas s radosťou a ktoré vás oň len oberajú. Vďaka takejto “inventúre” si vždy, dokonca aj pri deťoch, budete vedieť nájsť čas na seba.

4. Urobte si radosť výzdobou

Aby Veľká noc neprešla len ako zopár dní pracovného voľna a aby ste aj príchodu jari dodali zaslúžené čaro, stavte na jarné dekorácie. Nemusí ísť hneď o vajíčka a korbáčiky, slávnostnú atmosféru domovu dodá aj zopár rozkvitnutých izbových rastlín či farebne prestretý stôl. Ak vám chýba inšpirácia, prelúskajte zopár nápadov na internete. Alebo ešte lepšie, zavolajte kamarátky na kávu a spoločne sa postarajte o jarnú dekoráciu. Z povinnosti tak spravíte udalosť, na ktorú sa budete naozaj tešiť, a možno z toho vznikne aj príjemná veľkonočná tradícia.

5. Trávte čo najviac času s blízkymi

Poviete si: “Znie to pekne, ale kedy to mám pri všetkých tých prípravách zvládnuť?” Odpoveď je jednoduchá: Neváhajte požiadať o pomoc. Na varenie a pečenie oslovte šikovnú gazdinku, prípadne napečte spoločne a o výslužku sa podeľte. S prácami v záhrade si nechajte pomôcť, určite nájdete niekoho ochotného zo susedstva. A vy si medzitým dobite baterky v spoločnosti blízkych. Zamyslite sa nad tým, ako sa môžete viac venovať starým rodičom, a vyrazte k nim na návštevu. Venujte sa deťom, cez jarné dni môžete napríklad naučiť svoje dieťa bicyklovať. A hlavne si nezabudnite užívať jar!

 

Dominika Babulicová
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o tom, ako si vďaka službám v domácnosti uľahčiť život. Či ich poskytujete, alebo využívate.